Bony a klid (1987)

Make love, not "love", vole!  ⋕⋕⋕⋕⋕     :-)

Zachraňte vojína Ryana (1998)

70th anniversary of D-Day, proto si okomentuji tematický film. Američané dali světové kinematografii zachráněného vojína Ryana, který měl předobraz ve skutečném vojínovi jménem Fritz Niland a jeho třech padlých bratrech (Robert a Preston padli 6. a 7. června 1944 při záchraně Evropy, třetí bratr zmizel při seskoku na bojiště v Indočíně). Češi dali světu Švejka. Obávám se, že tenhle náš český národní sport, čili „švejkování“, kterým se pacifisticky založený nárůdek ze srdce Evropy už po tři generace pokouší čelit strachu z nesmyslné a zbytečné smrti, hrůzným válečným řezničinám, stejně jako klást alespoň pasivní odpor zupácké zpupnosti (u nás zejména v dobách míru při komunisty zavedené povinné základní vojenské službě), zkrátka, že tohle švejkování prostě žádný americký patriot nemá sebemenší šanci pochopit. Stejně jako si ovšem nikdo z nás, já ani vy, neumíme představit tu hrůzu ze smrti, pud sebezáchovy a zvířecky primitivní strach, jakmile vám těsně kolem hlavy prosviští první kulka. Totiž, ani ten americký, do šílených obrátek vyšroubovaný militantní patriotismu a celonárodní, odvěká adorace zbraní a vůně střelného prachu, to asi člověka moc neochrání před tím, aby se pak nepoblil a neposral strachy, když se pokouší kamarádova vyhřezlá střeva udržet v dutině břišní, než dorazí saniťák. Ale asi to může trochu pomoci k odvaze vůbec narukovat do armády, jít do té cizí války na druhé straně oceánu a pak v Anglii nastoupit na vyloďovací člun. Make love, not war? Tentokrát ne. Pro boj o osvobození Evropy od fašismu tohle mé pacifistické zvolání neplatí. K filmu - až dokumentárně přesná a neuvěřitelně působivá scéna vylodění, to je Spielbergův majstrštyk.

Titanic (1997)

"Make love, not disaster!" :-)

Vlasy (1979)

„Smíchejte dohromady smilnící fetky, nemakačenky dělající bordel a pošahané hinduisty, zapomeňte na smysluplný děj a vše zalijte lahodným přelivem vlezlých písniček – a máte ústa plná Vlasů. Nebezpečný muzikál oslavující uvedená individua, jejichž třeštění neunikne ani kostel. Hnus.“ Tak pravil uživatel CSSML. Ne, nezlobím se na lidi, kteří cítili potřebu udělit tomuto nádhernému a působivému protiválečnému filmu Odpad! Neboť nevědomost hříchu nečiní. Jsou to šťastní lidé, narození v míru, kterým nikdy nepřišel povolávací rozkaz do války a všechny ty statisíce mrtvých vojáků a jejich vyhřezlá střeva jsou pro ně zhruba stejně skuteční, jako draci žeroucí princezny v pohádkách. Loleq7: „Nechce se mi ani věřit, že fanklub k dnešnímu dni tvoří neuvěřitelných 781 chudáků. To mi vážně někdo chce namluvit, že tahle sračka je jedním z deseti nejlepších filmů, které za svůj život viděl?“ MeGab: „Neodvažuju se hodnotit film, který vzývá do nebes hnutí hippies. Musel bych dát totiž Odpad! jen za samotný námět.“ FandaHoffman: „Klidně mě proklínejte, ale tohle je hrůza hrůzoucí! 1/10 (Ten jeden bod je za pěknej obal na DVD)“ Jerryy: „Další film který nám pouštěli ve škole ........ ale mě to vůbec nic neříká.“ Milý Jerryy i ostatní zhnusení človíčci, to je právě to krásné na životě v míru, že vám tento film nic neříká. Přeji vám všem a samozřejmě i sobě a mým dětem, aby to tak zůstalo i nadále. Make love, not war!