• Krátkometrážní

Them Thar Hills (1934)

Laurel a Hardy se vydají obytným vozem do přírody, aby zlepšili své zdraví a načerpali čerstvý vzduch. Jsou ochotni i pít obyčejnou vodu, která díky shodě náhod obsahuje velké množství alkoholu, což vede k úžasným gagům a skvělé pointě na konci. Bavila jsem se dokonale.

The Wise Little Hen (1934)

Slepička se rozhodla vypěstovat kukuřici a požádala kačera a prasátko o pomoc, ale těm se vůbec nechtělo a předstírali, že je bolí břicho. A tak slepička s kuřátky zvládla všechno sama, a když bylo sklizeno a navařeno, dala darebným přátelům za vyučenou.

Děti svobody (1924)

Historický velkofilm, tentokrát však bez známých jmen a z mnohem starší historie Ameriky. Zrovna tímto tématem se tolik filmů nezabývá, proto bylo zajímavé sledovat boje proti Anglii a proč k nim docházelo, stejně jako vidět spjatost původních osadníků s rodnou zemí. Na druhou stranu se tu zase tolik nedělo, boje neměly epickou stránku jeho předchozích děl a hlavní hrdinové byli nezajímaví.

Gösta Berling I. (1924)

Lars Hanson jako Gösta Berling prochází švédskou společností, kde potkává ženy, které s ním zanedlouho nechtějí nic mít. A tak se potlouká od jedné k druhé a způsobuje spíše problémy, než aby je řešil. Vynikající je je scéna, kdy má poslední kázání a co po něm následuje a taky požár domu. U tříhodinové verze, kterou jsem viděla, nebyl problém si zařadit postavy i bez znalosti literární předlohy, navíc díky propracovanosti příběhu si někdy později knihu určitě přečtu.

Napoleon (1927)

Megalomanský počin Abela Gance o pěti hodinách obsahuje jen několik epizod z Napoleonova života ještě předtím, než se stal císařem. A tyto epizody jsou poměrně dlouhé, ale nikdy rozvláčné. Gance používá podobný styl montáže jako sovětští režiséři, takže neustále mění tempo. Snímek je slavný pro scénu, kdy je děj promítán na tři plátna najednou. Jaké bylo moje překvapení, že tato scéna je až na konci a není moc dlouhá. Tři plátna nebyla tedy moc potřeba. Přesto si snad u žádné části člověk neodpočine. Představitel Napoleona i jeho mladší verze jsou oba úžasní, pouze s minimem životnosti, stejně tak jako ostatní postavy. Jakoby bylo divákovi řečeno, že tady kráčí dějiny, a proto herectví není tolik potřeba. Ale tady to nevadí, připomíná to Davidovy obrazy. Obrovské přes celou zeď, probrané do detailu a maximálně realistické, ale bez emocí.

Kolo života (1923)

Šestihodinový epos rozdělený na dvě části sleduje soužití železničního inženýra Sisifa se synem, který vyrábí housle a dcerou, kterou do rodiny přivedl jako osiřelé dítě po železničním neštěstí. Její původ je pro všechny včetně ní tajemstvím, což dá vzniknout rodinné tragédii. Kolo života je dokonalý snímek ve všech ohledech a pokud má film šest hodin a přesto jej člověk dokáže vidět téměř bez dechu, tak své kvality jen potvrzuje. Ústřední trojice hrdinů je dechberoucí, ale film je především hereckým koncertem samotného Séverina-Marse, pro nějž se jednalo i o film poslední a to je velká škoda. Jeho mistrovství bylo nenahraditelné.

Krotitelé duchů (1984)

První Krotitelé duchů jsou prostě klasika a hlavně je tu asi tisíc drobných detailů, které člověk pokaždé objeví. Příběh má spád, postavy jsou "cool", triky výborné a převtělení boha destrukce do reklamního panáka je prostě geniální.

Ocelový oř (1924)

Velkolepý western o stavbě železnice, která má spojovat západ a východ. Hlavní hrdina je synem muže, který chtěl na takové stavbě pracovat, ale byl zabit indiány vedenými bílým mužem. Po letech se hrdina jako dospělý přidává ke stavební četě a potkává muže, který mu zabil otce. Kdyby nebylo té neuvěřitelné délky, pak bych asi hodnotila výše.

Modrý anděl (1930)

Příběh maloměstského gymnasiálního profesora, který podlehne kouzlu barové tanečnice Loly, vezme si ji za ženu a do rozpočtu přispívá hraním klauna. Jeho pád je ohromným dílem Jenningse, kterému zdatně sekunduje Dietrichová jako dívka znající svou cenu. Jen tempo mi přišlo chvilkami unylé, ale kromě skvělých hereckých výkonů je tu i výborná kamera a výprava. Nejvíc se mi líbil vývoj Loliny odrhovačky.

SpongeBob ve filmu: Houba na suchu (2015)

Antonio Banderas dokáže zahrát cokoliv a tady si to překvapivě užívá, i když má proti sobě Spongeboba ve 3D. Jinak zrovna tento Spongebob je mnohem snesitelnější než seriál, má pěknou část s bojem proti Planktonovi na začátku i tu další, kdy musí odvěcí nepřátelé spojit síly, aby našli tajný recept.