Shaqualyck

Shaqualyck

don Šelmič

okres Olomouc
dělám, co můžu

homepage

50 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
  • 30.5.2017  23:34
  Ptáci (1963)
  *****

  Kde se vzalo, tu se vzalo opěřené anonymní zlo, před kterým není úniku. Jak a proč? Nikdo neví. Totiž v americkém zapadákově Bodega Bay jsou všichni děsně nad věcí, ale stačí pár klovanců a panika údělá své. Kam se schovat? Co s papoušky v kleci? A nemůže za všechno náhodou ta cizácká blondýna? "Tvůj otec by si poradil!" (...) Namísto směsice banálních klišé podává Hitchcock smutné svědectví o lidské povaze a strachu z neznámého. Ač hudbyprostá a trikově zastaralá, přesto nesmírně působivá záležitost s řadou ikonických scén a trpělivě budovaným napětím. A to nemluvím o šibalsky nedořečeném závěru a bezpočtu moderních následovníků, které tahle zneklidňující klasika inspirovala. Mrzuté je, že o podobně hutné atmosféře si většina z nich může nechat jen zdát.

  • 4.4.2017  23:33

  Čistej adrenalin, absolutní punk a nestoudná pastva pro oči. Na prahu sedmdesátky se George Miller rozhodl opustit tančící tučňáky i prasátko Babe a vrátit se tam, kde mu bylo nejlíp – do postapokalyptických kulis vyprahlé pustiny, o kterou v bizarních vracích zápolí vyšinuté moto-gangy. Tom Hardy výbornej (za celou dobu řekne asi tři věty) a Charlize Theron je tam plešatá a ke všemu jí chybí kus ruky. Úlet.

  • 4.4.2017  23:24

  No, Hitchcock určitě natočil lepší filmy. Zápletka je dost vycucaná z prstu a pointu, resp. identitu "pana kočky" tušíte dlouho dopředu. Pořád jsou tu ale šarmantní Cary Grant, uhrančivá Grace Kelly a pohledné lokace francouzské Riviéry. Dýchá z toho kouzlo staré školy a chemie mezi ústředním párem je téměř hmatatelná. Jo a pokaždé, když se po střeše v zeleném světle proplížil mickoš, vzpomněl jsem si na vyhlášenou brněnskou špeluňku Zelená kočka...

  • 4.4.2017  22:42
  Neon Demon (2016)
  ****

  Jak se vám líbí? Leckdo snad čekal tklivé drama na téma sex, drogy a modeling, leč svéhlavý dánský estét Nicolas Winding Refn na to šel odjinud. Jeho sugestivní vizuální dojmologie efektně odráží vyprázdněnost povrchního světa na jedno použití. Namísto konformní doslovnosti servíruje bizarní noční můru, třpytivé nic, od kterého neodtrhnete oči. Závěr navíc zdobí poměrně šokantní nekrofilní vtip s "bathoryovskou" pointou, kterou asi pobere málokdo. Refn umí. A nenechá si kecat do řemesla.

  • 4.4.2017  22:41
  Deadpool (2016)
  ****

  „Maximum effort!“ Není komiks jako komiks. Wade Wilson miluje sprosťárny a krvavou řež, stejně tak tvůrci téhle nekorektní adaptace, která vzdává hold kreslenému světu neohrožených hrdinů a zároveň si z jeho zákonitostí tropí bezskrupulózní šprťouchlata. Ryan Reynolds se dočkal životní role a Deadpool je nahláškovaná akční jízda roku 2016.

  • 4.4.2017  22:32
  Rapl (TV seriál) (2016)
  ****

  Poučena Temným případem i severskou detektivní školou vytáhla Česká televize nečekaný trumf v podobě divokého Krušnohoří, jehož nehostinným hvozdům kraluje charisma „českého Willise“ Hynka Čermáka. Cíga, pěsti, hlášky. A taky pohlcující atmosféra, která těží z prvotřídního řemesla i neokoukaných lokací drsného pohraničí.

  • 26.3.2017  23:01

  Fantazie filmového snílka Wese Andersona dosáhla vrcholu. Hravý vizuál, skvělý herecký ansámbl a lehce bizarní lovestory jako oslí můstek mezi dvěma světovými válkami.

  • 26.3.2017  22:55

  Idealistická agentka drcená v nelítostném soukolí kartelových válek na horké půdě americko-mexického pohraničí. Uhrančivé, temné a depresivně opravdové. Skvělá Emily, skvělej Benicio, skvělí všichni. A Denis Villeneuve stvrdil pověst jednoho z největších talentů současnosti. Že by konečně adekvátní nástupce Davida Finchera?

  • 19.12.2016  23:31

  Neživotný skanzen, v jehož vymazlených kulisách se každý pamětník rád nechá opít rohlíkem. A vezme s sebou děti. A koupí jim popcorn v kelímku s obtiskem Hvězdy smrti. A za rok znovu. A znovu. A tak pořád dokola. Platit, dojímat se, nepřemýšlet. Jééé hele, nabouranej star destroyer! A kokpit tie fightera! A ležící AT-AT! Kdo by odolal, že? Co do vizuálu absolutní luxus, akci má Abrams taky v malíčku, jen duši tomu předraženému muzeu voskových figurín jaksi pozapomněl vdechnout. Škoda.

  • 19.12.2016  23:11

  Takže Dejvické divadlo si osvojilo moravský dialekt, bravo. A dál? Krobot není Forman, sorry jako.

  • 9.7.2016  00:11

  Zpočátku to vypadá na obstojně okopírovanou Sedmičku maestra Finchera, navíc Quaid hraje tradičně na výbornou. Jenže s první pointou (Ziyi Zhang) začne atmosféra propadat sítem logických děr a místo vyvrcholení předkládá zkušený klipař Åkerlund nevěrohodné emo drama o dysfunkční rodině.

  • 8.7.2016  23:53

  Kdysi Frantíci komedie vážně uměli (Veber, Oury, Zidi, De Broca...), jenže tyhle časy jsou podle všeho nenávratně v čoudu. Stejně jako kvalita českého dabingu.

  • 16.6.2016  23:35
  8 MM (1999)
  *****

  Svinstvo, beznaděj, temnota. K tomu parádní herci a setsakra nepříjemná atmosféra stahující vás milimetr po milimetru pod hladinu nejodpornějšího bahna takzvané "lidskosti"... Co do příběhu sice těžká vykrádačka Schraderovy klasiky Naostro i Amenábarovy mrazivě svíravé Diplomové práce, přesto (anebo právě proto) zatraceně působivá záležitost. Schumacher kdysi vážně uměl.

  • 11.4.2016  00:01
  Případy 1. oddělení (TV seriál) (2014)
  ***

  Veskrze solidní (a neskrývaná) snaha o resuscitaci, resp. volné pokračování Malého pitavalu nachází oporu v přesvědčivém scénáři, jenž vychází ze skutečných zářezů pražské mordparty, a v neposlední řadě v obsazení nadprůměrnými herci. Polívka se zkušeně drží zpátky, Vetchý je taková klidná síla, Vladyka milej blbeček a Blažek zase impulzivní bijec, co se nesere. Leckterej fízl se v tom asi pozná. Atmosféra vcelku hapruje, nicméně zprostředkovaná iluze policejní rutiny funguje víc než dobře, stejně jako příležitostná akce prokládaná vtípky. Některé rádoby cool hlášky jsou hrozně na sílu, ale třeba ta znělka vykrádající moderního Cumberbatchova Sherlocka je maximálně roztomilá. Sečteno a podtrženo - slušné televizní řemeslo, které se nemá za co stydět.

  • 13.3.2016  00:24

  Scorsese dostal erekci.

  • 13.3.2016  00:15
  Camera (2000)
  ***

  Na Cronenberga až nečekaně "normální".

  • 13.3.2016  00:13
  Saulův syn (2015)
  *****

  Historie jako ten nejděsivější horor.

  • 13.3.2016  00:04
  Kick-Ass 2 (2013)
  ****

  Rozhodně slabší než jednička. JENŽE! Jalový rozjezd s rozpolcenou Chloë a dilematickým Aaronem dostává zpět do hry bourák Carrey, brutální akce a černočerný humor, který se nemusí ohlížet na přístupnost či politicky korektní žvásty. Zhruba od půlky začnou postavy nekontrolovaně vyklízet pole, příběh nabere tempo a hra s žánrovými pravidly přeroste do kataklyzmatických rozměrů. Závěr už je čirá anarchie, která ale má svůj důvod a troufnu si tvrdit, že v konečném účtování odvádí druhý Kick Ass pro comicsy totéž co Shyamalanův Vyvolený. Toho lidi taky vypískali, když nedokázali připustit, že "jinak" může pro jednou znamenat i "lépe".

  • 7.3.2016  18:26
  Fair Play (2014)
  ***

  A zase ti komunisti! A co na to Lance Armstrong?

  • 28.2.2016  23:39

  Kdo z vás měl rád školu, ruce nahoru. Jiná doba, tytéž (pseudo)problémy aneb Křehké období dospívání (čti: klackovitá drzost) nenapodobitelnou optikou Johna Hughese. Parádní obsazení, ještě lepší soundtrack. Americké osmdesátky měly sakra něco do sebe.

  • 21.2.2016  23:33

  Homo orálek uprostřed zmrzlých plání zasněženého Wyomingu jako narativní vrchol westernové detektivky? To jako fakt?! Kams´ dal rozum, negře? Kdyby tu roztahanou ukecanost na konci alespoň spasila nějaká zajímavá pointa, jenže kde nic není, znáte to... Aspoň, že toho Morriconeho Q.T. konečně uhnal.

  • 19.12.2015  19:03
  Spectre (2015)
  ***

  Nejdivnější bondovka. Craig obstál i napočtvrté, Mendes napodruhé nikoliv. Spectre neví, jestli být syrovým akčním spektáklem moderního střihu nebo kouzelně starosvětským filmem pro pamětníky. Stylové to je, vtipné taky (občas i nechtěně), problémem je těžkopádné tempo a naivita nerozhodného vypravěče, který neví (a dost možná ani nechce vědět) kudy dál.

  • 13.12.2015  23:02

  Má to skoro tři hodiny, výpravu z říše snů, famózní obsazení, ale že bych si z toho něco pamatoval... Tak aspoň za Richardse.

  • 16.10.2015  23:12

  Jako čerstvě navoskovaný veterán. V garáži vypadá neskutečně cool a sexy, ale za první zatáčkou se mu zadře motor, takže do cíle ho musíte v potu tváře dotlačit. Ritchie zkusil nablýskané retro v nezvykle rozvláčném tempu, které sice sedí cizelované obrazové estetice, ale zároveň odhaluje slabiny krkolomné historky o dvou znesvářených agentech a jedné atomovce. A že jich je! Dokud se elegantní Cavill škádlí se sošným Hammerem (ten přízvuk!), je všechno v nejlepším pořádku, ale jakmile se do toho připlete boj o záchranu světa, spadne filmu řetěz. Půvaby Alicie Vikander to nevytrhnou a překombinovaná pointa už tuplem ne. Letmo načrtnutí záporáci jsou jen do počtu, chování postav nedává smysl a všechno se zdá zdlouhavé a těžkopádné. Postupně bledne i vzpomínka na útěk z Východního Berlína - jedinou skutečně zajímavou akční scénu. Největší problém je, že až na pár výjimek se nepodařilo sladit vtipné momenty s okamžiky, kdy jde takříkajíc do tuhého. Řemeslně má na Ritchieho málokdo, ale tentokrát jakoby se nemohl rozhodnout, jestli točí komedii nebo drsnou akci v (ne)okoukaných kulisách studené války. Humorné vsuvky nejsou ani zdaleka tak vtipné, jak být mohly (nebo jak autoři zamýšleli) a jedinou nezpochybnitelnou devízou zůstává Pembertonův famózní soundtrack.

  • 16.10.2015  21:29

  Láska mezi kapkami nanobotů. Zelenější romanci, aby jeden pohledal. Akorát že lidi přišli "na Nolana" a pak se nestačili divit, že na to šel jeho debutující kameraman Wally Pfister tak trochu oklikou...

  • 16.10.2015  21:23

  Přepálená stopáž (i gumy), odulý Diesel před infarktem a implantovaný závěr plný křečovitého sentimentu, který předčasně zesnulému Walkerovi život nevrátí. Nečekal jsem zázraky, ale takhle zmatenou parodii na předešlé díly taky ne. A že to točil Wan? Ani jsem si nevšim. Situaci naštěstí zachraňuje mrštný záporák Tony Jaa, hláškující Kurt Russell a nezničitelný Rock. Soundtrack parádní, akce daleko za hranou - auta a mrakodrapy zkrátka dohromady nikdy nepůjdou, to věděl už Demolition Man.

  • 12.10.2015  19:54

  Lady of the Night“, už jste slyšeli vznešenější eufemismus pro šlapku? Svatý Bill Murray a tak trochu jiná rodinná komedie.

  • 8.9.2015  23:55

  Film plný čirého zoufalství a z něj pramenícího vzteku na všechny a na všechno. Jarmuschovsky loudavé tempo, depresivní kulisy šedivého Buffala a dokonalá Christina Ricci jako poslední (a jediný) maják, který ztrápenému ztroskotanci znenadání osvítí jeho tragikomickou cestu za štěstím. Výborní herci, hudba i práce s flashbacky. 4 a 1/2*

  • 7.9.2015  22:12
  Bobby (2006)
  **

  Pohříchu nezáživný souběh několika vyumělkovaných mikropříběhů, na kterých Estevez demonstruje bolístky tehdejší (a do jisté míry i té současné) Ameriky. Robert F. Kennedy ztělesňoval příslib toužebně očekávané "změny", k realizaci svých bezesporu ušlechtilých idejí však (narozdíl od Baracka Obamy) nedostal vinou atentátníka šanci. Navždy tak zůstal "jen" citlivým sympaťákem, jehož trefná hesla z předvolební kampaně by zasloužila tesat do kamene. A nic na tom nezmění ani tenhle hvězdami nabitý filmový pomníček, na kterém jsou zdaleka nejzajímavější původní dobové záběry. Vše ostatní není víc než nesourodá směska strojených střípků "skutečného" života a neživotných postav čekajících na onen osudový výstřel, který zafunguje coby zdrcující společný jmenovatel a obdaří to strojené divadýlko působivým závěrem. Na druhou stranu lze film vnímat, když už ne jako přesvědčivé historické drama, alespoň jako alternativní způsob výuky jedné z kapitol novodobých dějin Spojených států. Hmm.

  • 30.3.2015  23:27
  Zabiják Joe (2011)
  ****

  Za takhle sofistikovaný product placement museli hlavouni z KFC utratit majlant.

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15