• Soutěžní

Sám doma (1990)

Jaké jiné hodnocení bych mohl dát filmu, na jehož premiéře v kině jsem se bál, ale hlavně smál se spolužáky z první třídy, na který se rád i po letech každé Vánoce podívám a jehož hlavní hrdina mi byl navíc v dětství podobný? Je to jasné, tohle ani po víc jak 20 letech nemůže být nuda! Navíc všechno provázeno jímavou hudbou a ´zlo´ je spravedlivě a přitom bez krve potrestáno... Najdou se však i hlubší dějová místa - například rozmluva Kevina se starcem v kostele. Držím palce M.Culkinovi, aby se vyhrabal z drogových sraček (i když už nikdy nebude tak slavný jak se zdálo, když byl ještě ´Sám doma´)...

Černá labuť (2010)

Kdo neviděl, doporučuji! Podtržených 5 hvězd! Film, kde nemůžu uvést sebemenší slabinu. Naprosto poutavý děj, od začátku až do konce a úžasně gradující hororová atmosféra. N.Portman a její zcela zasloužený Oscar. Poučení z filmu je skoro jako z pohádky - nepřeceňuj svoje psychické síly, nebo tě to zničí... A navíc pěkný pohled na N.Portman (alespoň po většinu filmu) a M.Kunis, to je jako bonus pro mužské diváctvo.

Život na zámku (1995) (seriál)

Hodnocení, vzhledem ke všem 52 dílům seriálu jsou slabší 4 hvězdy. Když seriál začal a mně bylo 12 let, velice mě zaujal. Příběhy postav zajímavé, dialogy dobře postavené, místy i vtipné, navíc většinou osvědčené herecké tváře a celkově nám blízká atmosféra děje. Problémy se sháněním bytu možná leckdo z nás tehdy zažil. Mám z tohoto seriálu silně zafixované některé scény a situace a přiznám se, že nyní sleduju nedělní reprízu. Nostalgie je velká věc! Hvězdičku jsem strhl za díly z konce seriálu, tam už mi ta poutavost dílů předchozích chyběla. Klavírní hudba která seriál provází je tady pasující, všichni Královi jsou herecky výborní, T.Töpfer kouzelně vzteklý, a mladá K.Hrachovcová právě v rozpuku. Překvapením autora bylo úmrtí postavy, kterou hrál S.Rašilov, cca v 20.díle. Kolín, jakožto město natáčení, byl myslím zvolen vhodně.

„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“ (1970)

Těžko říct, co mi chybí k 5 hvězdičkám - možná přece jen o trošku více reality a míň crazy. A nebo větší celistvost děje, místy mi to přijde zbytečně roztříštěné. Ale jinak opravdu pestrá, zábavná věc, nabitá skvělými českými herci, starými americkými bouráky a asi 30 mrtvolami... Hlášky jsou zde taky hojně, i když mezi největší zásobárnu tento film nepatří. Celý film však výborně (a v tehdejší době i vtipně) doplňují comicsové kresby K.Saudka. Podle toho jsem si ´Čtyři vraždy´ vždy vybavil. Z komického hlediska bych chtěl vyzvednout hlavně J.Kemra a taky paní Rosůlková tady byla vynikající.

Moneyball (2011)

Nešel jsem k filmu s úplnou důvěrou, protože mě obvykle filmy s baseballovou tematikou nebaví, přestože mám sport rád. Tento je však zpracovaný poměrně záživně, místy je to opravdu dobrá zábava. Zajímavě a troufám si říci i reálně odhaluje zákulisí sportovních klubů a přibližuje politiku jejich funkcionářů, co se týče přestupů hráčů mezi týmy. B.Pittovi sedí hlavní role výborně, je to takový odrostlý baseballista v čapce. Závěr filmu je tak trochu podle očekávání a nenabídne žádné drama ani překvapivé rozuzlení, přesto se povedl a hodnotím vysoko.

Ucho (1970)

Jeden z nemnoha tuzemských filmů, z kterého opravdu dopadá na diváka úzkost. Všechno je ještě umocněno černobílým zpracováním. V atmosféře strachu si jak Brzobohatý, tak Bohdalová zahráli jednu ze svých nejsilnějších rolí. Je tady reálně zobrazeno, jakou moc měla rudá hrůzovláda, jak zasahovala do nejtěsnějšího soukromí lidí a co dokázala udělat s psychikou člověka. Navíc má pro mě osobně snímek ještě jeden rozměr - vyrůstal jsem na Praze 6, na adrese U Laboratoře 12 a film se natáčel U Laboratoře 7, tedy v naší ulici, o pár vil výše.