Duch ve stroji (2017)

Tak som sa konečne aj ja dozvedel aký je to pocit poznať predlohu filmu. Originálny animovaný japonský Ghost in the shell mal pre mňa svoje kúzlo a myšlienka ktorú so sebou priniesol sa nanešťastie jedného dňa stane realitou, o tom nepochybujem. Preto ma zaujímal spôsob akým tvorcovia pôvodnú ideu divákom predstavia tentokrát, lepšie povedané čo a ako urobia po svojom, to za prvé. Za druhé som sa tešil na Scarlett, ktorá ma posledné roky nesmierne priťahuje. No a čo sa týka toho prvého, patrím k divákom ktorí boli skôr sklamaní. Pretočiť animovaný film do hranej podoby a to je všetko? Tam sa ponúka otázka, načo to všetko bolo vlastne dobré... možno oprášiť ľuďom ich nevyhnuteľnú budúcnosť, ktovie. Ale mňa osobne celková atmosféra a hlavne Scarlett nesklamala. Pre mňa je niečím, čo dáva tomuto fliku šťavu a hlavne kvôli nej by som si ho bol ochotný mrknúť aj viackrát. Bez ohľadu na povedané, nevidieť originál tak tá štvrtá ester by bola za film samotný, takto ju dávam skôr za svoju obľúbenú herečku.

Anthropoid (2016)

***Prvé dve tretiny šedivého priemeru prípravy atentátu vystrieda intenzívna posledná tretina, ktorá ma doslova zdvihla zo stoličky***. Atentát na Heydricha síce nikdo z nás nezažil a mladším ročníkom to pravdepodobne ani nič nevraví, ale každý kto sa trochu zaujíma o 2. svetovú vojnu vie o čom je reč. Zo začiatku som dlho premýšľal kto je Sean Ellis a ako sa tvorcom podarilo do projektu nalákať Cilliana Murphyho, pretože to dlho na mňa pôsobilo dojmom rýchlo uplácaného filmíku na objednávku, možno k nejakej výročnej príležitosti. Neviem či spôsob akým sa režisér rozhodol stvárniť celú udalosť bol zámerne surový (z technického hľadiska) a podľa mňa to snímku hodne uberalo body, ale spomínanej záverečnej tretine práve jeho spôsob réžie naložil filmu riadnu dávku intenzívneho precítenia, pri ktorom som si takmer začal obhrýzať nechty. Úplne ma vtiahol do deja a takmer som mal pocit, že som v kostole súčasťou "tímu". Nechce sa mi komentovať detaily ako zlyhanie Gabčíkovho samopalu (aj Hitler pri pokuse o atentát nezomrel, akoby to tak malo byť) ani ostatné drobnosti, podstatné je, že Anthropoid zanechal vo mne tú hľadanú divácku brázdu...

Smaragdové město (2017) (seriál)

***Kto má rád rozprávky a fantasy v štýle OUAT, by nemal byť sklamaný***. Za posledné roky holyvúd v žánri fantasy nedokázal vyprodukovať dostatok pozoruhodných vecí bez ohľadu nato, či sa jedná o film alebo o seriál. Preto som po zhliadnutí prvého dielu EC zostal milo prekvapený. Veľmi ľahko som si vypestoval vzťah k jednotlivým postavám, z ktorých niektoré mi boli okamžite sympatické rovnako ako celá séria, čo malo samozrejme vplyv na moje hodnotenie. Určite by som spomenul hlavnú postavu Dorothy stvárnenú atraktívnou Adriou Arjona a možno nie tak atraktívnu ale o to zaujímavejšiu postavu West ktorú si strihla pre mňa úplne neznáma rumunka Ana Ularu, a dostala ma nielen svojím vzhľadom, ale aj herectvom. Ďalej v trochu pre neho netypickej postave Vincent DʹOnofrio atď atď. Neviem čo dodať, po dlhšej dobe opäť niečo čo ma chytilo za srdce, čarodejnice, mágia, iná dimenzia, zaujímavé triky, postavy a veľmi príjemne strávený čas. Plnému hodnoteniu sa bránim pre 2-3 slabšie diely, ale nutkanie sa k EC znovu vrátiť je dosť silné.

Taboo (2017) (seriál)

***Piráti z karibiku bez mora a humoru, zato plní intríg, špiny a pomsty.*** To prirovnanie sa možno až tak nehodí, ale donútila ma k nemu skvelá réžia, výprava + kostýmy spolu s dobrým castingom. Celý seriál o stratenom synovi, ktorý sa vracia z ďalekých krajín po smrti svojho otca do svojej rodnej krajiny, aby si vysporiadal dedičstvo a dlhy, samozrejme do veľkej miery stojí na Tomovi Hardym, ktorý svoju osobnú charizmu prepožičiava celému seriálu. Zaujímavý príbeh skoro až pompézne zručne natočený, ktorému ale z môjho pohľadu uberajú body nejasný cieľ a neomylnosť hlavnej postavy. Takto podaný boj jednotlivca proti záujmom vládnucich skupín so všetkými prostriedkami a vojskom k dispozícii, je síce divácky pútavý ale aj trochu nerealistický. Chcelo by to viac prekážok a zlyhaní zo strany hlavného hrdinu a šiel by som s hodnotením ešte vyššie. V každom prípade presunutie deja do iných lokalít (trochu viac slnka a mora) ako naznačil záver poslednej časti, rovnako ako druhú sériu by som uvítal.

Pasažéři (2016)

***Svieži závan v sci-fi vodách a príjemný zážitok zo zaujímavého filmu mi pokazila len prehnaná reakcia Aurory, ktorá tak dokázala svoju neschopnosť milovať kohokoľvek, okrem seba***. Na príbeh z hybernácie predčasne prebudeného pasažiera na lodi bez posádky a ďalších pasažierov sa mi pozeralo až prekvapivo dobre a celému filmu vládne podmanivá atmosféra s podobne ladeným soundtrackom. Pevne verím, že to čo v tomto flicku vyzeralo tak bezmedzne romanticky, by v skutočnosti nechcel zažiť nikto z nás. Ale film je film a navyše sci-fi si môže dovoliť ešte viac. V závere sa síce scénarista opäť chytá všemožných barličiek a klišoidných skratkovitých riešení bez mozgu, nič to však neuberá na jeho celkovej pútavosti. Keď to tak vezmem kolem a kolem, nebudem mať problém pozrieť si to v budúcnosti znova. Teda samozrejme ak pán Boh dá... PS: Nebol by to romantický flick, ak by sa Aurora nezmenila, že? Good music. Srať nato, mne sa to páčilo. 80%

Jason Bourne (2016)

***Let me think about it...♬...Moby...♬***. Paul Greengrass sa spoločne s Mattom Damonom znova po čase stretli a urobili presne to, čo im ide najlepšie. Špionážny thrilerík známej značky nabitý slušnou akciou. Rovnako ako mnoho iných užívateľov som bol aj ja trocha rozčarovaný neschopnosťou scénaristov priniesť divákom trochu viac invencie, pretože sledovať kópiu predchádzajúcich častí pretretú iba novými tvárami (Tommy Lee Jones, Alicia Vikander, Vincent Cassel) určite nestačí, a osobne si myslím že tvorcovia nevyužili dostatočne múdro ako smrť Nicky, tak ani príchod Heather. Skoro až zbytočné pokračovanie prinajmenšom čo sa týka príbehu, na druhej strane sa bude určite radiť k najlepším akčným filmom minulého roka. Akcia výborná ako sa na Bournea patrí, avšak ten adrenalínový nával z predchádzajúcej trilógie je preč, spolu s Jasonovou mladosťou, vervou a motiváciou. Neviem či by som sa na prípadný ďalší diel tešil alebo sa bál. Ale po toľkej kritike si treba uľaviť aj pozitívne a ako som spomínal vyššie, akcia je tu skvelá a rovnako dobre natočená. Záverečné "účtovanie" ma chytilo riadne pod krk a satisfakcia z neho plynúca mi oblažila cievy. Vo výsledku som sa dobre bavil, aj keď nutkanie na repete moc silné nie je. Pod 4 hviezdy ale ako skalný fanúšik ísť nemôžem...

Věštci (2016) (seriál)

***Prvý diel mnohých odradí, ale vydržať znamená užiť si celkom napínavý a pritom zábavný, dobre zahraný príbeh***. Jeffrey Donovan (Charlie) sa v úlohe veštca/podvodníka spolu so svojou rodinou postupne zamotá do ťažko riešiteľnej situácie, ktorá k svojmu vzniku potrebovala viacero vedľajších vetiev a postáv. Navyše sa odohráva väčšinou v prostredí amerických gypsies (cigáňov) a toto sa zase tak často nevidí. Hoci to celé tak trochu pripomína podvodnícku ságu s výstupom kto koho ofajčí viac, mňa osobne celkom bavila aj tá mysteriózna zložka, ktorá sa začne odohrávať po silnom údere do Charlieho hlavy a následnom otrase mozgu. Nie je to žiadna raketová veda a predsa je to celkom sympaticky vymyslené s tým, že je vidno, že scénarista sa s tým pobavil a nenapísal to cez jeden víkend na bujarom večierku. Samotný záver je pomyselná čerešnička a druhú sériu by som zhltol hneď ako by bola k dispozícii.

Dirk Gently's Holistic Detective Agency - Season 1 (2016) (série)

***Sci-fi rozprávka pre deti aj dospelých s kurióznymi postavami, ktorá celkom baví***. Musím priznať že po prvom dieli som bol celkom unesený, hlavne ak vezmem do úvahy, že podobných námetov nie žeby vôbec nebolo, ale je ich hriešne málo. Hlavná postava lúzra pár exceláns (Elijah Wood) totiž zažije smršť udalostí, ktoré by si väčšina ľudí v jeho postavení zažiť priala. Pretože jeho byť krátky život je sériou nudy a samých nezdarov. A to sa samozrejme zmení. Hoci sa miestami hodne tlačí na pílu (scenár a dialógy) celkovo to nie je až tak zle vymyslené. Možno by sa dal spochybniť casting (hlavne u postavy Dirka) ale takmer všetky ostatné postavy mi v príbehu zatiaľ sedia ťip-ťop. Sviežim závanom je tu určite púštny kvet Jade Eshete v postave Farah. Vesmírne koráby a logiku tu nečakajte, zábavu - ako komu sadne - mňa bavilo. Na druhú sériu sa teším.

Green Room (2015)

***Odpudivo škaredý a nezáživný začiatok vystrieda adrenalínový boj o život*** Predovšetkým, vôbec nemám rád tieto "house intrusion style" filmy, pretože sú veľmi znepokojivé, ak sa do nich dokážete vcítiť. Lenže v tomto prípade som urobil výnimku, pretože som už nedokázal dlhšie hľadať zatiaľ mnou nevidený film zo žánru horor/thriller. A od reality diváka aspoň trochu odpúta komunita ľudí, v ktorej sa dej odohráva, čo nakoniec tak trochu pôsobí ako "vankúš". Ako som už naznačil v úvode, začiatok pôsobí hodne nezáživne a divákom, ktorí nemajú žiadny vzťah k podobným okrajovým skupinám (ultra pravica, punkové hudobné skupiny) bude pripadať minimálne neatraktívny. Lenže ako sa vraví kto si počká ten sa dočká, a po bode zlomu dochádza k celkom napínavému boju o holý život, kde som naozaj kvitoval, že sa do žiadnej postavy nevcítite. Pretože to sa priznám, to by už bolo na mňa moc. Napriek napísanému som si totiž "vyrobil" adrenalín v krvi a zúrivo premýšľal, čo by som na ich mieste robil ja. A to sa počíta aspoň pri tomto druhu filmov. Technicky / herecky je to takisto dobre zmáknuté a tak už len dodám, že Yelchina je škoda.

Westworld - Labyrint (2016) (série)

Počiatočné nadšenie veľmi rýchlo vystrieda značné sklamanie. Parádny námet, kde ľudia vytvoria AI spolu s určitou formou matrixu zasadeného do prostredia divokého západu, do ktorého chodia bohatí ľudia na "dovolenku". Mno a tento námet scénaristi možno aj vďaka nedostatku času oklieštili na príbeh bez hlavy a päty, kde na jeho úplnom konci urobili z dvoch najzaujímavejších a najinformovanejších postáv úbohých šašov, ktorí dostali "čo si zaslúžili". Je tam síce cítiť snahu tvorcov vtisnúť tomu hlbší zmysel, donútiť diváka zamyslieť sa nad svojou podstatou, alebo skôr účelom, ale v tomto smere podľa mňa zlyhali. The center of the maze spolu s malým dievčaťom vyšumel úplne do prázdna a postava Maeve je už skoro paródia. Ostávam bez chuti sa k tomu niekedy vrátiť... 50%. Oprava: casom a dalsimi dvoma sezonami to boli prijemne stravene chvile, hoci Aaron mi v tretej serii nesedel, ostatni predviedli klasiku a scenar taky marny tiez nebol. 75%