Hra o trůny - Zvony (2019) (epizoda)

Jingle Bells, jingle bells, jingle all the way, oh what fun is it to ride, in a dragon open sleigh .... and nothing else matters .... predposledná epizóda sa predstavila nečakanou, až R-kovou brutalitou a z hľadiska celkovej výstavby epizódy to bol naozaj (miestami prekvapivý) masaker. A hoci zo scenáristického, resp. obsahového hľadiska ma už žiaľ GOT nefascinuje ako kedysi, "The Bells" sa mi, odhliadnuc od logických príbehových lapsusov (s ktorými sa jednoducho neviem stotožniť) napokon predsa len celkom páčilo.

Avengers: Endgame (2019)

Viac než 10 rokov poctivého a pracného budovania filmového komiksového univerza zhmotnené do veľkolepého dvojdielneho (IW + EG) vyvrcholenia a ukončenia jednej éry. A to nie je málo. Už tým patrí MCU absolutórium bez ohľadu na objektívne (ne)kvality posledného dielu. Endgame nie je dokonalý film a má svoje nedostatky, počnúc schémovitosťou, končiac logickými lapsusmi, ale ... je to nádherná rozlúčka s jednou dekádou (presne taká akú si dotknutá postava zaslúžila) vyšperkovaná hudbou, vtipom, príbehom ako takým, a to takmer až do dokonalosti s hviezdnym obsadením takého ranku, že to asi dlho neprekoná žiadny film. 3 hodiny divákovi ujdú ako lusknutím prstov. 5 * dávam nie len za tento kúsok, ale komplexne za celú prácu MCU od r. 2008 až do súčasnosti.

Hra o trůny - Dlouhá noc (2019) (epizoda)

The Long Night - to o čom sa hovorilo od prvej série len v náznakoch hesla rodu Stark "winter is coming", to o čom sa v samotnom príbehu rozprávali strašidelné príbehy na dobrú noc, to k čomu sa viazala podstatná časť severskej mytológie opradenej záhadami a to čo tvorilo zásadnú zložku fantazijnej časti seriálu, prišlo ... ehm, alebo aj nie. Táto epizóda je vzorovým príkladom toho ako veľmi môže zbytočná premotivovanosť, "prehypovanosť", nedostatok "tvúrčí" fantázie pri absencii pôvodného literárneho podkladu a komerčný tlak prakticky podraziť kolená sľubne sa vyvíjajúcej látke. Bez zbytočných spoilerov môžem konštatovať, že po technickej stránke epizóde nie je čo vytknúť a vyčítať (snáď len tmavosť vizuálu), s hudbou a bojovou choreografiou sa tvorcovia vyhrali pekne avšak po príbehovej stránke je to pre mňa sklamanie. Žiaľ latka nastavená epizódami ako Hardhome, Battle of Bastards, The Winds of Winter alebo The Rains of Castamere zostáva nepokorená. Slabé 4* dávam za vizuál a niekoľko podarených scén.

Jak vycvičit draka 3 (2019)

Hodnotím o niečo prísnejšie, nakoľko latka bola prvými dvoma dielmi nastavená naozaj vysoko a s tým boli späté aj isté očakávania. Tri hviezdičky však v tomto prípade neznamenajú priemer, v rámci žánru amerických animovaných filmov ide stále o nadštandard s nádherným vizuálom a skvelou hudbou, akurát príbehu samotnému už z môjho pohľadu akoby dochádzal dych a inovácia. Bez ohľadu na to sa však určite oplatí vidieť a byť svedkom zavŕšenia animovanej filmovej trilógie desaťročia.

Bumblebee (2018)

Návrat ku koreňom, a tak trochu aj nostalgia. Hravo preskakuje všetky časti série predimenzovaných Bayovských transformers a siaha k tomu najlepšiemu, prvému kúsku z roku 2007, ktorému sa v mnohom podobá. Bez zbytočného pátosu, digi bordelu, podprahových reklám a trápnych žartíkov, s nadhľadom a umiernenosťou. Podarené.

Captain Marvel (2019)

Solídna oddychovka so solídnym humorom v solídnom prevedení, nič nadštandardné ale pekne predchádza niekoľko udalostí z filmového sveta marvelu a nadväzuje na ne. Brie Larson to v kostýme sekne, avšak film ťahá hore predovšetkým Samuel Fury Jackson. Solídne 3 *.

Reparát (2016)

Blbina bez zmyslu a logických súvislostí v príbehu, ale osvieži. Ako tu už niekto písal, je to také Sandlerovské a kto má rád jeho humor, ten sa zabaví - nikterak solidně, ale zabaví. Kratšia minutáž by však neuškodila.

Sedm dní v pekle (2015) (TV film)

Spočiatku mierne tváriaca sa komédia prerastie do absolútneho bizáru vlastným štýlu Sambergovského humoru, ktorý je tak zlý až je dobrý. Presne podľa môjho gusta.

Temný případ - Série 3 (2019) (série)

Veľmi dobré či už po stránke atmosferickej, príbehovej alebo hereckej. Ako tu už niekto písal, nie je to síce tak temné ako prvá séria, no zvolený spôsob zobrazenia vyšetrovania v troch časových rovinách činí túto sériu divácky zaujímavejšou. Predovšetkým prvé časti vybudujú veľmi solídne základy "záhady" spletitého kriminálneho prípadu, ktorý má vo svojej (ako to už býva) principiálnej jednoduchosti napokon zdrvujúce následky. Druhá polovica a samotné rozuzlenie prípadu bolo pre mňa už nie tak intenzívnym ako zmienené začiatky, no záverečná pointa bola podľa môjho názoru dostatočne zadosťučiňujúcou.

Westworld - Dveře (2018) (série)

Osobne sa mi druhá séria páčila viac ako prvá, je to zrejme aj kvôli tomu, že ako divák už som nemal taký problém sledovať jednotlivé postavy a dejové linky, chápať zmysel a motiváciu ich konania, vnímať podstatu sveta westworldu a aj napriek retrospektívne sprítomnenej forme narácie som sa v celom tom klbku napokon nezamotal. Nie je to však úplne najjednoduchšie sledovanie, divák musí byť pozorný po celú dobu time-ingu.