• Western

I lunghi giorni della vendetta (Faccia d'angelo) (1967)

Videl som dvojhodinový director´s cut a je to výrazne lepšie ako bežný zostrih. Väčšinu deja pomerne štandardná Gemmova kvalitka, ale nečakane ostrá finálna prestrelka patrí k najlepším v tomto subžánri.

Napřed střílej, pak se ptej (1975)

Taký skvelý režisér, takí slávni hlavní predstavitelia... a taká sračka. Jediný dobrý vtip je monológ šerifovej ženy hneď na začiatku. Neznesiteľnú záležitosť, ktorú som ja osobne dopozeral len s najväčším sebazaprením, robí z filmu najmä idiotsky bľabotajúci Milian v úlohe dementného samuraja. Toto snáď nemohlo niekomu pridať zábavné ani v tej dobe.

Lo Chiamavano King (1971)

Nesúrodá a nudná zlátanina s nepatrične skvelým soundtrackom.

Prega il morto e ammazza il vivo (1971)

Pre mňa neznámy Paolo Casella v hlavnej úlohe je celkom dobrý týpek a so zloduchom Kinskim rozohrajú solídnu partiu. Prvá polovica v hostinci / dostavníkovej stanici je celkom jasná inšpirácia pre Tarantinovu "hroznú osmičku". V druhej polovici je toho potácania sa po púšti priveľa, nezaškodilo by vysekať pár minút. Inak ale špagety kvalitka s výbornou kamerou a nezvyčajným počtom ženských postáv.

...e per tetto un cielo di stelle (1968)

Zábava! Jeden z najlepších Gemmových filmov a asi najlepší z jeho komediálnych westernov. To spojenie odľahčeného podvodníckeho filmu (s dobrými nápadmi a vtipnými a pritom nie blbými scénami) s nečakane krutými výjavmi a krvavými prestrelkami s množstvom deravých hláv u mňa fungovalo celkom dobre. Adorf je tu sympatická variácia na Spencera a Gemma láme jedno ženské srdce za druhým. K tomu výborná hudba Morriconeho a Nicolaia.

A bůh řekl Kainovi (1970)

Trochu nadhodnotím, pretože Kinski v kladnej úlohe je úkaz a má to super apokalyptickú atmosféru.

Un uomo, un cavallo, una pistola (1967)

Dvojka Strangera je o čosi zábavnejšia ako prvá časť, najmä vďaka tomu, že Tony pridal postave na cynicko-humornom nadhľade. Finále so štvorhlavňovou brokovnicou by som chcel vidieť v Peckinpahovom podaní. 7/10

Small Town Crime (2017)

Konečne niekto napísal Hawkesovi úlohu priamo na jeho prepitý ksicht. Ako bývalý poliš vyšetruje vraždu prostitútky a hoci ten prípad nie je ničím výnimočný a nemá prevratné rozuzlenie, práve hlavný hrdina tomu neustále dodáva šťavu. Chvíľami je to celkom ponurý neonoir s poriadne brutálnymi prestrelkami, chvíľami to srší humorom a nadhľadom, ale pritom bez silenej snahy o hláškovanie v každej vete. Veľmi mi to dobre padlo, a teraz chcem vidieť pokračovania alebo seriálik o Mikeovej súkromnej detektívnej kancelárii. Hneď!

Nepřátelé (2017)

Predovšetkým: za toto mal byť Christian Bale minimálne nominovaný na Oscara, podáva tu jeden z najlepších výkonov svojej kariéry. Po druhé: štve ma, že to u nás nešlo v kinách, na veľkom plátne mohli krásne vyniknúť tie nádherné scenérie, to skalpovanie, to strieľanie žien a detí. Putovací kavaleristický western rozpráva o nenávisti a zmierení a o mužoch, čo sa po životoch strávených najbrutálnejším násilím pokúsili nájsť vykúpenie alebo aspoň kúsok lásky. Alebo aspoň pokoj v podobe guľky vpálenej do sluchy. Je to poriadna dávka depresie ako z pera Cormaca McCarthyho, vrátane toho, že to pôsobí ako nesúvislý sled príhod a náhod a hrozby sa zjavujú rovnako nečakane, ako sú potom (často mimo záber) likvidované. Tu však nejde o rozpovedanie súvislého príbehu s jasným protivníkom a záverečnou katarziou. Ide o vývoj hlavného hrdinu a všetky situácie sú tu len na to, aby ho postupne zmenili. Po prvom pozretí mierne rozpaky, po druhom absolútne hodnotenie.