• Pohádka

Ten Inch Hero (2007)

Pro mě moc příjemný způsob, jak zabít volný čas a trochu si zvednout náladu. Rozhodně se neztotožňuji se všemi názory, které film prezentuje, nicméně myšlenka, že každý člověk je jedinečný a cenný, to vyvažuje. Život je tu krásný, zábavný a zajímavý i přes to, že postavy si sebou nesou tíživou minulost nebo řeší trable každodenního života... Z hodně sladkého bývá člověku špatně, ale Tench Inch Hero jsem se zatím nepřejedla :)

Thor (2011)

Marvelovky prostě můžu. Thor si mě získal svojí hudbou a kombinací akce, romantiky, fantazie a nevšední všednosti. K tomu všemu nechybí špetka nadsázky. Ocitla jsem se v krásném jednoduchém světě, který mě až do konce nepřestal bavit. Navíc, dámy, stojí to za to už kvůli hlavnímu hrdinovi, který je prostě sympatickej fešák :D Jediná škoda je, že po všech výtvorech pocházejících od Marvela, Thor působí trošku tuctovitě...

Mluv (2004)

Obrovské překvapení! Jako první jsem Kristen viděla hrát v Twilight a na Mluv jsem tak neměla přehnaně vysoké nároky. Jenže ona mi svým hereckým výkonem úplně vyrazila dech. Jako náctileté dívce, která si sebou nese temné vzpomínky na zranění z minulosti, jsem jí uvěřila každou emoci a každé slovo. Kristenina Melinda na mě zapůsobila svojí komplikovanou osobností a vytrvalostí (ve vyrovnávání se s vlastní minulostí). Je zde sledováno i její okolí, které vnímá změnu v Melindině chování, ale nechápe ji, nebo si ji interpretuje chybně. Příběh dívky s ošklivým tajemstvím, jež ji vedlo k izolaci od ostatních, tu není nijak zlehčován, zároveň je plný naděje.

Dokaž to! (2008)

U tanečních filmů obvykle moc nehodnotím originalitu příběhu, herecké výkony nebo jaký má děj spád. Hlavní je tanec. Jenže ten tu za mnoho nestál. Navíc originalita, děj a herecké výkony byly podprůměrné i na taneční film.

Tři mušketýři (2011) odpad!

Nejen že adaptace uráží předlohu, nedá se brát ani jako parodie. Nevím, o co se tvůrci snažili, ale dokázali vytvořit kýčovitou blbost, která postrádá jakýkoli smysl existence. Nedokáže pobavit (alespoň ne inteligentně), není zde obsažená jediná smysluplná myšlenka, herci, které mám jinak ráda, tu nepředvedli nic, co by udělalo film koukatelným. Zbyla jen halda pozlátka a efektů, které mi ukazují na jediné – peníze, za které se mohlo natočit skoro cokoli jiného a bylo by to lepší.

Talisman (2012)

Když se u toho nepřemýšlí, není to tak špatné. Pokud se začnete ptát jak je možné, že někdo dokáže někoho najít v 300 milionové Americe, je to už horší. Navíc zápletka působí ve spojení s romantikou opravdu hodně lacině – mohl by to být báječný thriller. Herecké výkony nezaujmou, nejsou dobré, ale ani ne špatné. Já jsem se na to dívala jako na oddychovku, bez jakýchkoli očekávání, a byla jsem spokojená. Pokud však čekáte zážitek, který v člověku ještě nějakou dobu zůstane, budete zklamaní.

Zatím spolu, zatím živi (2010)

Tuctová komedie s agentskou zápletkou. Dokázala pobavit, ale není to film, ke kterému by se člověk vracel. Vysoce zábavné a akční scény jsou střídány těmi nudnějšími. Tom Cruise ani Cameron Diaz nejsou mí oblíbení herci, ale rozhodně jsem je už viděla podávat lepší herecké výkony. Nějaká originalita se tu moc nepropaguje a celé to křičí „Narychlo splácáno pro komerční účely!“. Na druhou stranu, výsledek není tak špatný, vlastně, pro odpočinek a odreagování docela dobré.

Slasti Otce vlasti (1969)

Jeden z mých oblíbených filmů, na které se můžu dívat pořád dokola. Jaromír Hanzlík a Daniela Kolářová jsou perfektní sehraná dvojice. Dokázali vytvořit jedinečný druh humoru - potěší, je roztomilý, ale nevnucuje se. Otec vlasti, mladý Karel IV., je tu zcela někdo jiný, než osoba z dějepisných učebnic. Jaroslav Hanzlík jako nekonvenční mladík, po kterém je najednou požadováno, aby dospěl a byl zodpovědný, dokáže pobavit. Život často není fér, ale proto nad ním nemusíme lámat hůl. Slasti otce vlasti se nesnaží o přesné zobrazení doby, ale o nadsázku (odlehčení, ale ne parodie). Někomu by nemuselo vyhovovat trochu pomalejší tempo, já si odpočinu a nálada se mi zvedne o několik stupňů.

Lady Jane (1986)

Skvělý historický film přesně popisuje situaci Anglie v 16. století, ale nezapomíná ani na propracované charakteristiky hlavních postav. Jane Grey byla královnou země zmítané náboženskými nepokoji jen krátce, nicméně její příběh je pozoruhodný. Jsou zde skvěle zachyceny intriky a politikaření mocných, v kontrastu s životními postoji a opravdovostí mladé dívky, která se svému osudu staví čelem za jakýchkoli okolností. Dvacetiletá Helena Bonham Carter tu dokázala, že je skvělá herečka (nejen v roli cvoka) a její filmový partner Cary Elwes nezůstal pozadu. Vyhovovalo mi přiměřené tempo, propracované dialogy i konec, který jsem obrečela (jeden ze tří filmů, u kterých mi tekly slzy). Nadchly mě zajímavé myšlenky i romantika, která nepůsobila kýčovitě. Klobouk dolu před režisérem i před herci, vystřihli skvělé dílo, které se nedá jen tak zapomenout.