Černé zrcadlo - Zkušební verze (2016) (epizoda)

Jeden zo slabších dielov. Hlavný predstaviteľ mi neskutočne liezol na nervy, predstavoval prototyp otravného Amíka, dej nebol najhorší, zaujímavý pohľad na alternatívnu realitu, ale dom hrôzy zasa až taký hrozný nebol a lež sa niečo začalo diať, ubehla pol hodina celkom nudnej zápletky, ktorá ma veľmi nezaujímala, ale asi bola potrebná hlavne k záveru. Tento diel ma nejako extra nebral.

Dějiny světa, část druhá - VI (2023) (epizoda)

Tak nám to Grant konečne dobehol do cieľa a podpísal dohodu, čo bola asi najnudnejšia časť. Ježišova skupina a la Beatles bola tiež celkom sranda a dať Máriu Magdalénu do pozície Yoko bola pekná haluz. Škoda, že si Brooks nerobí rovnakú prdel napr. z Mojžiša. Reklama na zistenie genetického profilu pobavila, rovnako ako snaha váľať všetko na to, že mnohí z nás majú v krvi jeho DNA (počul som, že každý desiaty), čo nám pomôže ospravedlniť, že preťahujeme všetko, čo sa hýbe. Stále celkom sranda.

Jeden hot a druhý čehý (1978)

Tento film som si kedysi kúpil ako lacné DVD niekde v stánku a hodne dlho mi trvalo, než som si k tomu sadol. Funesa mám rád, ale mám dojem, že som videl aj zábavnejšie kúsky. Podnikateľ, ktorý aby stihol zákazku, urobí z domu v podstate gigantickú dielňu, tak to je totálna haluz, ale problémom je to, že je to až príliš ujeté a veľa vecí tam pôsobí skôr otravne než vtipne. Funes tam robí v podstate svojej manželke, ktorú pekne zahrala Annie Girardot, zo života peklo. A to ma teda akosi nebralo. Je tam toho hodne absurdného a trochu na silu, skôr brnkajúce na nervy než na vtipnú nôtu. Nie že by tam nebolo pekných pár vtipných momentov, mne sa páčilo hlavne to vypisovanie šekov, poprípade, keď tam Funes šiel presviedčať istých moci pánov a efektne im tam ničil biliard, ale celkovo ten film pôsobí dosť bizarne. Nepatrí to do kategórie film s Funesom, ktorý si vždy rád pozriem.

Dějiny světa, část druhá - V (2023) (epizoda)

Tie neustále časté prestrihy ma už začínajú otravovať, ale asi je to o tom, že Mel Brooks si z nás robí srandu. Možno je to tiež paródiou na to, ako sú seriály a filmy na bežnej televízii prerušované reklamami. Ale treba povedať, že sú tu dobré nápady. Či už Galileo vykecávajúci na talianskej verzii TikToku (TicciTocci), poprípade pieseň s názvom Fuck the North na odlákanie pozornosti južanov pri poprave Granta, poprípade fotenie na Jalte. Brooks je fakt týpek a podľa mňa si stále zachováva svoj štandard.

Philip K. Dick's Electric Dreams - Human Is (2017) (epizoda)

Bryan Cranston je fajn herec, ostatní ušli. Dej dosť tuctový, predvídateľný a jediná otázka mi šramotila v hlave. Tak ako to teda je s hlavným hrdinom? Koniec neprekvapil, skôr rozosmial, ale je to taká príjemná sci-fi časť z ďalekej budúcnosti, ktorá vykreslila pozemšťanov v hnusnom/reálnom obraze. Ako bandu ustráchaných magorov, ktorí, ak im ide o život, veľmi rýchlo opustia všetky morálne a etické zásady. Takýchto príbehov tu už bolo, ale beriem to tak, že Philip K. Dick ich väčšinou predbehol. Jeho knihy som si zohnal, zatiaľ prečítal iba Blade Runnera, je na čase, sadnúť aj k týmto poviedkam.

Černé zrcadlo - Medvídek Waldo (2013) (epizoda)

Tak trochu frankensteinovský príbeh. Stvoríte niečo, čo sa Vám vymkne spod kontroly, aby Vás to nakoniec otrepalo o dno, lebo dostanete záchvat svedomia. Potom už len vršíte jedno blbé rozhodnutie na druhé a ide to riadne z kopca. Varovanie aj od toho, ako nejaký nástroj v zábave, sa môže stať hnusným nástrojom v politike. Zasa taký priemer to nie je, ale svoju pointu to má.

Ghost Stories (2017)

Duchárske historky mám rád, tu to bolo celkom strašidelné a občas úsmevné, ale bola to pekná creepy show. Nebol to zázrak, ale na nedeľný večer pred spaním celkom sranda. Fajn herci, slušné vyvrcholenie, ten záver bol srandovný, trochu to posunul inde. Za mňa spokojnosť.

Černé zrcadlo - USS Callister (2017) (epizoda)

Nápad s kópiami, ktoré bude trápiť nejaký vyšinutý mozog, tu v Black Mirror bol - epizódka White Christmas. Samozrejme tým pádom aj úvaha, či umelo vytvorené vedomia je vôbec humánne trápiť a v podstate si s nimi robiť, čo chceme. Ale aspoň to bolo spracované zaujímavým spôsobom. Jednoznačná kópia Star Treku s akýmsi pomrkávaním na Galaxy Quest. Som fanúšikom oboch. Takže ma táto epizódka celkom pobavila. Na druhej strane pozerať na magora, ktorý trápi iných, to už tu bolo a nemám náladu si to zopakovať. Ale musím uznať, že príbeh bol veľmi dobrý a je to rozhodne nadpriemerná časť.

Panictví po americku (1983)

Občas si pozriem staršie filmy slávnych filmových hviezd, tentokrát som siahol pomto kúsku z počiatku kariéry Toma Cruisa. Bol to v podstate nepozerateľný film. Banda tínedžrov ide na aute to Tijuany, aby tam s nejakými miestnymi devami stratili panictvo. Po ceste vykradnú obchod (zlatá americká mládež) a pridá sa k nim predavačova manželka, ktorá si povie, že sa dá rovno v Tijuane rozviesť. Návšteva bordelu nedopadne, ako chalani plánovali, Tom Cruise sa potom vychrápe so ženskou a ostatní robia iba problémy. Zapletú sa s miestnou políciou, zároveň s americkými vojakmi a podobne. Keď si to človek takto premietne, tak si povie, že to môže byť celkom ujetá hovadina. Ale nebola. Bola to nuda k posraniu a pod pojmom impotentný scenár si predstavím aj tento film. Žiadny vtip, proste nič. Pozeral som to s príšerným dabingom, ktorý bol od spoločnosti Golden Crown, o ktorej si pamätám, že vydávali kde-aké braky a mali naozaj iba pár priemerných filmov. Tak to aj znelo. Tínedžrov dabovali chlapi, čo vtedy mali 30-40, myslím, že tam bol Trávniček a Cruisa daboval týpek, čo ho daboval aj v Top Gune. Katastrofa.

Černé zrcadlo - Pád střemhlav (2016) (epizoda)

Ako povedali starí známi klasici, Lasica, Satisnký a Filip: Do batôžku si nalož, pretvárku lož a faloš. O tom, ako treba sa tváriť šťastne, vyrovnane, byť skvelý na všetkých, aj keď by ste ich najradšej poslali do riti. Založme systém, kde ľudia nebudú slušní, iba sa tváriť slušne, veď to stačí. A všetko bude aj naďalej vypočítavosť a pretvárka. Počúvať hodinu výskajúce ženské bolo niečo strašné. Hlavne všetky tie otrasné úsmevy. Ale za ten koniec to stálo za to. Pripomína mi to, ako mi v práci nefungovala jedna databáza a neustále sa mi tam vyhadzovalo okno, kde som mal napísať kód chyby. Nešlo to, lebo žiadny kód mi to nevyhadzovalo. Vlastne tam nešiel napísať text, číslo, nič. Helpdesk nezdvíhal, okno blikalo. Snažil som sa tam napísať vysvetlenie, nič nešlo. Až som tam napísal FUCK YOU. Nuž to prešlo. Urazený Ind, ktorý zrovna robil s tou databázou, dal vedieť svojmu nadriadenému, ktorý si podal šéfa mojej firmy. Moje dve slová preleteli systémom späť ku mne cez môjho nadriadeného rýchlo ako hovno záchodovou misou. Nikoho nezaujímalo, že robíme so zasranými blbými systémami, ktoré nefungujú, každý sa šiel posrať nabonzovať ma. Dostal som písomne pokarhanie, kde bol môj prehrešok FUCK YOU napísaný veľkými písmenami. Doteraz to mám odložené a kedykoľvek sa na to pozriem, tak sa smejem, lebo to bola jedna z najúprimnejších vecí, ktoré som v tej práci urobil. Už tam nepracujem, mimochodom. O to viac mi tentokrát dala táto epizódka zmysel. Občas to proste pomôže, tak ako hlavná protagonistka povedala na konci, jednoducho vykríknuť: FUCK YOU. Jebať celú tú pretvárku. P.S.: Doporučujem pozrieť v anglickom originále, o to viac vyniknú české nápisy v tom aute, ktoré Bryce šoférovala. Dokonca aj Kutil Tim bol nadabovaný týpkom, čo ho normálne daboval a hlas počítača v aute tiež v češtine. Byť Čech, tak sa naseriem, že auto s českým softvérom, je prezentovaný ako odpad.

Časové pásmo bylo změněno