Auta (2006)

Ve věku 2 až 4 let staršího dítka jsem tento film viděl dobře třicetkrát. Pokaždé se mi líbil a pokaždé jsem si pobrečel u dojemného závěru. Jediná lehounlinká výtka: pohledem takhle malého dítěte bych možná jenom o kousek ještě ubral na pokleslých výrazech - nejsou tu nutné ani funkční.

Auta 3 (2017)

Vizuálně pěkný film, který odsejpá. Myšlenkově má hezkou linii o tom, že lidé v profesi přirozeně hledají mladé talenty a podporují je. Bohužel ani tento sujet v r. 2017 se neobešel bez obětování bohům kritické teorie: takže divák je nucen přetrpět scény politického školení mužstva, v nichž mladá talentovaná atraktivní žena je systémovým patriarchátem utlačována a až s pomocí spojenců odhodí otrocká pouta.

Avatar (2009)

Dobrý, ale znovu to vidět nechci. Několikrát mě zaujaly pečlivě udělané ruchy a zvuky pozadí.

Avengers (2012)

Povedený velkofilm: výborné dialogy, dobrá rovnováha mluvení a akce, zvládnuté velké množství postav.

Avengers: Endgame (2019)

I přes nutnost ukončit ságu se mi tenhle sci-fi akčňák líbil. Nepamatuju si jediný slabý vtip, vše bylo dobré. Samozřejmě rodinného kýče bylo hodně, ale potřebovali nějaké city. Otazník zůstává i nad tím, jak komicky rozmělnili postavu Thora. Jsem zvědav, jak se popasují s franšízou do budoucna: cpt. Marvel zatím nepřesvědčila ani jako postava, ani jako herečka. Zvlášť oproti dobrým postavám a hercům Black Widow, Hawkeye a Iron Ma.

Avengers: Infinity War (2018)

Nejsem skalní fanoušek, ale protagonisté mi za ta léta přirostli docela k srdci. Defilé celého Marvel vesmíru v jednom filmu. Při pohledu zpět jsou pro mě základem této skupiny asi odkazy na severskou germánskou mytologii, sice odkazy slabé a řídké, ale hádal bych, že jsou významným prvkem, který celý ten nelogický cirkus drží aspoň nějak dohromady.

A World Without Beethoven? (2020) (TV film)

Ne všechny paralely Beethovena s moderní hudbou mě přesvědčily, ale jako laik si připadám, že dokument mi ukázal na několika konkrétních příkladech, že Beethoven byl epochální inovátor. Stojí za zkouknutí.

Až já budu velká (1981) (TV film)

Vydařená inscenace. Myšlenka o pozornosti, vnímavosti a připravenosti pomoci je nadčasová a hluboká. Racionalizující proslovy lhostejných kolemjedoucích jako by byly vzdálenou (a slabší) ozvěnou textů p. Havla. Zpracování sice nevyniká nad TV standard té doby, ale špičkoví starší herci dodávají šťàvu. Též se mi líbil realistický šmrnc v detailech: sporák s kafem v kanclu a přehozenou utěrkou; revize v práci; vkládání parte do obálky.