MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Epizoda 5 (2019) (epizoda)

Jeden z nejnepříjemnějších dílů. Ať už to jsou následky předchozího dílu, tak rozhovor s Mansonem, tak s Texem. Lidské psyché je opravdu temná a šílená věc.

Stranger Things - Season 3 (2019) (série)

Jakmile jsem uslyšel Never ending story, měl jsem jasno. Nejlepší série.

Černobyl (2019) (seriál)

Častokrát říkávám, že mi nepřijde, že se už točí nějaké silné, kultovní a revoluční projekty. Všechny mnou milované a kritiky doceněné projekty už byly dávno dotočeny, nebo se během produkce nějak posraly (Trůny). Minisérie Černobyl mi ale zase dává naději, že schopní lidé pořád dokážou natočit skvělé, silné a zásadní drama, které nás nejen zabaví, ale i vzdělá, dojme a rozšíří obzory. Černobyl je momentálně dle všech kritiků a všemožných žebříčků jeden z TOP televizních projektů historie. A naprosto právem. Když jsem netrpělivě 14. dubna čekal na seriálovou událost roku (GoT), vyšel trailer na seriál o Černobylu. Pár znamějších herců, šedivá paleta barev, nádherná kamera. "Jé, on bude nějakej seriál o Černobylu, zajímavý!" řekl jsem si. Nevěřil jsem hlavně té látce. Ano, něco jsem o té katastrofě věděl a bylo mi jasný, že ty události budou zdramatizovaný, protože ta pravda je docela nuda. Věděl jsem o těch vojácích, co tam na minutu vybíhali na střechu, aby odházeli sutiny. Znal jsem příběh hasičů a obyvatel Pripjaťi, kteří byli navždy zbaveni domovů. Ale nikdy jsem neznal jména a příběhy konkrétních lidí. Poslední epizoda se zameřovala hlavně na otázku pravdy a lži. Ukázalo se, že pravda není nejen nudná, ale díky vynikajícímu vyprávění temná, hnusná, depresivní a mnohem osobnější, než by kdo čekal. Ta pravda se vám během pěti hodin dostane pod kůži stejně, jako ta radiace. Pravdou je to, že jsem se tehdy v dubnu docela mýlil. Pravdou je to, že teď o té katastrofě možná vím až moc. A pravdou je to, že lepší seriálový projekt tu dlouho nebyl, a taky dlouho nebude. Často se mě lidi ptají, jak můžu na ty přiblblé filmy a seriály pořád čumět a hltat je. Až se mě na to zas někdo zeptá, pustím jim Černobyl.

Rocketman (2019)

Je Rocketman pro skalní fanoušky Eltona Johna nebo film pochopí a docení i milovník muzikálů nebo obyčejný divák? Nedokážu jasně říct, protože jsem od každého trochu. Rozhodně to je nadprůměrný film, který umí Eltona Johna představit, vynést ho do nebes a během pár minut totálně zhnusit. Jenže mu pořád fandíte a doufáte, že se konečně vzpamatuje a udělá obrovskou stopu do hudební historie, kterou nyní, když se o něm točí film, určitě udělal.

Avengers: Endgame (2019)

Filmy Marvelu tu s námi jsou již přes deset let. Nastavili směr celému Hollywoodu, změnili pravidla žánru. Udělali si v historii kinematografie stejně velké jméno jako třeba Hvězdné Války. Avengers: Endgame si to jsou vědomi, a servírují nám to nejlepší za těch krátkých dlouhých 10 let. A co bude dál? Možná potitulková scéna napoví.

Bohemian Rhapsody (2018)

Jako dobrý. Považuju se za velkého fanouška Queenů, a tak jsem se na dlouho připravovaný film moc těšil. A výsledek? Naprosto skvěle natočený hudební drama, které nijak nevybočuje z žánru ostatních hudebních filmů. Neprozradím moc, když povím, že se opět jedná o strukturu typu: Skromné začátky, první úspěch, cesta na vrchol, vrchol, problémy, pád na dno, obrovský Comeback. Základní formule, ale řemeslně a technicky zvládnutá skvěle. První polovina mě bavila o dost víc než ta druhá. Začalo se pak dost stříhat, skákat až moc v čase, aby byl příběh vyprávěn s dostatečnou dramaturgickou křivkou. Trochu mě mrzí, že příběh nepokračoval za rok 1985, kde se ve Freddieho životě naplno projeví nemoc a jeho zapálenost pro Queen. 80%

The Great War (2014) (seriál)

První světová válka mi nikdy nepřišla nijak extra zajímavá. Žádní náckové, koncentrační tábory a velké "filmové" bitvy. JENŽE! Když jsem narazil na kanál, který naprosto originální formou(týden po týdnu mapuje co se dělo před sto lety během války), byl jsem dost ohromen, jak zábavné to celé válčení je. Indy je do toho fakt dost ponořený a jeho vyprávění, které plynule přechází z fronty na frontu. Vidíme postupný vývoj armád jak technicky, takticky, ale i co se týče morálky. Pořad neustále ukazuje různé statistiky mrtvých, zraněných a psychicky zničených vojáků. Nezapomíná se také zaměřit na deníkové záznamy vojáků. Díky tomu má divák neustálou představu o tom, jak válka na frontách vypadala. Díky délce jednotlivých epizod (10 minut) to nejen hezky utíká a nenudí, ale splňuje i skvělý edukační potenciál, kde učitelé dějepisu můžou jednotlivé události ukázat i jinak, než pomocí učebnic. Možná je tu i víc lidí jako já, kteří si myslí že Velká válka je nuda. Zásadní chyba! :)

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Spielberg je zpět. Šel jsem na to s očekáváním nadprůměrné popcornovky a odcházel jsem jako 8 letý kluk, co viděl "nejhustější" film všech dob. Dvě a půl hodiny čisté zábavy. Tuna skvělých nápadů, napínavý a zábavný příběh, skvěle zvolená hudba, epický až na půdu. Vezměte své rodiče, děti, kohokoli a běžte si užít Ready player one! "Fuck, it's Chucky!"

To (2017)

Příjemné překvapení. Takhle má vypadat film. Skvělé postavy, vtipný a osmdesátkový příběh, výtvarně originální. Čekal jsem nadprůměrný horor,dostal jsem novodobou klasiku po vzoru abramsovo Star Treku a Rivalů. Takhle by měli vypadat všechny standalone dobrodružné filmy. Konsistentní, ucelený, smysluplný. Tak málo dnes stačí, aby se film pozitivně odlišil od ostatních. Za atmosféru, režii, scénář,herce a i to odlišení dávám plný počet zde. 85%