Jan Hus (1954)

Po prvním dílu zatím jasně fandím českému lidu a doufám, že v dalším pokračování dostanou záporáci napamětnou.

Jan Žižka (2022)

Film středověce generický. Pro český dějepis není užitečný, protože se odehrává před vstupem p. Žižky do historie. Pro mě bylo snad přínosem, že k historickému mudrování, které se jinak ohledně husitství provozuje, film dodal obrazy násilí, špíny, zoufalství a smrti. Ve filmu úplně absentuje nacionální motiv, v němž se utápí starší populární zpracování této látky, to taky neškodí.

Jan Žižka (1955)

Strašně krátké. Čekal jsem vítězné bitvy a nakonec byla jen jedna šarvátka, která by v dnešním blockbusteru byla tak před titulkama. Aspoň, že byla defenestrace. JInak obrovskou práci odvedl pan Trnka na kostýmech: pohled na Jana Žižku v tomto filmu, jak v plné síle se odhodlává a pomalu nasírá, to je svým způsobem vrchol české kinematografie. Je v nějakém jiném českém filmu vzhledově působivější postava? Možná měli udělat Žižku úplně bez mluvení, že by všechno jen pozoroval.

Já, padouch 2 (2013)

Děti to pouštějí dokola. A já si jen marně lámu hlavu, jak někdo může vytvořit takto skvělé dílo: spoustu kreativní láskyplné grafiky, ale současně jednoduchý srdečný srozumitelný příběh a jasná vize tvůrců. Pastí takovéhoto díla je samozřejmě kýč. Ale zatím jsem neměl ani jednou dojem, že by hranici kýče Padouch překročil.

Jasná řeč Josefa Chuchmy (2014) (pořad)

Zapomněl jsem, že ten pořad existoval. Až teď dala čt na červenou tečku kunderovskou epizodu u příležitosti smti Milana K. Je to silný televizní zážitek, jak hosté - dva bohemisté - působí bezradně a nemají problém ukázat, že většinou odpověď nevědí anebo ji nedovedou vyjádřit. Několikrát během epizody je pan Chuchma nachytá v nekonzistenci a oni to uznají. Prostě je to televize z Marsu.

Já, Steve McQueen (2014)

Hezky udělaný TV dokument; poskytl mi představu o životě a díle protagonisty. Tvůrci si zvolili jeho zálibu v rychlých motorkách a autech jako motiv pro charakteristiku jeho osobnosti.

Já to tedy beru, šéfe...! (1977)

Kdykoliv se na to podívám znovu. Představuju si, že mi nehrozí vyhazov, ale jenom a jenom přetahování ke konkurenci... A k tomu ty výpady do reality okresu Praha-Západ v době před-satelitní.

Jdi na to (1983)

Dobře: špatný film s absurdní zápletkou. Mám kvůli tomu hned dávat málo hvězdiček?

Jeden svět nestačí (1999)

Když se pí Morceau objeví na scéně, poklesla mi brada, jak je úžasná. Ale postupem filmu bohužel spíš nudí.