Škola života (2009)

Krásný film, výborná pointa, poutavý narrativ, skvělé výkony ústřední dvojice (Carey Mulligan a Peter Sarsgaard), vynikající režie a hudba. To vše je prostě skvělá kombinace pro vynikající filmový zážitek. 77 %

Umění lhát (2009)

Snad jen poznamenám, že nápad je vskutku originální a přináší řadu výborných komických scén, ale děj je nakonec tak zacyklený, že z něj autoři vybruslí jen ve stylu "deus ex machina" - umělým a vykonstruovaným závěrem. Ve filmu mi schází jakékoli emoce, proto mi současné pojetí z tohoto hlediska nesedí. 47 %

Všude dobře, proč být doma (2009)

Krásný a výborně napsaný road-movie, ve kterém hlavní hrdinové na své cestě za hledáním ideálního způsobu života potkávají řadu všemožných šílených a výstředních lidiček, aby nakonec zjistili, že nemá cenu snažit se někomu za každou cenu přizpůsobit, žít ideál někoho jiného, a tak se nakonec uchýlí k tomu, co jim samotným vyhovuje nejvíce, byť onen způsob není nijak výjimečný ani extravagantní, ale přesto ideální. Výborný a vtipný scénář skvěle na plátno převádí úžasná ústřední dvojice a velice schopná režie s jasnou, ucelenou a fungující vizí. 78 %

Zrazený Tchaj-wan (2009)

Docela pěkný a zajímavý exkurs do moderní taiwanské historie, ale jinak spíše podprůměrný snímek. Na druhou stranu co bychom za 6 miliónů chtěli. Každopádně propadák to není a zhlédnutí tohoto filmu určitě mnoha lidem pomůže rozšířit obzory. 46 %

Admirál (2008)

Jak to shrnout? 《Admirál》 je docela průměrný, nacionalistický a výpravný historický snímek, který se nijak nevymyká soudobé ruské produkci. Technické provedení je obstojné, ale děj a herecké obsazení táhnou hodnocení o kus níže. Někomu také může vadit drobná poplatnost době. 54 %

Den v Jurjevu (2008)

Hluboká alegorie. Matka se vrací do svého rodiště ze Západu s "nostalgickým cílem" a chce místo představit synovi. Idealizované Rusko ve stylu 19. století nenachází, přijíždějí totiž do zimní, nehostinné, smogovým oparem zahalené postsovětské dystopie, kde na nostalgické vzpomínky není nikdo zvědavý a na "moskevské" či dokonce "západní" novoty už vůbec ne. Nejdříve tato dystopická černá díra pohltí syna, potom její racionální hlas, auto, duševní zdraví, důstojnost a nakonec úplně vše, až nakonec hlavní hrdinka zcela splyne s tímto "novým" prostředím. Vše, co bylo předtím se najednou jeví jako cizí, mlhavá představa. Všechno, co se ještě zpočátku jevilo jako iracionální, ohavné, příčící se morálce i zdravému rozumu, je najednou zcela normální. A ani by to snad jiné být nemohlo. 80 %

Jolene (2008)

Výborný film po všech stránkách. Skvělý námět i zpracování. Techniky, hlavně hudba, úžasné, herecké výkony velmi dobré. Neprávem opomenuté a nedoceněné. Příběh o Jolene, která se žene za životem, je plný zvratů. Je výborně napsán se slušným narativem. Celkově kvalitní námět (kniha E. L. Doctorowa) je základem dobrého hodnocení. 88 %

Malebná svatba (2008)

U komedie je ten problém, že na různých místech světa si pod ní představují něco jiného. Například tento film mi subjektivně ale vůbec nesedl. Bohužel. 25 %

Smrt čeká všude (2008)

Sevastopolské povídky, Irák, počátek 21. století. Nebylo to špatné, ale mě to prostě nebavilo. Knížka by byla fajn. 56 %

Větší, silnější, rychlejší (2008)

Doping (steroidy, anabolika atd.) je zkrátka součástí naší dobové kultury a společnosti: fenoménu posedlosti po dokonalém vzhledu našeho těla. Vyplývá z něj a je ničím než pouhým zhmotněním toho, co jsme sami zasili. Ať se nám to libí nebo ne. Právě tento fenomén ale může být nakonec daleko nebezpečnější, než se zdá a jeví. A může také představovat mnohem závažnější problém než celý doping. V konjunkci s kulturním tlakem a zrychlujícím se tempem života totiž právě onen fenomén generuje všemožné (přirozené?) důsledky, z nichž doping je jen první v řadě. Pokud tedy problém dopingu chceme řešit, nabízí se logická otázka: jakpak by bylo možné účinně léčit jakoukoliv nemoc a její následky, když příčina je stále přítomna? Dávám velice solidní 3*.