Gauneři (1992)

Nejlepší film Quentina Tarantina.

Star Trek (2009) odpad!

Banalita. Star Trek je anti-sci-fi. Sci-fi se snažit vymanit ze zaběhnuté bažiny a vznášet se, ale tohle je spíše parazit, který zneužívá sci-fi žánr k tomu, aby mohl provádět plošný postřik slizkou banalitou lidských každodenních slinto-žvástů po celém vesmíru. Jinak celkem dobrá kamera, slušné herecké výkony a poutavé akční záběry. Kvalitní vyplachovačka.

Zdrojový kód (2011)

Z mého pohledu vznikající sci-fi. Podle mě si tento film oblíbí každý nezaujatý divák. Opravdový fanoušek sci-fi nebo ten, kdo má ve filmech rád napětí, bude skutečně potěšen. Nechápu, proč zde téměř všichni hodnotí film z pohledu filmařského řemesla, jako kdyby tomu skutečně rozuměli. Podle mě tomuto filmu neschází nic zásadního. Názor, že filmu chybí pointa podle mě prameni z toho, že těch je tam víc než jedna, což se od kvantově rozostřeného kousku očekává. ;) Myslím, že kvantová teorie je spíše rozostřeným vnímáním jedné reality. A nemám dojem, že by tento film si dovolil větší úlet od reality, než leckterá z moderních oficiálních fyzikálních teorii... Ve srovnání s tímto kouskem (z fyzikálního pohledu) jsou mnohem mimo filmy jako Looper, Návrat do budoucnosti, Star Trek a další, už jenom proto, že zcela vědomě porušují hromadu principů spojených s (teoretickým) cestováním v čase. Navíc, odlišně od většiny sci-fi, tento film má v sobě (vedle napětí) zároveň i neuvěřitelný klid a smíření. Doporučuji!

Světová válka Z (2013)

Když čtu ostatní chválozpěvy k tomuto filmu, tak mám pocit, že jsem viděl nějaký jiný WWZ, než ostatní. V rámci zombie žánru asi patří mezi lepší ve smyslu kvality a náročnosti zpracování. Pozoruhodné je, že v této zombie akční detektivce netečou hektolitry krve a vůbec nejsou vidět ničí vyvalená střeva nebo roztrhané kusů těla! Jinak je to dost otřesný kompilát, a proto pouštět se do hlubšího rozboru formy, jak zde mnozí zkoušejí, považuji za ztratu času.

Vetřelec ³ (1992)

Zde si s "POMO" dovolím nesouhlasit. Třetí díl je z mého pohledu nejlepší. Je to dokonala kombinace sci-fi, hororu a thrilleru. Film drží temporytmus, dodržuje žánrová pravidla a naplňuje je beze zbytku, excelentně rozvijí postavy a tvoři ucelený nevšední obraz. Perfektní!

Prometheus (2012)

Potřetí měním komentář k tomuto kousku. Po třetím shlednutí, musím konstatovat, že je to zatím nejlepší sci-fi, co jsem viděl. Kromě několika úžasných scén (včetně řecko-římského zápasu mimozemšťana se suchozemskou obří chobotnicí; nouzové opuštění lodi; útěk před valící se obrovskou kosmickou lodi; kamikadze útok na loď vetřelců; úprk před gigantickou křemikovou bouři a mnohá dalších :) film má i hlubší nápady, jako lidstvo odmítnuté bohy, nebo spíše titany, a nechybí ani řada zmatených dialogů s umělou inteligenci. Myšlenku mimozemšťanů, jako polobohů nebo titanů - (ne)chtěných stvořitelů lidstva, v podobě obrovitých řeckých zápasníků, považuji za nevšední provokaci.

Život Briana (1979)

Je to velice inteligentní a přitom nesmírně idiotský humor. „Always look at the bright side of life…“ je nesmrtelné.

Planeta opic (1968) odpad!

Upřímnou soustrast všem fanouškum tohoto "veledíla". Toto není ani sci-fi. Copak to nikdo nevidí? Opice? Vážně? Něco tak absurdního se nezaslouží ani jednu hvězdičku, a to ani (a možná hlavně) ne od nadšence sci-fi. Je to strašlivý nesmysl a vrchol trapnosti. A ani zbytky sochy svobody (ten pověstný zvrat) na tom nic nezmění.

Olověná vesta (1987)

Nejlepší válečný film, který není nutně o střílení nebo pečlivě propracovaných bitevních scénách, ale v prvé řadě o znásilňování a ohlodávaní lidské osobnosti až na základní půdy a instinkty. Dynamické noční můry války za stavu akutní bdělosti posilněné zvyšujícími se dávkami krystalického násilí. Démonické.

Baraka - Odysea země (1992)

Baraka zřejmě není pro každého. Jak se může někdo stěžovat na „dlouhé pasáže“ u podobného meditačního skvostu? Stačí zpomalit (jak říkám, není to pro každého) a u tohoto filmu přímo cítíte, jak se vám rozpíná vědomí. Velké díky Ronovi Frieckemu a dalším tvůrcům této spirituální mozaiky!