Marťan (2015)

Marťan sa porovnávaniu s obdobnými "vesmírnymi odyseami", najmä tými z posledného obdobia (Gravity, Interstellar, Last Days on Mars, Moon atď.) nevyhne. Pri tomto výpočte je jeho miesto zaslúženie niekde v priemere. Nie je to zlý film, epizódy na Marse sú chytľavé, aj samotný Mars je vizualizovaný uveriteľne a nepôsobí umelo a celá záverečná scéna dramatickej záchrany Matta "Blondbeard" Damiána je v zdravej miere napínavá, no na mojich sympatiách k filmu uberá jeho dĺžka, humor, ktorý ma akosi zďaleka obišiel, falošný americký patriotizmus modrej planéty, epizodické scény zo Zeme a absencia atmosféry (a to nielen tej na Marse). Nech mi veľký filmový boh odpustí, ale ja budem radšej dúfať, že kniha je lepšia.

Počátek (2010)

Aj po dlhšej dobe sa opäť presviedčam a utvrdzujem v presvedčení, že tento film je výplod geniálnej mysle. Číra vizionárska bomba s prvotriednym obsadením a silnou hudbou maestra Zimmera, akékoľvek nedostatky bez výčitiek odpúšťam. Hranice ľudskej fantázie a reality, ktoré v r. 1999 redefinoval Matrix, v r. 2010 posúva Inception. Asi sa na to pôjdem vyspať ...

Sherlock: Přízračná nevěsta (2016) (TV film)

Mierne rozpačitý návrat. Má to atmosféru, no chýba náboj, má to zaujímavý prípad, no postráda celistvosť. Vo výsledku pripomína podivnú kombináciu Inception x Scooby-Doo x LOST (alternatívna realita). Samozrejme poteší zopár originálnych prvkov, takmer celý ansámbel hercov klasickej série a odkazy na ňu, no mám taký dojem, že mi stále uniká, čo nám chcel týmto autor vlastne povedať. Záverom konštatujem, že po predlhej dobe čakania ma nový diel potešil, hoci neviem o čom vlastne bol. 3,5*

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Mám rád western a ešte radšej mám western v zime. A keď sa táto premisa snúbi s dejovou surovosťou a naturálnym poňatím Pána Režiséra, slová sú zbytočné. Kvalitne odvedená práca, naturalizmus z tohto snímku priam sála a v každom zábere ho podtrhuje kontemplatívne ladený sound a krása divokej prírody. Svojim prístupom mi pripomenul Gibsonovo "Apocalypto". Je to vskutku prvotriedna survival zábava, ktorá udržala moju pozornosť v strehu od začiatku až do konca, aj napriek dlhšej stopáži a akejsi zádumčivej aure... Nuž, tŕnistou cestou k Oscarovi, šlape si Leo, no napokon ho aj tak zrejme získa Grizzly the Bear. UPDATE - druhýkrát videné v kine, za zmienku stojí aj vizuálne poňatie a časté zobrazenie vzájomne komplementárnych farieb modrá - oranžová takmer v štýle, ktorý často badať v obrazoch Leonida Afremova.

Osm hrozných (2015)

Mám rád western a ešte radšej mám western v zime. A keď sa táto premisa snúbi s brilantnou konverzačkou a vycibreným štýlom Pána Režiséra, slová sú zbytočné. Na slovách je vlastne vybudovaný celý film a hoci nie je tak výpravný ako Django, tak dynamický ako Kill Bill, nemá kasting ako Basterds a je to snáď jeho najdlhší kúsok ("na jeho zhliadnutie si treba vziať deň dovolenky"), treba uznať, že pred sebou máme MAJSTERSTÜCK, ...veľmi svojský, .. ale stále majsterstÜck. O čom svedčí aj možnosť jeho jednoduchého prevedenia do podoby divadelnej (veselo?)hry. Pre mňa tretí najlepší od Tarantina. Klobúk dole maestro !

Muž na laně (2015)

Najväčšie filmové závraty za posledných pár rokov. Film má skutočnú hĺbku a hlava sa mi zatočila hneď niekoľkokrát !

Ash vs Evil Dead (2015) (seriál)

Nemôžem si pomôcť, ale táto kombinácia "over the top" morbidity (ktorá k sérii Evil Dead nepochybne patrí), briskného humoru, vypointovaných hlášok a ľahkej stopáže každej časti, mi neskutočne sadla. Je to šialená rocková jazda, kde sa nezastavuje, ale neustále sa ide vpred, aj cez mŕtvoly ! Ash Williams a.k.a. Bruce Campbell je "na staré kolená" frajer !

Gangy z Birminghamu (2013) (seriál)

Priznám sa, že k tomuto seriálu som pristupoval s istou dávkou opatrnosti, to sa prejavilo v tom, že som sa pomerne dlho nemohol dostať do deja a prvú sériu som tak pozeral s prestávkami asi mesiac (samozrejme, všetky diely už vyšli a mal som ich k dispozícii), a často som sa k pozeraniu nútil. No so záverom prvej série a počnúc druhou som tomuto kúsku prišiel na chuť. Druhá sezóna je potom tak "našlapaná", že som ju zhltol v priebehu niekoľkých dní a jediné čo ma mrzí je, že v momente, keď som pochytil dynamiku deja, sa to celé skončilo. Vyzdvihnem predovšetkým obsadenie (Cillian Murphy, Sam Neill, Tom Hardy, Helen McCrory ...), soundtrack v štýle "irish pub" a dobovú atmosféru. #flathats #Tommy_fokin_Shelby

Sinister 2 (2015)

Absolútna devalvácia hodnoty prvého dielu a jeho transformácia na schematickú "ľakačku" takmer "B"-čkového rozmeru. Len hudba si udržala nastavenú úroveň. Škoda.

Mystery, Aljaška (1999)

Pohodový TV film, v ktorom sa fiktívne aljašské družstvo postaví zoči voči NY Rangers a odohrajú spolu "exhibičný" zápas v štýle NHL Winter Classic. Že to pôsobí nereálne ? No pokiaľ máte v tíme Russella Crowea, nič nie je nemožné ! Zhruba do polovice stopáže má film pomerne rozvláčne tempo, prevláda komediálno-rodinná zložka, vo zvyšnej časti filmová stránka ustupuje tej hernej a do popredia sa dostáva športová (a tak trochu aj fantasy) zložka. Dokopy však pôsobia kompaktne a výsledný dojem je pozitívny. Z pohľadu športových filmov je Mystery, Alaska ľahkým priemerom, no z pohľadu hokejového "subžánru" má určite nadpriemernú hodnotu, keďže filmov o hokeji, (a nie životopisných/dokumentárnych) je ako šafranu. Pre fanúšikov hokeja šité na mieru.