• Mysteriózní

Atlas mraků (2012)

Efektní, rádoby hlubokomyslná plytkost. Zajímavý střih, přestože to prolínání příběhů a snaha o jakési paralely mi jinak přišly samoúčelné, násilné. Škoda, že větší prostor nedostaly dva příběhy z budoucnosti - oproti těm čtyřem dalším nebyly tak fádní. Napoprvé fajn díky zvědavosti, napodruhé už v tom nic hlubšího nenajdete (hříčky s obsazením herců - fajn, ale je to drobnost).

Proroctví (2009)

Dobrý začátek, pak čím dál slabší. Nevadí mi žánrový mix (naopak!), vadí mi nelogičnosti, hloupé chování postav... Průměr.

Iracionální muž (2015)

Nejlepší Woody od Match Pointu. Hvězdička navíc, protože je to prostě on. Jinak průměr.

7 životů (2017)

Zajímavý námět, průměrné zpracování. Unesl bych i hodinu navíc, bylo by co rozvádět (na úkor akce).

Přejezd Cassandra (1976)

Poprvé jsem viděl někdy na začátku 90. let, podruhé teď. Tak určitě, na dnešní dobu je to pomalé, místy teatrální, s úsměvnými triky a nelogičnostmi. Ale pořád silné a mimochodem kvůli koronaviru opět aktuální.

Volyň (2016)

Nehodnotím téma, ale film. A ten je bohužel jenom průměrný. Místy zdlouhavý, místy pro zahraničního diváka nesrozumitelný (hlavně z počátku... a to i pro mne, který se zajímám o moderní historii a vím, o co jde), moc to nefunguje ani jako příběh, ani jako dokument. Zajímavý komentář: Sidonka

Ikarie XB 1 (1963)

Tak samozřejmě, vidět to v 60. letech na velkém plátně, byl by to jiný zážitek. Dneska je laťka výš i díky filmům, které se později možná inspirovaly právě z Ikarie. Čtyři hvězdy za poctu klasice a Jindřichovi Polákovi.

Sunshine (2007)

Ajaj, to bylo až nečekaně slabé. Ztráta času, přitom (jak teď překvapivě koukám) to má jenom 107 minut. Dokud je to jenom modernější verze Ikarie XB1, sice trochu nudná, jde to. Pak se z toho ale stane taková ptákovina, že jsem měl pocit, jestli jsem omylem nezačal sledovat tři filmy současně (prolínají se na přeskáčku a opakovaně, ne že by postupně přecházely z jednoho do druhého). Přitom by stačilo ke konci trochu ubrat, udělat to víc realistické a přehledné, a bylo by to aspoň za tři hvězdy.

eXistenZ (1999)

Naprosto fascinující. Poprvé viděno jako novinka na velkém plátně během karlovarského festivalu, výborné i napodruhé.

Otčina (1994) (TV film)

Zajímavý nápad, ale jenom průměrné zpracování.