Za každou cenu! (2012)

Naprosto nepochopenej film, alespoň u nás. Jde o vynikající obraz života na americkým Středozápadě, bez příkras, od jakoby neúčastněnýho pozorovatele, což asi fakt platí, protože režisér je iránskýho původu. Je to vlastně taková americká verze Všech dobrých rodáků, zachycující tamní mentalitu, problémy, lásky, egocentrismus a zároveň i momenty jeho transcendence. Docela náročnej film, rozhodně nekončící happy-endem, s opravdu úžasnou kamerou a skvělýma hereckýma výkonama, Quaid je až neuvěřitelně dobrej, ale i všichni ostatní. Muselo se jim točit dobře pod Bahranim, všichni hrají uvolněně a přirozeně. Za každou cenu! bych přirovnal i k některým Malickovým opusům, v něčem stojí více nohama na zemi, v tom dobrým smyslu.

Neodeslaný dopis (1960)

Když si odmyslíme tu nutnou "ideologickou" zabarvenost, která mimochodem neni tak strašná, je tam i dost nenápadný kritiky, tak o čem film je? O tom nikdy to nevzdat, což je samo o sobě dost. Můžeme si myslet, že to je komunistická propaganda, a je to i pravda, ale přesto za tim všim jde o to nevzdávat se. A díky tomu Rusové přežili a přežijou všechno :-), navzdory všem Stalinům, Putinům, církvi, Mongolům atd. I když to někdy musí strašně bolet. Záverečná "plavba" na voru po sibiřskej řece mluví za vše a je ohromně silná. Tohle je jeden z těch filmů, kterej i za několik dnů, tejdnů, v nás pořád rezonuje a inspiruje. Ehm, mně se to tedy tak stalo :-). Rozebírat film snad ani nemá cenu, obrazová stránka u Kalatozova tradičně skvělá, velkým plusem a dalším "hercem" je příroda Sibiře. Ostatní herci spíš expresivní, ale uvěřitelní, prostě dobrý.

Balada o Cable Hogueovi (1970)

Když napíšu, že to je muj nejmilejší Peckinpah, tak to asi neni žádná pořádná recenze, ale řek´bych, že to vypoví dost :-).

Pravidla mlčení (2012)

Velký, velký potěšení, oživující ideály a atmosféru "šedesátek", s příjemným napětím a nenápadnou psychologií postav.

Odpor (2008)

Ono to neni ani moc akční, ani moc násilný, je to spíše selankovitý, což je možná součást Zwickova stylu, ale tady to neruší. Litevská příroda z filmu dost dejchá a nejspíš všechny nakazila, protože film, navzdory svýmu tématu, působí dost ladně. Zřejmě největší jeho hodnota je v tom, že připomíná pravdivou událost, která je sama o sobě zázrakem (prostě těch asi 1200 Židů v tamních lesích válku přežilo), a taky v docela zajímavým zobrazení židovský mentality a kultury, jestli se to dá tak říct. Ale snad jo, myslim, že čtení Tóry a Talmudu plus další zvyky, jistě přispělo k odolnosti zúčastněných.

Náměstí Spasitele (2006)

Silný, drásající drama dosahující bezmála kvalit Kieslowskýho Krátkých filmů, zároveň, ač docela depresivní, nenechá diváka v depresi utopit, ale naopak probouzí aspoň trochu naděje. Poláci tyhle filmy uměj, u nás to tak moc nejde, ale to asi nelze kritizovat, protože historická zkušenost i mentalita obou zemí jsou odlišný, takže se to nějak musí odrážet i ve filmech (to jsem zase objevil Ameriku :-)!). Abych řek´ pravdu, moc nechápu některý recenze tady, tohle je opravdu dobrej film a se skvělýma hercema.

Neobyčejný život Timothyho Greena (2012)

Dyť je to sakriš pohádka, to proč se nenechat unést fantazií a nenechat nakazit trochou tý lásky :-)?! Ať už od lidí nebo od stromů!

Plameny (1975)

Legendární indickej film, pro dost Indů nejlepší indickej film vůbec. Což je trochu nevýhoda, protože očekáváte něco, co zřejmě v indickým (bollywoodským) filmu ze 70. let nemůžete dostat, ale je fakt, že dostanete zase přehršel úplně něčeho jinýho, co nejspíš nečekáte. Takže - první hodina je jakási až absurdní (pro Evropana určitě) komedie, kdy skoro kroutíte hlavou, co to je za blbost, i když chvílema hodně vtipnou. Po hodině se to zvrtne v akční drama a pak to mezi těmahle pólama osciluje skoro až do konce. Ty dramatický chvíle jsou hodně dramatický a tragický (včetně vražd dětí), a co se filmu nedá upřít, je chytlavost, kterou prokazuje po celý 3,5 hodiny :-). Teatrálnost hereckých výkonů je zřejmá, ale patří k Bollywoodu a když si na ní zvykneme, tak ani moc neruší. Inspirace westernama je jasná, ovšem geniálně poindičtělá. Plus suchá krajina Maháráštry, sympatický indický tváře, nadupanost příběhu, pomálu tanenčních čísel, to vše z toho dělá opravdu exotickej filmovej pokrm, kterej ovšem, i díky svý přímočarosti a prostotě, může chutnat divákům i z úplně jiných koutů planety.

Kathapurushan (1996)

Zjevení! Vrcholná filmová krása.

Atlas mraků (2012)

Dobře se na to dívá, ještě líp se na to zapomíná...