R jako rodina (2015) (seriál)

Je to pesimistický, jako fakt že jo. Jestli od toho očekáváte zábavu jako od Simpsonů (staré řady) nebo nedej bože South Parku, tak možná budete zklamáni. Pár vtípků tam sice je, ale rozhodně nečekejte nějakou pořádnou kadenci "džouků". Já jsem se ale bavil celkem dost. Moje pesimistická, uzavřená duše si tuhle rodinku chudých lidí skvěle užívala a už se nemůžu dočkat třetí série. Postavy byly zajímavé a celkem dobře vymyšlené, jejich příběh, který se mimochodem táhne celou sérií, je docela dost fajn a u posledního dílu druhé série jsem brečel. Smíchy.

Insomnie (2002)

Na pět to není kvůli několika nudným scénám, ale nakonec jde o hodně dobrý film. Opět perfektní scénář, dobří herci (Robin Williams) a spoustu zajímavých nápadů (zasazení do města, kde není noc).

Sledování (1998)

Obsah vítězí nad formou, naštěstí. Konec totální odrovnání, tak jak je u Nolana zvykem.

Memento (2000)

Perfektní scénář a chytře udělaná režie. Konec filmu (jeho začátek) mě totálně odrovnal, jak to všechno krásně zapadlo do sebe. Navíc ta forma, že je to vlastně celé backward, hodně pomohla tomu, abych se vžil do Leonardovy (perfektní Guy Pearce) kůže.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Peter Jackson nakonec přinesl epický závěr trilogie, za jaký se rozhodně nemusí stydět. Ano, jde o nejhorší díl, ale i tak pro fanoušky fantasy totální nářezová podívaná, která obsahuje nejlepší bitvu od The Return of The King. Peter si hraje s vojáčky jako chlapec a jeho fanouškovství nelze zapřít. ERková prodloužená edice navíc do bitvy přidává několik lahodně krvavých momentů, až je škoda, že neupravili nějaké jiné scény z kinoverze a nepřidali do nich trochu té krve navíc. Na závěr se dostavily i emoce a na mě to prostě fungovalo. I ten soundtrack je s každým shlédnutím lepší a lepší a doufám, že jestli někoho napadne natočit nějaké příběhy ze Silmarillionu (Húrinovy děti prosím), dostane to na starost opět Jackson.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Dvojka Hobita se Jacksonovi povedla ještě lépe než Unexpected Journey a pro mě osobně jde o nejlepší díl trilogie. Dlouhé pochody jako jsme viděli v prvním díle jsou pryč a místo nich je nám servírovaná parádní, vůbec nekončící akce už od první minuty. Nově přidané postavy, které se ve knížce neobjevily, mě docela nadchnuly a jako fanouška Tolkiena opravdu potěšily (já vim, já vim Tauriel neexistuje, ale myslím Legolase a jeho otce). Freeman trochu odsunut do pozadí, naštěstí ale na účet zajímavějších postav a linek, třeba Gandalfovo pátrání po tajemném černokněžníkovi. Jízda na sudech pecka jak prase, ale finále se Šmakem to předčilo stokrát. Cliffhanger na konci poprvé vyloženě nasral, ale teď při maratonu vůbec nevadí a jsem za něj docela rád. Jo, ještě bych zapomněl zmínit, že se Howard Shore vrátil do středozemě a jeho soundtrack tomu opět sedí jak prdel na hrnec.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Peter Jackson se vrátil ke svému životnímu dílu a na rozdíl od Lucase měl knihu, které se mohl pevně držet. Naštěstí to ale neudělal a místo pohádky pro třináctileté děti nám naservíroval skvělý začátek nové trilogie. Martin Freeman je jako Bilbo stoprocentně přesvědčivý a do své hobití role dává naprosto všechno. Jeho společníci trpaslíci taky ujdou a i když jich je několik od sebe těžko rozeznatelných, ústředních pět trpaslíků si mě dokázalo získat. Nejlepší ale samozřejmě je Ian McKellen jehož Gandalf je prostě Gandalf. Jsem rád že to točil Jackson a ne Del Toro, jak se původně zamýšlelo. Povedlo se mu totiž hodně dobrých momentů z knihy, hlavně hádanky ve tmě jsou fanouškovská lahůdka.

Wonder Woman (2017)

Tohle má být ten nejlepší DC film po The Dark Knight? Nejlepší DCEU film vůbec? Ani náhodou, vlastně jsem se docela nudil. Přišlo mi, že se Patty Jenkins snaží do filmu nacpat zbytečně moc linek (ta romance tam byla proboha proč?), jenže se jí to tak trochu rozpadá pod rukama a místo parádního akčního nářezu, jakým Wonder Woman mohla rozhodně být, dostáváme naprosto tuctový příběh o hledání sama sebe s nudnými dialogy, málo akcí, tuctovým soundtrackem a zbytečným humorem. Záporák je hodně slabej. Takových originů už bylo bezpočet a mě další a další zrození hrdiny přestává bavit. Zachraňuje to pouze Gal Gadot a její parťák Chris Pine, i když to zbytečně kazí ta romantika. To, že se to až moc podobá skvělému Captain America: První Avenger, raději zmiňovat ani nebudu.

Sand Castle (2017)

Bavilo mě to hodně. Sand Castle není typicky akční válečný film, na jaký jsme většinou zvyklí, ale jedná se spíše o psychologické drama odehrávající se ve válečné zóně. Postavy jsou dobře napsané a mezi hlavní pětkou vojáků je hodně chemie. Třešničkou na dortu je pak Henry Cavill, který hraje tvrdé, hláškující, zelené hovado. Jinak když občas dojde na akci, rozhodně je o co stát, ale válečnou akci od toho opravdu nečekejte.

LEGO® Batman film (2017)

Příběh celkem zajímavej, ale záporáci z Phantom Zone mi příjdou na konci strašně nevyužití, navíc několik dobrých vtipů je zabito stovkou průměrných, někdy hodně nevtipných (vtípek s Justice League party je asi nejlepší). Každopádně Batmanovo rapování a Robinovo pitvoření mně vůbec nebavilo. Lepší průměr.