Bídníci (2012)

Tohle jsem si přece nemohl nechat ujít. Muzikály já hrozně rád. Na tomto muzikále jsem byl jako malý a vím, že mě zaujal. Když jsem se podíval na obsazení, řekl jsem si ,,cože? oni umí zpívat ?,, nevěřil jsem a šel jsem do kina s tím, že to bude trapně nadabované. To co tam však předvedli za pěvecké výkony Hugh Jackman a Anne Hathaway bylo neskutečný. Tolik emocí a citů které šli najevo pouhým zpěvem a obličejovou mimikou jsem neviděl. Největší ,,nářez,, byl pro mě nářek Fantine v bordelu. Jak už jsem již na začátku říkal, je to muzikál a to takový, že se v něm nevedou žádné dialogy mluvené. Prakticky se pořád zpívá (stejně jako Jesus Christ Superstar). To mě však nevadí ba naopak libuji si v tom. Ode mě to má plné hodnocení, protože to absolutně naplnilo mé očekávání, pěvecké výkony všech herců bezchybné a ono natočit něco takového kde jsou prakticky jenom záběry na obličeje, aby to diváka nenudilo je velmi těžké a to si myslím, že se povedlo.

Ten, kdo stojí v koutě (2012)

Né zrovna vysokorozpočtový, ale dobře natočený humorný teenagerovský románek odkazující na mládež v 80. - 90.letech s někdy předpovídatelným dějem avšak nečekaným rozuzlením. Zda-li je konec šťastný nebo smutný záleží jen na vás. Každý z toho může mít různé pocity, ale tu úžasnou atmosféru plnou lásky, zloby, nejistoty, štěstí tomu nikdo nevezme. Tak takhle to asi bývá.... :)

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Dlouho očekávaná neočekávaná cesta. Ale proč tolik nenávisti? Na tenhle film jsem čekal opravdu dlouho. Sledoval jsem Jacksonovy blogy, četl o tom na internetu, zajímal se o to, zkrátka všechno! Po shlédnutí 2D v originále jsem byl však naprosto fascinován. To co P. Jackson dokázal s pár stránkami knížky je úžasný. Nebudu zde převyprávět děj nebo vytýkat co se mi líbilo a nelíbilo… Jen mám na srdci pár věcí, které prostě nemůžu držet za zuby. Co se týká natáčení a provedení [cituji Petera Jacksona] ,, 24 FPS v dvojrozměrném rozlišení tu máme už od roku 1927. Nyní jsme ve 21. století a myslím, že je na čase dát světové kinematografii nový rozměr,,. 48 FPS, 3D, víc barev, víc efektů, proč ne? Dnešní doba si to zaslouží. Zbytečný terč kritiky. Dějově, místy i dialogově se držel přesně podle předlohy a slibované scény z appendices Return of the King a Silmarillion nechyběly. Samozřejmě ne všechno do puntíčku se shodovalo ale každá scéna, každé slovo má svůj význam v celém dlouhém příběhu Středozemě. Ti, co Hobbita, Lotra a Silmarillion nečetli a nebo se o Tolkienův svět nezajímají, nemůžou po prvním díle nic moc chápat a přijde jim polovina filmu o ničem. To potom vede k neopodstatněné kritice a to si náš Bilbo Pytlík opravdu nezaslouží! Než tedy začneme Hobbita kritizovat co se týče režie, měli bychom si počkat na celou trilogii. Jsem si jist, stejně jako jsem byl i u Unexpected Journey, že Peter si s tím dal kurňa záležet, aby to na konci pochopili i ti nejhloupější. Tak buďte trpělivý. Hobbit vs LotR. Nelze srovnávat a podle toho hodnotit. Hobbit je jedna kniha, jeden příběh, pohádka pro mladé diváky napsaná krátce po válce. LotR oproti tomu je trilogie plná napětí, bojů, válek napsaná asi o 20 let později. [cituji Petera Jacksona],, Hodně lidí se mě ptá, jestli to bude jako Pán Prstenů. Víte, Hobbit je úplně jiný. Je to totiž pohádka a od trilogie se dost liší. O to jsme se také snažili. Rozlišit Hobbita od trilogie LotR pomocí trocha humoru, barvami a hlavně zachováním celé dějové linie a nedramatizovat to, či z toho dělat masakr. Kdo četl oboje, ten moc dobře pochopí.,, To je přeci úplně pochopitelné. Kdyby nebyl Hobbit natočen tak jak má být, a to jako pohádka, Tolkienisti, já bychom se hodně oháněli. Problém je v tom, že LotR byl natočen dřív a tak všichni očekávají od Hobbita podobné a lepší. To se vám ale nikdy nemůže dostat a nezáleží vůbec na provedení, natočení, době nebo hercích… nýbrž na předloze. Představte si jak se na celého Hobbita a trilogii bude tvářit příští generace až jim to pustíme pěkně chronologicky tak, jak to má být. To budou úplně jiné pocity, zážitky. A proto musíme kategorizovat a rozlišovat Hobbita rozloženého na 3 díly (které ovšem obsahují obsah další knihy navíc + pár kapitol z Lotra) a trilogii Pána Prstenů a ne ho bezhlavě kritizovat a potápět za jeho podstatu a účel či délku. A kdo to stále nechápe doporučuji : http://aktualne.centrum.cz/kultura/film/recenze/clanek.phtml?id=766243#hodnoceni

Twilight sága: Rozbřesk - 2. část (2012)

Hvězdu za to, že už to konečně skončilo. Twilightové šílensví je u konce Kristen už může zase kontrolovat svoje emoce, Robert v klidu zestárne a svět se pohne o kus dál.

Sinister (2012)

Zase ty děti. Jediná věc, která mě po filmu uklidňovala byla, že sám nemám děti a že jsem jedináček. U filmu jsem se rozhodně nenudil. Celý nápad antického démona přežívajícího v obrazech svých se mi hrozně líbil. Styl, kterým je řetězec vražed se mi taky líbil. Neřekl bych, že je to ,,klišé hororu,,. No a konec ? Takový jako má u tohoto žánru být. Ve filmu je pár drsných lekavek a ke konci už jsem toho měl opravdu dost a upřímně jsem si přál ať to všechno skončí a malá holka je zabije. Herecký výkon Ethana Hawke absolutně přesvědčivý a udělal obrovský dojem. Co bylo u tohoto filmu to hlavní, si myslím, že je asi ten nejvíc psycho soundtrack. Hudba perfektně provedená vyzněla v kině opravdu děsivě a v doprovodu se strašidelnými zvuky splnila svůj účel. Pro mě rozhodně horor roku.

Skyfall (2012)

Páni, od tohohle jsem čekal opravdu hodně. Co musím však říci je zklamání. Komentář bude možná obsahovat spoilery. Začalo to celkem zajímavě. Postřelený bond honí padoucha. Drtivý souboj na vlaku v obrovské rychlosti sleduje jeho kolegyně s namířenou puškou. Ta dostane rozkaz pálit i přes riziko, že může trefit Bonda. samozřejmě ho trefí. 2x postřelený Bond padá asi ze stometrového viaduktu do vody a potom je semlen několika metrovým vodopádem. To by přežil asi jenom Hulk... (říkal jsem si). Ale Bonda asi zachránil půvabný hlas Adele, tak to bylo všchno v pohodě. Potom následovala hodina ,,čehosi,,. Ani jsem nechápal co se odehrávalo. Craig se pořád za něčím honil až mě to donutilo zívnout. Potom přišla ta lepší část kde se objevil hlavní záporák (až za půlkou filmu!) a celá myšlenka. Stvárnění bývalého agenta MI6 Javierem Bardemem bylo absolutně geniální. Chvílema jsem mu i fandil. Teď to začlo mít ten správný spád a začlo se opravdu něco dít. Finále mě však opět zklamalo. M nám nečekaně zemřela, obrovský doják a padouch leží na zemi mrtvý. Abych to shrnul... Na druhou stranu jako plus - Bond sarkastický alkoholik jako nikdy? Paráda. M jakou ji neznáme - taky se povedlo. Až na tu první půlku a pár věcí (nehledě na chybu ve filmu) a toho, že jsem prakticky skoro nepochopil, proč se to jmenuje Skyfall, to byl velmi dobře natočený film a pro Craiga asi nejlepší Bondovka. Za mě jako antifandu Jamese Bonda 75%

Amazing Spider-Man (2012)

Vs stary dobry Spiderman (2002) ...oba bezkonkurencne na 4*... ale po dlouhem premysleni, srovnavani, co bylo lepsi a co ne (od výběru herečky až po dramatičnost scén) , je pro me proste lepsi spiderman, kteremu lita pavucina z žil. Takže -> Film se povedl, ale dle meho jen na prvni dojem. V kine to muselo být opravdu maso. Co se tyka zbytkovy pribehovy casti, bylo tam pár skoků, dost nevysvelených věcí a nejasností... v tom je lepsi proste ten Stary. Co mě může hodně ovlivňovat je fakt, že sem stareho spajďoše viděl mnohokrát a proto mi některé věci co tvůrci změnili nesedeli a snažil sem se doplnit mezery pravě tim Starym. Co se jim ale tady opravdu povedlo, bylo znazornit Spidermana takoveho jak ho Marvel predstavuje v komixech -> mlady namysleny capek, arogantni, vtipalek, horka hlava a trosku tvrddohlavej :)

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Kde začít? Prostě suprova akční bomba. Obsazení uplne geniální a vidět všechny ty hvězdy pohromadě byl fakt zážitek :-). U filmu jsem se rozhodne nenudil. Oproti jedničce byl dej bohatší a celkove všechny aspekty byly tak nějak vylepšeny. Co me opravdu pobavilo byly trefne hlášky a vtipky na odlehčení te krvavé atmosféry. Už jenom kuli božímu Chuckovi, který si na sebe sám zavtipkoval, Arnymu, Van Dammovi apod, si myslím, že to je jeden z nejlepších akčních filmů tohoto roku a desetileti vůbec :-) jen tak dál.

Let’s Dance: Revolution (2012)

Proč? Opravdu jsem věřil, že na po čtvrté se povede fakt dobrý filma celkem jsem se na to těšil, ale už z traileru bylo vidět, že se zas tolik nezměnilo i když většinu lidí zaujal. Moc mě to mrzí, protože z hlediska tance to byla opět výtečná podívaná. Jiný styl, jiné kreace, zajímavé nápady, skvělé provedení, chytlavá hudba (až na JB! ). Ale z hlediska filmu.. a to je to nejdůležitější.. je to jenom další ,,blbost,, do série. Herecké výkony nulové (kdo by taky po tanečnících chtěl zázraky), ošoupané a laciné lovestory.. většinu filmu jsem jenom seděl a kousal si nehty nudou a doufal kdy zas přijde nějaké vystoupení... a ten konec ? No to si snad děláte srandu.. můžete hádat jen jednou. Opravdu je to škoda, že téměř všechny taneční filmy jsou slátaniny na jedno brdo a ty tanečníci a choreografisti jsou tak hrozně nedocenění.

Gran Torino (2008)

Takovýhle filmový zážitek jsem dlouho nezažil. Celou druhou půlku jsem prakticky seděl v křečích, předpokládal, že se něco stane a modlil se ať to tak nedopadne ... Nedokážu popsat svoje pocity z filmu..je to hrozně osobnía člověk to prostě musí vidět a zažít na vlastní kůži. Jediné k čemu jsem se na konci zmohl byla obrovská poklona Clintu Eastwoodovi.