Čínská čtvrť (1974)

Jack nám ukazuje, že gentlemani ještě nevymřeli.

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Fantastický film, který z počáteční trošky vytváří fresku íránské společnosti. Mnohem přesvědčivější než tady tolik vyzdvihované Božské děti s jejich botami.

Zachraňte vojína Ryana (1998)

FIlm na dlouhou dobu nastavil pravidla točení válečných filmů, to je fakt. Technická stránka filmu je fantastická, hudební jakbysmet (i když z hrdinských žesťů a při tom vlající vlajky se nejde cynicky zašklebit). Možná je to jen můj problém, že plně nechápu filmy tohoto žánru, ale chybí mi tam nějaké hlubší sdělení než „válka je pes“ a plejáda způsobů, jakým jde usmrtit člověka.

Harry Potter a Relikvie smrti - část 2 (2011)

O dost lepší než první díl a důstojné zakončení ságy. Akce tolik, že film praská ve švech. Žádný režijní opus, ale důsledné zpracování knižní předlohy. Fanoušky knih asi potěší, ale ostatní nenadchne. Jakkoliv se totiž může univerzum HP zdát komplexní, je plné nelogičností a kravin. Kdo ví, jestli Rowlingová nelitovala, že v Bradavicích se studuje osm let... Relikvie smrti působily dost divně a kámen ve scéně v Zapovězeném lese působil jako deus ex machina. Ale dost bylo kritiky, jeden se těžko může ubránit nostalgii, když ví, jak dlouho jej HP provázel...docela to šlo

Harry Potter a Relikvie smrti - část 1 (2010)

Je zřejmě velký rozdíl tenhle film vidět v kině nebo po několika letech doma, kde jedním dechem zfouknete i druhou část. Pro návštěvníky kin musí být frustrující, že se jim nedostává pořádné akce a příběh se podstatně nevyvíjí. Dobrý dojem neudělá ani pořádně zvládnutý cliffhanger, který působí spíš hloupě než dramaticky. Ostatně dramaticky toho není zvládnutého moc, za pár týdnů si budu snažit vzpomenout, o čem to vůbec bylo (to samé u knížky). Radši bych nehodnotil, ale pokud musím, tak lepší trojka.

Král v New Yorku (1957)

Podle mě jeden z nejslabších Chaplinových filmů. Myšlenka jasná, ale zbytek je docela bída. Dobrého humoru poskrovnu, romantická linie křečovitě nucená a dětský hrdina očividně papouškoval něco, o čem měl s bídou šajn - připomíná to spíš reklamu s dětmi :„Splátky, splátky, splátky. No kde na to máme brát?!“ Myšlenka je typicky lidská, uznávám. Možná ale nebylo třeba celovečerního filmu.

Hrozny hněvu (1940)

Film působí neúplně a chybí mu nějaké vyvrcholení. Trošku zamrzí absence originálního závěru, který si Haysem zmrzačený americký film nemohl dovolit. Nepotěší ani nenadchne.

Hudební komnata (1958)

Jak tvrdí Pohrobek, pro vychutnání filmu je zapotřebí jisté přípravy. Dlouhé záběry a statičnost jsou zpočátku těžké na pozornost, ale v druhé polovině dávají krásně vyniknout duševnímu pohnutí postav a především podmanivé indické hudební a taneční kultuře.

Dvanáct rozhněvaných mužů (1957)

Už jsem viděl tolik filmových a seriálových citací, že jsem se nemohl zbavit dojmu, že tenhle film jsem už někdy viděl... uznávám, že se jedná o výborný film, ale znovu bych ho dlouho vidět nechtěl, prostě mě moc nebavil. Nevím, jestli je na mě až moc komorní (tady doslova! ) nebo mě zápletka o vině či nevině nechala bez většího zájmu. Poselství o zodpovědnosti za lidský život a soudcích z davu je, hádám, celkem fajn...