Nejtemnější hodina (2017)

5 pěticípek! Uděluji je zcela mimořádně, šetřím jimi jako šafránem. 1. skvělý Gary Oldman, 2. neopakovatelně hustá atmosféra oněch květnových dnů roku 1940, kdy Němci převálcovali BEL, NED, FRA a zdecimovali britský expediční sbor, 3. scénář geniálně vykreslil situaci, do které se WCH dostal (král i Chamberlain a Halifax, kteří se drželi apeasmantu až do svého hořkého konce), 4. skvělá kamera a výprava, 5. vynikající hudba Daria Marianelliho. Suma sumárum: někdy stačí šest až sedm herců, aby divák litoval po 2 hodinách, že už je konec.

Zahradnictví: Dezertér (2017)

Tak tohle se hrubě nepovedlo. Zatímco v prvním dílu byla hrůza protektorátu z děje i postav patrná, z Dezertéra udělali J+H nevydařenou antikomunistickou agitku. Milicionář s flintou přebírající znárodněný salon krásy, nakašírovaný alegorický vůz na 1. máje...ještě že druhou polovinu ovládl surově opravdový Macháčkův příběh, výborně zahraný jím i dalšími protagonisty, dokreslený ponurou atmosférou padesátých let. Za to dávám aspoň dvě pěticípky, jinak bych šel ještě níž.

Maudie (2016)

Tenhle žánr moc nemusím. Přesto mě film zaujal a nenudil. Sally i Ethan: vysoká škola herectví. Exteriéry vše ještě umocňovaly. Ještě teď mě děsí představa, že bych musel žít v podobném "domku na kuří nožce". Moje havlovská králíkárna mi najednou připadá jak Bakalova rezidence na břehu Ženevského jezera.

Volyň (2016)

Řekl bych, že tento mimořádně vydařený a surový filmový spektákl nám Česká televize asi jen tak brzy nenabídne. Nějak se politickému establišmentu ČR nebude hodit do krámu. Kdybych měl tu moc, promítl bych ho partičce ve složení Švarcenberk, Kalousek, Pánek, Štětina, Procházková, Bělobrádek, Jurečka, Herman, Zaorálek a comp. aspoň třikrát za sebou. Úvodní slovo by mohl pronést ukrajinský a polský zpravodaj ČT Mirek Karas.

Masaryk (2016)

Mimořádně zdařilý film. Skoukl jsem ho bez přípravy, netuše o kterém úseku Masarykova života bude pojednávat. Vybrat roky 1938-39 se ukázalo šťastné. Tedy pro film. Ne pro JGM. Rodenovo "šílené" herectví našlo své uplatnění. Byl jedinečný. Stejně jako Kaiser v roli Beneše. Skvěle obsazené, protože rodilými herci z ENG, FRA, GER byly postavy Chamberlaina, Bonneta, Halifaxe, ředitele blázince aj. Do rámce doby zapadla výprava, kostýmy, jedinečná hudba. Jména Ševčík, Lorenc, Marek bude třeba si pamatovat, když kameraman Štrba potvrdil, co umí.

Spojenci (2016)

Příběh sám o sobě nepostrádá napětí, nečekané zvraty i gradaci. Bohužel výsledné zpracování nepatří k Zemeckisovým ozdobám. Některé scény (atentát v Maroku, porod na ulici bombardovaného Londýna, přelet do Dieppe a přestřelka makistů s Němci aj.) hodně nevěrohodné. Trochu to vynahradilo setkání s tajemným panem "No smoking" a snaha Maxe dokázat vinu či nevinu své ženy. Nechápu, kam chtěli manželé s dítětem odletět? Švýcarsko? Jižní Amerika? V roce 1944? Finále asi smáčelo nejeden sáček s popkornem. No, nepotěším vás Marečku. Tři mínus...

Rodinný film (2015)

75 % už jen pro absenci Vilhelmové, Geislerové, Dyka, Lišky, Koháka, Sokola nebo léčitele slonů. Výborné herecké výkony Rodena, Pechláta, Hybnerové, mladých herců a vysoce profesionální filmařina. Finále s Otíkem trochu Hollywood, ale nešť.

Zúčtování (2016)

viz Marigold: podepisuji se pod výstižné hodnocení...

Všechno nebo nic (2017)

Místy měl příběh spád, aby se během pár okamžiků stal pitomým, propadl se do suterénu plného nevkusných a málo vtipných hlášek. Trochu mi připomínal českou normalizační veselohru přenesenou do snobské Prahy roku 2016. Vztahu Pauhofové a Žebrowského jsem "díky" hercům nevěřil od začátku, nechápu proč jedna z našich nej- dramatických hereček Klára Issová vzala roli Vandy. Oba "teplí" hoši....no, snad už to stačilo. Nakonec dávám 2 hv. za charisma Pawla Delonga a chytlavý song Ewy Farne.

Bezva ženská na krku (2016) odpad!

To je absolutní dno českého filmu. Dumám co tím chtěli tři (!) scénáristé říct. Veselohra, fraška, pohádka, bakaláři....? Marně hledám v této slátanině jeden záchytný bod. Možná aspoň pro mě neznámá a neokoukaná Hřebíčková? Vetchý, který ani nemusel moc hrát, prý se takhle chová běžně. Kdyby se oba rozkrájeli, jejich vzplanutí jsem nevěřil ani minutu. Táborský? No, snažil se, jeho herectví a mimika vyčnívaly ze stupidního děje. Dál? Kostková jen potvrdila, že talentu po tátovi moc nepobrala a její profláklost v hrůzách typu Star Dance, devalvuje každý film, do kterého je obsazena.