Americký vlkodlak v Londýně (1981)

Výborné. Človek sa bojí tam, kde sa báť má, smeje tam, kde sa smiať má a je v napätí... no veď viete. Landisov vlkolak je jeden z "najkrajších" v dejinách kinematografie (ešte Nicholsonov Vlk a Lupin z Harry Potter a väzeň z Azkabanu), ovšem len dovtedy, kým sa netransformuje úplne. Veľmi dobrý film, bez toho humoru a s väčšou mierou brutality by to bolo dokonalé.

Ohnivé oči (1984)

Typické béčko podľa Kinga. Minimum ozajstných emócii, priemerní alebo podpriemerní herci (s výnimkou Georga C. Scotta), veľké zmeny oproti predlohe, ale tiež pár milých detailov. Film, ktorý nikoho neurazí, ale ani nenadchne. Rutinné spracovanie jednej z najnapínavejších kníh Stephena Kinga. A pritom to malo tak krásny potenciál - sľubný námet, kopu hviezd...

Iron Man 2 (2010)

Vizuálne high tech orgie, ktoré splňujú všetky predpoklady úspešného pokračovania. Dvaja najväčší frajeri 21. storočia (Downey Jr., Rourke), dve neskutočné kočeny (Johansson, Paltrow) a neodolateľne slizký Sam Rockwell. Plus nadupaná hudba (AC/DC, The Clash a i.), absolútne dokonalé scény (narodky, Monako) a Nick Fury. Málo? Treba vidieť. Najväčšie prekvapenie od Spider-Man 2.

Olověná vesta (1987)

Prvá polka s povinným vojenským drillom sa mi asi páčila o trochu viac, než nasadenie v druhej, ale to hlavne vďaka neprekonateľnej dvojici D'Onofrio / Ermey, z ktorej si ma zvlášť ten prvý svojim diabolským kukučom v závere prvej polky úplne získal. Druhá tiež moc nezaostáva, Jokerovi som rýchlo prišiel na chuť, ako aj na tú dobu ešte obstojne hrajúcemu Adamovi Baldwinovi. Jeden z najlepších filmov o vietnamskej vojne vôbec.

Život Briana (1979)

Bál som sa Monty Pythonu, ale urobil som chybu. Myslel som si, že ich humor bude ťažký, ale pritom je tak krásne detinský až absurdný. Už celkom chápem kultovosť tohto snímku, mám chuť si to pozrieť kľudne aj každý deň. Pasáž s mimozemšťanmi mi tu síce nezapasovala, ale inak je to absolútne dokonalé. A záverečné always look on the bright side of life ma dostalo a rád si to občas popod nos zapískam. Výborná snímka, ktorú môžem len odporúčať. Všetkým.

Princ z Persie: Písky času (2010)

Postráda to nejaké tie pasce a tajné katakomby, ktoré som poznal z hier, ale inak to celkom funguje. Je to trochu natiahnuté, to je pravda, ale na Jakea Gyllenhaala sa pozerá dobre a Ben Kingsley sa pre túto úlohu snáď narodil. Tiež ma potešilo oživenie legendy o hasasínoch a dobre premyslený koniec filmu. Nič viac som si však z tejto veľkolepej fantasy neodniesol a po pár dňoch sa len ťažko rozpamätávam na niečo údernejšie, čo mi utkvelo v pamäti. Viac Molinu by prospelo.

Brazil (1985)

Tak toto veru nie. Mám Gilliama rád za jeho zvláštne a predsa silné filmy, ale pre toto si pochopenie nenájdem. Dej ma absolútne nebavil a že sa Terry inšpiroval Orwellovým 1984? To si snáď robí srandu. Otrasná zlátanina, ktorá postráda poriadneho hrdinu, poriadnu zápletku a vôbec nejaký zmysel. A snové pasáže s obrým samurajom ma mimoriadne znechutili a musel som ich pretočiť. Nebyť sympatickej minirole Roberta De Nira, bol by to odpad! Sorry, Terry...

Devět životů Tomase Katze (2000)

Súhlasím s Paflom, tiež mi to veľmi pripomínalo Bulgakovovu knihu. Ani vlastne neviem, ako na podobný druh filmov nahliadať. Zvyčajne nemám rád absurdné drámy šmrncnuté trochou mystična, Tomas Katz ma ale nejakým spôsobom bavil. Nemohol som odtrhnúť oči od videného, v jednej chvíli som mal slzy na krajíčku (starec, ktorý premrhal mladosť), inokedy som vybuchoval smiechom (taxikárov sen). Možno je to len pocit, ale myslím, že si viem túto pôsobivú snímku akosi vnútorne vysvetliť tak, že mi každý detail pasuje na svoje miesto. Určite to však nie je zážitok pre "normálneho" diváka. Režisér musí mať niečo z Lyncha alebo musí byť minimálne potrhlý, aby niečo takéto splodil. A práve to mi je sympatické. Bez váhania plný počet.

1984 (1984)

Na geniálnu knihu sa to nechytá, je to len akýsi datadisk k prečítanému, ale povedzme si rovno - sfilmuje to niekto lepšie? Nemyslím si. John Hurt štandardný, Richard Burton mrazivo skvelý a Suzanna Hamilton dokonale splňuje moju predstavu Julie. Plus drobné detaily, ktoré potešia každého čitateľa (O'Brien a okuliare, Zlatá krajina) a výborná atmosféra totalitného režimu. Jedno zhliadnutie nezabije nikoho.

Jsem číslo čtyři (2011)

Po geniálnom traileri som čakal konšpiráciu v štýle komiksu XIII alebo pecku na spôsobom Hitmana, ale nakoniec sa mi dostalo len akejsi televíznej fantasy s mizernými efektmi, ktorá niektorými prvkami priamo vykráda o. i. Star Wars alebo Dreamcatcher. Totálna sračka pre tínedžerov, ktorú zachraňuje v sympatickej úlohe mentora len môj obľúbenec Timothy Olyphant. Ale ani on nezachráni tupý scenár a nelogické scény. Nechce sa mi veriť, že som to vôbec dopozeral. A k tomu ešte otvorený koniec... Kriste.