Žena v okně (2021)

Nízkemu hodnoteniu na tunajšom serveri rozumiem. Vo filme nevybuchuje, nerachotí nonstop streľba, nikto nevládne štvoritými karate saltami a už vôbec nikto nemá priemer predlaktia hodný filmov z produkcie Marvell. Aj kladivo dokonca váži iba toľko ako kladivo. Proste nehoráznosť. A k tomu producenti úplne zabudli na roztrasenú kameru z ruky a strihy v 2 sekundových intervaloch. No osobne sa na film pozriem ako na klasický thriller. Film rozhodne nezaprie inšpiráciu Hitchcockovým "Oknom do dvora", ktoré dnes patrí ku klasike žánru. Tvorcovia si v podstate scenáristickú časť práce veľmi zjednodušili, keďže muža zamenili za ženu a bežnú diagnózu za tajomnú psychiatrickú. Prináša to však do tohto recyklátu nový, takpovediac mysteriózny rozmer. Dá sa povedať že prvých 90 % filmu pekne odsýpa a nenudil som sa. Záverom však tvorcovia filmu skôr uškodili, než pridali čerešničku na vrch. Prehnané scény s mladým pánom od naproti pôsobia sem tam až mierne komicky. No pre väčšinu filmu predtým im tento pokazený záver odpúšťam s ohľadom na to, ako dobre som si pri ňom spočiatku oddýchol. Škoda len, že sa nedržali načatej mustry až dokonca a že mladý muž bol podozrivý od prvej scény. Napriek tomu musím uvítať, že sa Netflix pokúša aj o návrat starého dobrého thrilleru hitchockovského strihu.

Wallander (2008) (seriál)

Škandinávci sú posledné dve desaťročia jednoznačne na špičke detektívneho žánru. Toto je opäť jeden zo seriálov, ktorí (rovnako ako kniha) to dokazuje. Napriek tomu mám v tomto prípade malú výhradu v tvorbe osobnosti hlavného hrdinu. Ten život so slzou v oku a oceľovou guľou na každej nohe nie je celkom uveriteľný (ako ma presviedča aj moja najlepšia priateľka psychologička). Natočené je to však kvalitne, čo sa týka kamery z ruky, tak tú si proste hollywood vynútil a neostáva nám dospelým nič iné, než sa s tým zmieriť. Mládež to proste miluje.

Spjaščije (2017) (seriál)

Nie, myslím, že každý kto ma pozná vie, že nie som komunista, proputinovec ani nič podobné. No napriek tomu považujem vytvorenie tohto propagandistického seriálu sa skvelé a zvlášť chcem touto cestou oceniť hrdinstvo RTVS, že si vôbec v momentálnej rusofóbnej dobe trúfli seriál odvysielať. Za skvelé ho považujem preto, pretože producenti pracujú (pre mňa za mňa na Putinovu zakázku - áno aj ja ho nemám rád) na tom, aby bol svet opäť minimálne bipolárny, ak už nemôže byť multipolárny. Nejak aj samotný novinári pozabudli na novinársky kódex a osobnú česť. Aby bolo úplne jasno, ide o propagandistický seriál, podľa rovnakej mustry, ako sú americké špionážne seriály. Tentokrát je však propaganda v opačnom garde. Avšak ako nás učili už naše staré mamy, cti si pravidlo "zlatej strednej cesty". Takže je užitočné pozrieť si propagandistický seriál od amíkov, následne od rusákov a potom sa pokúsiť dopátrať až k primárnym zdrojom a prvotným správam z tlačových agentúr na oboch stranách. Následne spraviť niečo ako zlatý stred a človek má aj v dobe postfaktickej aspoň približný náhľad na geopolitickú situáciu a zahmlený obraz o tom, o čo komu vlastne ide. Len si priznajte, koľkí z nás poznali Navaľného predtým, ako ho údajne rusáci otrávili? A aké mal preferencie? Bol dôvod ho odstraňovať a následne predmet doličný odoslať na preskúmanie na územie NATO? Cui bono? Avšak na tomto serveri sú aj dospelí, či starší a skúsení ľudia, nielen tá prevaha detí a mládeže. Takže mládež do mňa. A nezabudnite ma osočiť, že to píšem z nejakého petrohradského troll centra :-) . Veta seriálu (necitujem presne): "U nás v Rusku tomu hovoríme ventilátor. Hodíte pár drobkov zopár bloggerom a tá informácia si už bude žiť svojim spôsobom, ako nabaľujúca sa snehová guľa" EDIT: Ešte dodatok pre našu budúcnosť, našu mládež. Verím vo vás a verím, že aj keď vás to možno zabudnú naučiť v škole, máte vysoký potenciál a kritickému mysleniu (a prirodzene aj čítaniu s pochopením, čo je podľa posledných prieskumov vašou slabšou stránkou, napriek tomu, že vaše IQ je oproti nám pardálom na vzostupe) sa naučíte aj sami. A nezabudnite, overovať fakty nerovná sa relativizovať. Ako vravieval náš český "kolega", "pravda a láska zvítezí nad lží a nenávistí".

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

Tarantino svoj štandard neznižuje. Film je príjemná "oddychovka" a hodnotím ho veľmi pozitívne. Napriek tomu som si ale vedomý, že niektoré jeho filmy sú predsa len o level vyššie a z toho dôvodu dávam tri hviezdy. Rád si tento film pozriem v budúcnosti znova, no možno by to chcelo, aby Tarantino svoj scenáristicko-režijný model jemne updatoval. Milujem jeho dlhé vycizelované dialógy a skvelý kasting, no aby sa neopakoval, chce to opäť pridať niečo inovatívne, čím sa zase odlíši. Tak ako sa líšil v 90-tych rokoch. Takže skvelý filmár, skvelý film, no napriek tomu je tam stále vyšší potenciál. Celkovo však chválim.

Přelomový rok 1989 (2019) (seriál)

Téma samotná je síce mimoriadne zaujímavá, avšak nedostatok objektivity je napriek evidentnej snahe tvorcov stále cítiť. Proste We are living in Amerika, Amerika ist wunderbar. Avšak za výber témy a technické spracovanie je moje hodnotenie pozitívne. Koniec koncov, každý máme vlastnú hlavu a autokorekcia zafunguje. Stačí príjmať informácie od zdrojov z rôznych strán spektra a snažiť sa pomocou kritického myslenia nájsť niečo ako "zlatú strednú cestu".

Pokoj č. 10 (2006) (seriál)

Aby som upresnil moje relatívne nízke hodnotenie. Nápad samotný je zaujímavý a preto mal seriál veľký potenciál. Myslím si však, že tento potenciál nebol rozvinutý naplno. Či ide o nedostatok financií, alebo slabého scenáristu posúdiť neviem, viem však, že keby sa tohoto istého deja boli chopili buď iní ľudia, alebo by do seriálu bolo "naliatych" viac peňazí, tak by som možno dal aj 5 hviezd. A jeden postreh nakoniec: tento seriál má rovnaký nedostatok ako napr. "Lost". Na konci neprichádza žiadne vysvetlenie.

Aquaman (2018)

Ak máte cca. do 25 rokov a radi si ešte sem tam pozriete rozprávky, tak prečo nie. Efekty zvládnuté, peňazí do toho nasypali veľa. No a dej na úrovni ktorejkoľvek inej napr. ľudovej rozprávky.

Finanční krize (2010)

Tento film navrhujem za niečo ako "povinné čítanie" v oblasti dokumentárnych filmov. Veľmi dobre vysvetľuje, na akých princípoch funguje trhová ekonomika. A to podotýkam, že som silný antikomunista.

REC (2007)

Kameraman najprv počas natáčania cvičil aerobick, neskôr dokonca pravdepodobne dostal epilepický záchvat. Obraz nebolo možné žiadnym spôsobom zastabilizovať a tak sme boli nútení nakoniec toto vele-dielo vypnúť.

Poslední cesta Romanovců (2017) (TV film)

Skvelý dokument ktorému dodáva na váhe aj to, že jeho tvorcom je samotný pravnuk knieżaťa Jurija Dolgorukeho.