Absolvent (1967)

Hoffman ako dospievajúci Rain Man, ktorý vstupuje do života spôsobom "ostane to v rodine". Nakoniec je však tým najlepším, čo film ponúkne. Hudba veľmi blízka vystúpeniu rímsko-katolíckého cirkvného zboru mladých panicov druhotriedne imitujúcich The Beatles (už len samotný cover Mrs. Robinson od Beatles je neporovnateľne lepší). Obstojný, dosť roztiahnutý dej s pekným záverom skôr sklamal ako nadchol. Vzhľadom na hodnotenia boli očakávania vysoké a presne z tejto výšky som padol na hubu. Sú proste filmy, ktoré aj keď sú obdivované masami, jednoducho vám nesadnú. Na prvý krát skutočne nezapasovalo - uvidíme, čo to spraví na druhý pokus (ak vôbec nejaký bude). 65%

Agora (2009)

"She fainted." Agora je dokonalou ukážkou toho, ako náboženstvo a hlavne kresťanstvo už od "počiatku" brzdilo poznanie. Keby len to... Koľko ľudí muselo zomrieť (a stále zomiera!) kvôli tomu, že neverili v jedného boha prípadne verili v boha iného? Jediná vec, ktorá ma zaráža viac ako fakt, že ľudia boli po celé stáročia až tisícročia tak hlúpi, že hromadne v masách uprednostňovali klamstvá fanatikov, nechali sa nimi kŕmiť a dobrovoľne ich nasledovali, pričom zanedbateľné percento uvedomelých boli prenasledovaní a vraždení je, že taký nezmysel ako náboženstvo funguje dodnes a stále sa teší veľkej obľube. Záver? Ľudia 21. storočia sú rovnako hlúpi ako ľudia 1. storočia. Dnes, nás, skeptikov a nadšencov pre vedu, fakty a zdravý rozum, už síce nezabíjajú a nehádžu po nás kamene, ale skúste povedať nejakej staršej panej, ako naozaj vznikla Zem a človek, a či pri tom tiež nemá chuť hodiť si po vás jeden... Dnes už môžete veriť v hocičo - môj obľúbený je čajník, ktorý obieha okolo Zeme (po elipse :) ) a vládne tomuto svetu (haha, irónia, ale koľko vecí by to vysvetlilo...) K čomu je to ale dobré, ak drvivá väčšina je stále v 1. storočí? Človeku sa až idú zapojiť slzné žľazy keď si predstaví, kde dnes mohla byť veda a poznanie nebyť náboženstva, čo všetko bolo objavené o desiatky až stovky rokov skôr, ale bolo to zakázané/zničené kvôli imaginárnym figúrkam, ako ďaleko dnes svet mohol byť ak by už od začiatku nad náboženstvom prevažoval rozum a ľudia ako hlavná hrdinka tohto filmu... To všetko vo mne vyvolala/pripomenula Agora a to je jedným z dôkazov, o aký skvelý film ide. Rachel je chodiaca dokonalosť a každý pohľad na ňu je ako za odmenu, až som mal výčitky, že som za také potešenie nevykonal žiaden dobrý skutok (za ktorý by som, samozrejme, išiel do neba). Amenábar nesklamal ani na sekundu, ako réžiou, tak scenárom. Perfektný Marianelli (všadeprítomný štebot vtákov) rovnako ako všetci herci. Nedá mi nespomenúť dych berúcu výpravu a kameru (zábery z vesmíru, 180° záber na letiace zvitky,...) Nádherná myšlienka, krásne spracovanie, úžasný záver, nadpozemská Rachel... Raz určite nestačí. 95% Najlepší moment: Určite záver s flashbackmi na minulosť.

Ach, můj duchu! (2015) (seriál)

OK, každý má svoj sentiment, svoj guilty pleasure a u mňa je to Oh My Ghostess, na plnej čiare. Mne sa na tom páčilo proste všetko. Od námetu cez cuteness s polmesiačikovitými očami s perfektne odohratou v podstate dvojrolou, Seul-gi, ktorá sa týmto stala mojou nekonečnou platonickou láskou a už ju pravdepodobne netrofne žiadna deva, cez skvelého Jo Jung Seok, podarenú kuchársku crew až po mrazivého, dokonale odohratého Lim Ju-hwana. Postupne to bolo lešpie a lepšie a v nie jednom momente som pritom reval jak nacitlivešie žieňa až mi sopel tečie doteraz. Toto je jeden z mála seriálov, o ktorých viem, že ho budem vidieť ešte veľakrát a tak nejak sa zato vôbec nehanbím. A za Šostakovičov druhý valčík ďalší palec hore. V budúcnosti pri rewatch to možno rozpitvám na drobnejšie.

Amadeus (1984)

Mozart bol tak veľký človek, že my, obyčajní ľudia, nemáme ani na to, aby sme plne pochopili jeho genialitu. Lenže Forman nie je obyčajný človek, a preto je Amadeus jeden z najlepších životopisov vôbec. Ak nie najlepší...

Americká krása (1999)

"Pamätáte si na tie plagáty, ktoré hovoria: 'Dnes je prvý deň zvyšku vášho života?' Nuž, platí to pre každý deň, až na deň, kedy zomriete." Film, ktorý dokonale vystihuje frázu "get a life". Úžasná Newmanova hudba, neprekonateľný výkon Spaceyho právom ocenení Oscarom a finále? Finále spôsobilo, že som zostal prikovaný k sedačke a s neprítomným pohľadom čumiac na titulky som sa nezmohol na nič iné, len dvakrát nasucho preglgnúť tú emocionálnu guču v hrdle. To sa mi stalo len pri veľmi malej hŕstke filmov. Som rád, že odteraz do tejto kategórii patrí aj Americka krása.

Anna Karenina (2012)

"You're my happiness." Prvé premietanie filmu nevyšlo. Predsa len, plná trieda frajerov na hodine "Umenie a kultúra" nemá veľký záujem o historickú drámu... Novému spracovaniu Tolstojovej Kareniny hrali do karát dve veci: 1.) Joe Wright to jednoducho vie. 2.) Keira Knightley je stvorená pre historické filmy. Film napokon plne využil tieto aspekty. Réžia bola štandardne dobrá, Keira bola klasicky perfektná. Veľmi zapasovalo obsadenie Jude Lawa, naopak Aaron Taylor-Johnson veľmi nepotešil. Z postáv bol paradoxne najlepšie vykreslený Alexej Jude Lawa a vykresleniu postáv priamo úmerne zodpovedali herecké výkony. Na pozícii "najlepší" však Jude nezostal sám, pretože Keira nedostatky vo svojej postave, ktoré vznikli nie jej vinou, dokázala svojim herectvom plnohodnotne nahradiť. To sa však už nedá povedať o Taylor-Johnsonovi, ktorý nie práve najlepšie vykreslenie postavy nezachránil, ale väčšmi prehlboval jej nedokonalosť. Zobrazenie jednotlivých postáv ako takých je však ešte to lepšie, pretože celkový pohľad na vzťahy medzi jednotlivými účastníkmi zájazdu je akýsi plytký. Hlavne "fall in love" časť Kareniny a Vronského mohla (a mala) byť sprostredkovaná lepšie. Keď už som v tom kritickom okienku... Nastupujúca paranoja Kareniny pri konci sa dala potiahnuť do oveľa väčšieho a pritom stále znesiteľného extrému. Kľudne si viem predstaviť scény v štýle Čiernej labute. Celkovo to však vôbec nebolo zlé. Okrem skvelých kostýmov (zaslúžený Oscar) by som vyzdvihol najmä hudbu a z nej hlavne klavírne skladby a piesne v samotnej ruštine (zaslúžená nominácia). Čo sa týka hercov, Jude Law pre mňa jeden z najlepších výkonov v kariére. Aaron Taylor-Johnson, ako som už spomínal, najslabší článok celého filmu. A Keira... Keira bola mojím Knight(ley) celého filmu, bez ktorého by hodnotenie išlo o pekný kus nižšie. Bola proste PRE-KRÁ-SNA a podľa mňa predviedla najlepší ženský herecký výkon za rok 2012. Akadémia, do kúta kľačať na kukuricu za to, že si tomuto pokladu nedala minimálne nomináciu. 80%

Anna Karénina (2013) (TV film)

Priznávam, zdrhol som po prvej časti. Maminka vydržala až do konca s komentárom: "Taliani to asi nečítali," takže toľko mi stačí. Jedna hviezdička za Puccini, ktorá mi chvíľkami spríjemňovala agóniu podobnosťou na Rachel Weisz.

Apocalypto (2006)

Mel Gibson to dokázal. Konečne ma nejaký režisér dostal do stavu, kedy sú mi historické fakty totálne fuk. Vďaka autentickej brutálnosti scén štýlu "hlava nehlava" a neustálemu napätiu takmer do poslednej chvíli neviete, či to hlavný hrdina prežije. To sa vám pri filme s Bruce-om Willisom a mnohými inými hollywoodskými machrami nestane. Jeden z najkrajších a najlepšie zobrazených (podaných) príbehov, aký som videl.

Argo (2012)

"Argo, f*ck yourself." Film o filme, o ktorom po 30 minútach viete všetko. Viete čo sa deje, prečo sa to deje a ako sa to skončí. Mal som obavy, že zvyšnú hodinku a pol len presedím v nude nad americkým klišé. Nestalo sa. Teda vlastne hej, ale vôbec mi to nespôsobilo ujmu takých rozmerov, aké som očakával. Aj vrchol otrepanosti (časť na letisku) sa dal prekusnúť a prekvapivo zapadal do atmosféry. Affleck, ktorý stavil najmä na príbeh a scenár, čo mu nakoniec vynieslo Oscarov, sa javí, že nakoniec z neho niečo aj bude. Ostatní herci boli skvelí a účasť "vraha" z môjho milovaného Wait Until Dark s nomináciou na Oscara je len veľkým plusom.

Avengers (2012)

"Suit up!" V rámci ľudských schopností máme Expendables. V rámci nadľudských Avengers. Marvel to dokázal, stvoril vizuálnu dokonalosť. Veľká vďaka Iron Manovi a Hulkovi, že som sa dokázal aj pobaviť. Škoda len, že ľudí delím na normálnych a tých s tvárou kričiacou "udri ma". Ešte väčšia škoda, že jednu z takýchto tvárí má pre mňa Scarlettka Johanssíková, lebo zvyšok tela - no, povedzme, že by som jej dal šancu, ale takto... Ešteže tam bola Robin Scherbatsky! A Loki je najlepší badass - ever. Thor 2 bude (s diabolským hlasom a predlženými samohláskami) pecka! 95%