Hra o trůny - Vrata (2016) (epizoda)

Neuveriteľná epizóda, posun prakticky v každej zobrazenej linke, pričom mnohé z nich obsahovali aj istý moment prekvapenia a odpoveď hneď na 2 zásadné otázky príbehu - kto stvoril WhiteWalkers a ako sa z Willisa stal Hodor ? Branova POV má obrovský potenciál a prelínanie minulosť/budúcnosť je jeden z najzaujímavejších prvkov tejto série, ak nie aj celého seriálu + záver časti patrí medzi tie najemotívnejšíe. Pre mňa táto epizódka zatiaľ Top3 po S03E09 (The Rains of Castamere) a S05E08 (Hardhome), no ešte stále je pre nami polovica sezóny. Malé štatistické okienko epizódy - úmrtia (XY), nahota (1 cock, 2 boobs), linky POV (5), nový pár (Tormund + Brienne), Hodor (XY). 5*

Děda je lotr (2016)

Príbeh ako z jednej knihy romantických klišé, výpravou a priestorovým umiestnením deja film tiež neohúri a v balíku sa to celé ponáša na Sandlerovský štýl komédií, no humor je vcelku osviežujúci a väčšina situačných gagov podarená, (teda ja som sa nielen pousmieval, ale miestami sa (ne)seriózne zasmial, čo je pre mňa + k hodnoteniu) a vidieť nadržaného, hláškujúceho, cynického R. De Nira sa tiež nepodarí každý deň, pričom Efron za ním zaostával len o pár krokov. P.S. -Aubrey Plaza je tu k nakusnutiu a pri poslednej scéne by som Róbertovi s radosťou sekundoval :P

Captain America: Občanská válka (2016)

Marvel Cinematic Universe v stále lepšej a lepšej forme, normálne nestíham vyjsť z údivu ako sa tvorcovia dokážu kontinuálne od filmu k filmu zlepšovať a hoci je to v podstate dookola tá istá pesnička, baví ma to viac a viac. Vďaka Bohu, Vesmíru (a scenáristom) za nápad nevytvoriť čistú "sólovku" ale spojiť hrdinov opäť do "tímovky" pod nálepkou Cpt. America, práve to je ten impulz, ktorý tomuto kúsku dodáva neskutočnú šťavu a ja som si to užíval viac ako vlaňajších Avengerov. Ono sú to de facto Avengeri, akurát mimo služby, ukrývajúci sa za päťcípou hviezdou Stevena Rogersa, ktorý má byť tou hlavnou hviezdou filmu. A síce ostatní hrdinovia tým pádom dostávajú menej priestoru ako v klasických Avengers, no práve scény ich vzájomnej interakcie a konfrontácie sú tie najzábavnejšie. Dobrým krokom bolo aj vypustenie dvoch hrdinov ("Shreka" a "Ragnara Lothbroka") a ich alternovanie novými tvárami v podobe Black Panthera a Spideyyho + akvizícia Ant-mana (pri ktorého scénach kino šumelo nadšením). Jediným mínusom, pre mňa osobne, bol dlhší rozbeh, teda asi prvá tretina filmu, kedy som skoro zíval nudou, no akonáhle došlo k vybudovaniu zápletky, už to šlo ako po masle. P.S. z konfliktu Cpt. vs Iron Man by sa mohli učiť aj Batman v. Superman, inými slovami, Marvel opäť ukázal DC ako sa má točiť občianska vojna vo vlastných radoch superhrdinov.

Hra o trůny - Domů (2016) (epizoda)

Epizóda "Home" láme rekordy v hodnoteniach a zaradila sa hneď na druhé miesto po epizóde s príznačným názvom "Hardhome" (s05e08). Po vlažnom úvode, ktorý minulý týždeň len hodil háčik s návnadou prichádza obsahovo kvalitný diel, ktorý by mohol byť tým pravým úvodom, pretože až v tejto časti dochádza k skutočnému posunu v deji, miestami prekvapivému, miestami očakávanému, no bez zbytočnej vaty, s ľahko šokantným ? (vážne čakal niekto niečo iné ?) záverom. Malé štatistické okienko epizódy - počet úmrtí (6), nové kľúčové postavy (3), nahota (0), linky POV (8), "Hodor" (3)

Hra o trůny - Rudá žena (2016) (epizoda)

Celý rok čakania na udalosť televíznej sezóny dokáže vždy otupiť očakávania a pôvodný "hype", ktorý ostáva po poslednej epizóde, najmä ak bola celá táto časť v podstate jeden veľký cliffhanger. A tak som aj vstúpil do ďalšej série (snáď predposlednej), bez väčších očakávaní a vzrušenia. Prvá epizóda ponúkla veľmi štandardný materiál - priame nadviazanie na jednotlivé linky zo záveru piatej série, plynule prešla (takmer) medzi všetkým postavami a ukázala akým smerom sa bude vyvíjať dej, ničím neprekvapila (snáď len absolútne nezvládnutou linkou v Dorne, ktorej potenciál bol síce pochovaný už v 5. sérii, no udalosti v aktuálnej epizóde boli len posledným klincom do rakvy) a navnadila na nasledujúce dni a týždne, kedy si už ani čitateľ nebude môcť byť istý, čo očakávať. 4*

The Boy (2016)

Ponurá atmosféra anglického panského sídla, smutná udalosť v živote jeho obyvateľov a ich zvláštny spôsob vyrovnania sa so smrťou svojho syna prostredníctvom porcelánovej bábky a desivá úloha pre krásnu Lauren Cohan, to všetko naštrbí racionálne uvažovanie hlavnej postavy a vedie ju skrz pochybnosti a paranoju až k jej presvedčeniu o existencii spirituálneho sveta. Celý príbeh sa tak točí okolo základného konfliktu rozum - viera. Veď ľudské zmysly predsa môžu klamať, ... alebo nie ? Záverečný twist búra nastolenú premisu a odhaľuje znepokojivé svedectvo.

We Are Still Here (2015)

Anotácia deja naznačuje, že sa jedná o klasický "haunted house topic" hororového žánru, se vším všudy. Začiatok sľubne buduje ponurú atmosféru, využíva minimalistické výrazové prostriedky, "starosvetský" vizuál 80-tych rokov a predstavuje desivých oponentov. Tam sa však končí pozitívna stránka filmu, všetko ostatné rozbíja kombinácia pomalého tempa, krátkej stopáže a zle vystavaného príbehu, v dôsledku čoho sa vytratí desivá pointa a divák už vlastne ani netuší kto je s kým, proti komu a prečo, ... a napokon, je mu to úplne fuk.

Na návštěvě (2015)

Odhliadnuc od logických lapsusov v konaní niektorých postáv a skutočnosti, že dej je divákovi podsúvaný skrz oko ručnej kamery v štýle "found-footage", ponúka Návšteva ľahko nadpriemerný filmový pokrm, ktorému sa na malom priestore podarí pomalým tempom vybudovať (ne)príjemne znepokojivú atmosféru, a to prakticky bez použitia nadprirodzena ! (áno, nie sú to duchovia, koho by sa mal človek báť, ale ľudia .. a predovšetkým až podozrivo usmievavých starých rodičov) škoda však poslabšieho vyvrcholenia, ktoré poctivo kresanú iskru uhasí a miesto mrazenia zanechá len trpkú príchuť.

Skautův průvodce zombie apokalypsou (2015)

Taký lacnejší Zombieland. Oceniť treba najmä parodický prístup k žánrovým klišé zombie filmov a teenagerských "party" komédií, z každého si niečo berie na mušku, hoci niekedy strieľa vedľa. Nie je to úplne to, čo som podľa názvu očakával (čakal som niečo v štýle knihy The Zombie Survival Guide od Maxa Brooksa), ale vzhľadom na fakt, že kvalitná hororová komédia je na trhu nedostatkových artiklom, som vo výsledku spokojný. P.S. pol hviezdičky naviac za podarenú scénu "Britney Spears" 3,5*

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Uuf, veľmi zmiešané dojmy mám z tohto počinu. Také zmiešané, že na komplexné hodnotenie musím rozčleniť film na jednotlivé prvky s kladnou a zápornou polaritou. Najskôr teda moje subjektívne mínusy - stopáž (film by kľudne zniesol kratšiu minutáž, bez toho, aby sa hral na ďalšieho LOTRa3 aj so svojimi 4 koncami - na druhej strane, divák sa trénuje v trpezlivosti, vytrvalosti a disciplíne), digitálny odpad (totálna deštrukcia v závere rovnajúca sa účinkom výbuchu niekoľkých jadrových bômb je ešte monumentálnejšia než v Man of Steel, miestami som mal pocit, že nie som v kine ale na dvojkoncerte Rammsteinu s Motorheadom, neodporúčam pozerať ľuďom s epilepsiou), Doomsday (a.k.a. troll z Harryho Pottera krížený s Hulkom ako záporák preexponovaný a v podstate zbytočný). K menším mínusom dodám aj samotný koncepčný prístup, pretože tu je pekne vidieť, že snaha o skĺbenie realistického prístupu po vzore Nolanovho Temného rytiera s vyslovene komiksovým materiálom sa vzájomne bije. Určite by filmu nezaškodilo odľahčenie, menej pátosu a patriotizmu, snaha nebrať sa smrteľne vážne a umelo tlačiť na city, a hlavne to staré dobré - menej je viac. Klady - Ben Affleck a jeho Bruce Wayne/Batman je to najlepšie čo vzišlo z Dawn of Justice, sľubný potenciál do budúcnosti, vyhnem sa porovnávaniu s Temným rytierom Ch. Bale-a, pretože ich stvárnenie je odlišné, stačí len dodať, že Temný rytier patril do "nášho sveta", Batman patrí do toho fiktívneho. + Jeremy Irons ako Alfred, skvelá voľba po Caineovi. Lex Luthor v podaní J.Eisenberga je správne psychotický, balansuje na pomedzí Zuckerberga (The Social Network) a Jokera (Heath Ledger). Predstavenie Justice League prebehlo nenúteným, takmer nenápadným spôsobom, čo je ďalšie +. A napokon maestro Hans Zimmer dodáva v kooperácii s Junkie XL celému dielu gule. Hoci, na škodu, neprináša nič nové, čerpá len z námetu v Man of Steel, Batman theme zostáva nepovšimnutá, a Luthor theme sa až príliš ponáša na Sherlocka Holmesa. Vo výsledku sa jedná o priemer, na pilieroch ktorého bude môcť DC Universe stavať o niekoľko rokov.