Wednesday (2022) (seriál)

musim přiznat že vzhledem k obsazení jsem se trochu bal co si Tim Burton připravil, jelikož Christina Ricci hrala puvodní Wednesday v původní adamsově rodině, skepticky jsem tak čekal, že se ji bude do staré role snažit nějak nostalgicky navratit, ale opak je pravdou - dostala lepší ukol. Jenna Ortega pusobí až neuvěřitelně věrohodně, až vyloženě jako pouze o par let starší vzor její herecke kolegině, do role se perfektně vžila a moc sem si to užil. Děj mi připominal žanrově i přednesem stare dobre zahady s.r.o aka scooby doo a to i včetně celkem dobře umistěneho humoru. Byl jsem tež moc mile překvapen absenci ideologii a všech dnes oblibenych hujerskych propagand, jsem rád že se Burton na duchod nedal zaprodat. Danny Elfman opět triumfalni hudebni doprovod, který vyjimečnost tohohle projektu dvakrat podtrhuje. Těsim se na pokračovani.

Trol (2022)

super, akorát je to skoro jak od Američanu aneb něco velkeho a neznameho se tu nerušeně prochazi a nic po nas nechce, pojďme mu na oplatku ukazat trochu demokracie.

1899 (2022) (seriál)

podobně jako u Dark, je prvni serie velice komplikovaná a těžko pochopitelná, jelikož neexistuje žadny kontext, do ktereho si cely přiběh nějak dosadit. Bohužel zde ale děj postupně teměř nic neodhaluje a velice často se opakuje a nějaka neucelena představa o co vlastně jde se tak začina formovat až v posledních dvou dilech, opět tedy podobně jako v už zminěnem Dark. Takže věřím tomu že pokud jim Nethnis odklepne pokračovani, bude se to podobně tež teď pomalu rozbalovat. Nicmeně bych od Odara rád viděl spíš nějaky mind-bending film, troufam si tvrdt že ma velky potencial vytvořit něco jako je me oblibene Predestination.

Promlčeno (2022)

Roden si odskočil od pěstovani boruvek a malin natočit celkem slušný film. Při sceně kdy ten hlavoun vola svoje IT mágy na pomoc, jsem uplně viděl ministra Válka sediciho upoceneho strachy za stolem jak volá Rakušanovi na vnitro: "hej Vítku dohajzlu, nějakej kreten mi heknul počitač a maže mi ikonky covid variant co mam připraveny do kampaně na 12tou davku pro ty uplně zbytečný vakciny co nikdo nechce"

Čas armagedonu (2022)

Grayovi se zde podařilo vystřihnout něco skutečně neuvěřitelneho a tim je velice autenticke zachycení chapaní světa z pohledu dospívajiciho dítěte z typicky demokraticky smýšlející rodiny před-Reaganovske ery. Paul jako kluk s otevřenou myslí a bez předsudku je postupně zpracovavan nejen natlakem přibuzných, ale obecně nastavenou moralkou ve společnosti, tlačící ho postupně spoustou společenskych zavazků zpatky do řady, ze které se marně snaží vybočit. Po dědově odejití, už však nemá žadnou oporu v rozvijení svojí vlastní osobnosti a tyhle myšlenky začina tak pod tlakem systemu vnimat jako nedosažitelné až špatné, jelikož mu jsou předhazovany jako mentalni deficity a projevy neschopnosti se začlenit. Začina je tak postupně přijimat jako vady a umyslně se začina sebe-zapirat. Výsledkem je plně institucializovaný jedinec, s ohnutým hřbetem připravený pokračovat v udržovani liberalni demokracie a nadvladu elit. Přiběh pusobí velice autenticky, skoro až autobiograficky, přesto je poměrně dlouhý a některé sceny jsou jen meladramatickou vyplni, ale pokud člověk v narrativu je schopen vnimat tyhle hlubši sdělení, stava se to z tuctoveho filmu neskutečně dobrým dramatem.

Živí mrtví - Odpočívej v pokoji (2022) (epizoda)

velice odflaknuté. Bohužel, misto finale posloužila tahle epizoda jenom jako prostor pro upoutavku, pro nadchazejici expanzi the walking dead universe a nove hned 3 oznamene serialy. Je to bezpochyb ten nejdelší trailer co jsem kdy viděl.

Sedm vězněných (2021)

podvolit se krutě nastavenemu systemu za trochu pozlátka, nebo těžce bojovat za nejen svou svobodu? Choose.

Pluk mizerů (2022) (seriál)

misty Attack on Titan vibes. Chtělo by to ale trochu vic akce.

Donbass (2016)

tento dokument nijak zvlašť nepojednává o přičinách vzniku rusko-ukrajinskeho konfliktu a krom (zaražejiciho) projevu tehdejšího prezidenta Poroshenka tam skutečně neni nic politickeho, nejedná se tak o propagandu ani jedne strany, byť vzhledem k obsahu to nehazi přiliš dobre světlo na Ukrajinu. Dokument je z meho pohledu skutečně nezavisle pojatý a pouze ukazuje tu druhou stranku věci a sice, moralku a dopady občanske valky na obyvatele Donbassu, kterých se tato situace týká nejvíce. Je opravdu hrozně smutne pozorovat jak se vlastni vlada chová k vlastnim občanum a vzhledem k dnešnímu stavu věcí je opravdu až děsivé, že od roku 2016 ohodnotilo tenhle snimek na csfd jen 16 lidi... To informační embargo a jednosměrný tok informací je zřejmí a to osobně považuji za neuvěřitelně špatně pro něco co se označuje za demokratickou společnost. Nehledě na to co si kdo o teto valce personalně mysli, nelze přece šířit jen jeden pohled a tvrdit že je "ten spravný", protože nic nikdy není tak zřejmé jak nam druzí prezentují, je třeba udělat si hlavně vlastni usudek. Jak jedna babuška v dokumentu hezky poznamenala "tak dlouho jsme čekali, až bude lip a ono bylo pořad huř a huř, až jsme skončili ve valce". Doufám že jako češi nebudeme taky pouze čekat až skončime kvuli hlupakum ve vladě ve válce. Zanechavam tomuhle dokumentu, byť to neni vyloženě muj oblibeny format zaslouženě vysoke hodnocení a velky respekt pro Anne Laure Bonnel že měla koula na to jit do valečne zony a informovat svět o zvěrstvech co se tam skutečně dějí. Každý kdo agituje nebo přispiva na tuto valku, by se měl podivat kde vlastně ty peníze končí. https://www.youtube.com/watch?v=ldYsrofygn8

Sandman (2022) (seriál)

uplně o hovně. Absolutně NIC se tam neděje... nic je slabe slovo. Pan snu my ass... :D