Zlaté oko (1995)

Pěkná bondovka z Ruska.

Zlatý pavouk (1956)

Je to přesně na 2,5. Kdyby na hl. roli připadl lepší herec než p. Vrchota, dal bych 3. Pan Bek a pan Nový mají role jen vedlejší, takže to nepřeváží.

Zločin na poště (1980) (TV film)

Komentáře kolegů říkají vše. Vydařený režijní trik je absence hudby - dlouhé vteřiny je na různých místech inscenace ticho, jen cvrlikají ptáci. Krásně se tak divák soustředí na výtečného p. Menšíka.

Zločin v dívčí škole (1965)

Krásný plod šedesátek: svěží, lidské, optimistické, vtipné, oduševnělé. Z mého pohledu možná životní výkon p. Lipského - nevybavuju si jinou roli, kde by mi připadal srovnatelně báječný.

Zločiny Velké Prahy (2021) (seriál)

Sice oslava diverzity, v každém dílu jedna "menšina". Ale když je to dělané z hlediska nostalgie za monarchií, tak i takovou masírku snesu. Nebo: spíš než nostalgie za monarchií je to prostší nostalgie za dobami před válkou. Pokud jde o zpracování, čekal jsem pitomou selanku. Nečekal jsem, co přišlo: skvělé zobrazení, jak většina mužů středního věku žije život v tichém zoufalství. Takže kýč, ale takový, který mě úspěšně dojímá. Plus tedy pana Plesla jsem bezmezný fanoušek, a vůbec na celou trojici detektivů byla radost pohledět. Chápu, že postava policajta sukničkáře je velké klišé - ale od pana Langmajera toho ladymana beru a ještě se u toho přitrouble spokojeně usmívám.

Zločiny Velké Prahy - Loutkohra (2021) (epizoda)

Čekal jsem pitomou selanku. Nečekal jsem, co přišlo: skvělé zobrazení, jak většina mužů středního věku žije život v tichém zoufalství. Kdo si stěžuje na politiku, tak se mýlí: politika je v seriálu proto, aby dodala - oproti jednodušším detektivkám - tlak na vedoucího inspektora shora.

Znamení Raka (1966)

Vadilo mi depresivní prostředí onkologie a špatný dabing. Ale film jinak originální.

Zpěváci na kraji nemocnice (1982) (TV film)

Toto představení je samozřejmě hodně -Jenseits von Gut und Böse- a tedy i mimo jakékoliv množství hvězdiček. Já hodnotím, že toto je asi nejblíže, co se československý životní pocit 80. let mohl dostat k západoněmeckému ideálu euforické prosperity. Spíše než kdo účinkuje, by mě zajímalo, proč neúčinkují ti jiní. Jak se třeba stalo, že píseň pí Zagorové zpívá pí Růžičková.

Zrcadlo nenávisti (1987) (TV film)

Televizní, ale svižné a koukatelné. Hvězda navíc za p. Hrušínského, p. Čepka a výjimečné obsazení vůbec.