Krotitelé duchů II (1989)

Mnohem lepší než první díl, a nejen proto, že ten už výrazně zastaral. Lepší vizuál i kvalitnější efekty jsou samozřejmě plus, ale film je i dějově mnohem plynulejší, (para)normálnější a taky vtipnější. A já vlastně zjistil, že ti Krotitele duchů, co se mi v dětským věku tak strašně líbili, byla vlastně dvojka! A že tu jedničku (co mě teď celkem dost zklamala) jsem vlastně až doteď neviděl… Tři sympatický chlápci (vlastně čtyři, i ten černoch je dost v pohodě) znovu ve stopách slizkých hnusáků.. a zase od píky, nikdo je ze začátku nežere, všichni zapomněli, že před 5 lety zachránili nějakej ten New York. Sigourney Weaver je stejně hezká jako onehdy, i s dítětem na krku (jméno Oscar je fakt příšerný, v tom měl Wenkman pravdu), a nejen, když si prvoplánově odkládá v koupelně blůzu.. Film vůbec přináší plno záměrně prvoplánových momentů, které ladí s obstojnými hláškami. Pro mě byl plusem i obskurní český dabing a ani moc nevadilo, že klasikové českýho dabingu, často s velmi specifickými hlasy, měli docela často problém trefit se do otevírání úst..

Atlas mraků (2012)

Neskutecna blbost (za vic slov mi to nestoji)

Krvavý diamant (2006)

Super film, škoda doslovné sluníčkářské agitky, která v závěru docela dost shodí dobrodružně-akční zážitek z předchozích skoro dvou hodin filmu.

Pach krve (2003) odpad!

Fakt je mozny, aby se postavy chovaly tak nelogicky? A ´nejlepší´ byli ti teenageri, co vypadali tak na třicet.. Nečekal jsem, že někdy použiju jedno z nejhorších klišé, ale - opravdu lituju těch asi 75 minut svého času, co mi už nikdo nevrátí.

Hory mají oči (2006)

Horory mě vždycky lákaly, ale z nějakýho důvodu jsem jich moc neviděl. Tenhle je docela nadprůměrnej, ale po tom co jsem si doplnil filmový vzdělání zkouknutím několika snímků, můžu říct, že se jedná o celkem dost předvídatelnej a ve výsledku i nudnej žánr. Základní poznatky: 1) Ten, kterýmu ve filmu useknou prst(y), to jako jeden z mála nakonec přežije 2) Největší záporák obvykle zařve první. Pokud ve filmu jasnej záporák není, tak to odnese nejmíň sympatická osoba (v případě tohoto hororu jde o namyšlenýho plešatýho tatíka) 3) Postava, kterou autoři vykreslí nejpodrobněji, ať už jde o charakter anebo vzhled (zde trenér Liverpoolu Jürgen Klopp v roli mírumilovnýho zeťáka), to zpravidla vždycky přežije 4) Závěrečnej záběr = někdo z killerů to přežil (zde pohled dalekohledem „odjinud“), nebo jinými slovy - přeživší si myslí, že už jim nic nehrozí, ale jsou na omylu. Hlavní důvod týhle laciný zkratky je asi „nutnost“ natočit pokračování. Rozdílem v kvalitě je pak zřejmě jen vizuál anebo uvěřitelnost/děsivost monster, což tady opuštěná skalnatá poušť i odporní kanibalové plní celkem dost dobře. Je to škoda, ale horory jsou vesměs předvídatelná nuda.

Nebezpečná metoda (2011)

Intelektuálně zajímavé téma, co ale určitě nemuselo být zpracováno tak nudně. Přitom postavy byly obstojně vykresleny (stárnoucí, zakomplexovaný a ješitný Freud v démonickém podání V.Mortensena) a charakterové ohebný Carl Gustav Jung. Zajímavá postava O.Grosse celkem nevyužita. Film, na nějž rychle zapomenete, což je vzhledem k zajímavému námětu docela škoda. Za mě slabších 50 %

Prokletý klub (2009)

Úžasně autentický film z fotbalového prostředí o jednom tlučhubovi, který si myslel, že poroste až do nebe – ale taky na něj došlo. Zmoudřel a znovu došel k úspěchu – konkrétně v podobě 2 titulů v PMEZ s původně provinčním Nottinghamem Forest. Zní to jako (sportovní) pohádka, jenže v tomto krátkém a přitom tak báječném filmu fotbal vypadá skutečně jako fotbal – ne jako ve fotbalové „pohádce“ (tentokrát v pravém slova smyslu) Není nad Jimmyho, což ale taky není špatný film. Aby ne, „Damned United“ se zakládá na skutečném příběhu „Mourinha“ 70. let, Briana Clougha, který si podmanil nejvyšší anglickou ligu (tehdy 1st Division) se skromným teamem Derby County. Film je dokonce autentický tak moc, že herci (Clough a jeho asistent) vypadají opravdověji než skutečný Clough a jeho „Pátek“ Pete Taylor, což byl elegantní šedivý gentleman. Zatímco filmový Taylor je šeredný anglický buldok, pod pantoflem své manželky i trenérského kolegy (přesto moc sympatická postava). Film je vůbec plný ohyzdných britských obličejů – ušatých, nosatých, se dvěma bradami, k tomu navíc Horatio Křiklan v roli předsedy Derby (!) – když Clough a Taylor krátce koučují třetiligový Brighton, na pláži se mažou krémem prsatí chlápci, do toho přímořská atmosféra 70. let, Derby anebo Londýn je zase ve filmu takový, jaký je doopravdy: šedivé ulice, nevzhledné paneláky, žádný ráj, který si pod pojmem „Anglie“ dnes zřejmě představují tisíce imigrantů ze třetího světa. Mně osobně sice filmový žvanil Clough moc sympatický nebyl – to už se mi spíš zamlouval odměřený Don Revie, kterého režisér nakonec odsoudil jako losera, co vyhořel u anglické repre a pak se uklidil do Arábie, kde mu šejkové dlužili prachy na výplatách. Film ale vynikající. Tak ještě zbývá, aby se v reálném světě umoudřil i žvanil Mourinho... Jeho nedávné neúspěchy v Chelsea se dost podobají Cloughovu propadáku v Leedsu.

Zack a Miri točí porno (2008)

Solidní nářez zábavně obskurních sprostých hlášek, který se ve druhé polovině úplně shodí sladkobolnou romancí. Viděno 2 dny po podobně obskurním třídním srazu, kam jsem původně vůbec nechtěl jít, protože šlo o akci podobně trapnou jako ta, při níž se slibně rozjíždí začátek tohoto filmu. Dost cool prostředí zamrzlého Pittsburghu přináší pro Evropana sympatické detaily – hokejky, vlajky, dresy tamních Penguins.. do bistra, kde frustrovaný Zack pracuje, přichází i chlápek v dresu fotbalových Steelers. Za mě super, ale procenta to filmu určitě příliš nepřidá. Happy end mezi Zackem a Miri – proč ne? Ale takovou trapně nepravděpodobnou formou, která se vyklube z filmu plného oplzlých hlášek mezi kamarády, kteří si na sebe tak nějak zvykli a přežívají měsíc za měsícem, než znovu přijde nutnost zaplatit nájem..? No nevím, ten film mohl být skoro kultovní, kdyby udržel nastavenou laťku první půl hodiny, zbytek se tak nějak rozplizne, bohužel i nudou a romantickým blábolením.

Klub rváčů (1999)

Temná a místy zbytečně agresivní hříčka na klasické stevensonovské téma. Jekyll a Hyde pro anarchisty a marxisty, taky pro blázny a psychotiky; měly by takové filmy vůbec vznikat? Je normální chtít zničit „instituce, co drží lidi v šachu kvůli dluhům“ nebo jak to tento skrytě propagandistický film hlásá? Nejsou dluhy většinou spíš příčinou lenosti, neschopnosti a sociálně patologických jevů? Vážně si někdo myslí, že za všechno můžou bankéři a špatně nastavený systém? Film těšící se z bolesti druhých a škody na cizím majetku: pseudovariace na téma sociální spravedlnosti zakládající se na dualitě 2 silných postav (kteří jsou vlastně jedna): nudný patron Norton a světák Pitt. Prokouřená Bonham Carter v další ze svých typově totožných rolí.. Vizuálně povedená podívaná, obsahově nic moc, zvrat jeden a celkem očekávaný – celkově dost nepříjemný film, na který se znovu určitě nikdy nepodívám.

Casanova (2005)

Příběh možná jen mírně nadprůměrný, ale díky úžasné klasicistní hudbě, humoru, nadsázce a celkově atraktivnímu tématu (k tomu skvělá výprava) tento příjemný film míří k výšinám.