Ash vs Evil Dead (2015) (seriál)

Nie som nejakým veľkým zástancom tejto novej módy, kde všetky značkové filmu pchajú do minisérií poprípade z nich robia remake, ale pokračovanie starého dobrého Lesného ducha sa podarilo až prekvapujúco fantasticky. Je to najmä Cambellom, ktorý je v podstate ikonou Evil Dead a tak s pomocou Sama Raimiho môžme vidieť oldschoolové stretnutie, na ktoré už asi dostali väčší rozpočet v porovnaní s klasickou trilógiou. V rámci hercov som z obsadením spokojný a taktiež oceňujem rýchle prečistenie vedľajších postáv, ktoré by mohli len spomaľovať dej, takźe vám nakoniec vždy ostane len pilčík Ash, burrito Pablo a tak nejak sexi Kelly. Ak budú aj ďaľšie pokračovania kvalitné ako prvá séria, tak sa máme rozhodne na čo tešiť.

Osm hrozných (2015)

Úprimne, ja som nadmieru spokojný. Po trocha rozpačitom úvode nám Tarantino naservíroval klasickú zábavu, a ja som sa teda bavil. Najmä Samuel L. Jackson má perfektnú postavu a v podstate celá atmosféra filmu je položená práve na čiernom lovcovi ľudí. Rozhodne sa Tarantinovi westerny zapáčili a je vidieť, že im neubližuje, práve naopak pomáha oživiť záujem aj mladých ľudí o klasické špageti westerny. Ak to porovnáme s doterajšou tvorbou pána Q, tak som prekvapený, źe 8 hrozných dokázalo dobenhúť a možno pre niekoho aj vyrovnať Djanga a predošlých bastardov. Jediné, čo mi chýba vo filme je asi malé cameo Tarantina.

REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Revenant je jeden z mála dnešných filmov, pri ktorom sa aj napriek celkom priemernému survival deju tešíte najviac na tu syrovosť a minimum digitálie. A preto pri už prvej zmienke o záujme Iňarrita a DiCapria nám bolo jasné, že dostaneme to na čo sme čakali takú dlhú dobu a havne na čo čakal filmový priemysel, pretože ruku na srdce, film tohto typu najmä s R ratingom sa nemohol dočkať veľkého komečného úspechu, ak by na plagáte v hornom rohu nesvietili mená ako DiCaprio, Hardy a Iňarritu. Samozrejme nemôžeme zabudnúť na kamerového virtuóza Lubezkiho, ktorý nám ponúka dychberúce a krvilačné zábery, z ktorých aj silným žalúdkom prejde husia koža po tele. Taktiež ústredná dvojka DiCaprio ako pomstiteľ, ktorý každých 15 minút vyfakuje smrtke do očí a podlý napolskalpový Hardy v roli slizkého grázla sú dostatočne presvedčiví a žeriete im každé slovo, vetu, dialóg. Jediným malým záporom je stopáź, ktorá občas dokáže človeka spomaliť a tak sa čiastočne vytratí aj napätie, ktoré je budované v podstate od prvej minúty filmu. No aj napriek tomu si myslím, že pamätné scény útoku nedigitalizovaného (že vraj) medveďa alebo "stanovanie" v mustangovi sú dostatočné nato aby sa tento film zaril do pamäti filmových kritikov a zaslúži si minimálne jedného zlatého plešouna.

Straight Outta Compton (2015)

Nečakane pútavý príbeh rappových legiend, z ktorých sa stali ikony hiphopového žánru. Mená ako Dr Dre alebo Ice Cube sú určite známe každému, kto aspoň raz zapnul MTV alebo si zahral známe GTA SA. Najmä nostalgické zvučky, beaty a pesničky nám pripomínajú naše mládí. A určite bolo fajn počuť, alebo skôr vidieť ako sa na scénu slávných rappových umelcov dostali mená ako Snoop Double G alebo 2PAC. K čerešničke chýbalo len objavenie eminema, ktorý ale dostal vlastný film takže to nie je až taká tragédia. Gary Gray to zvládol bravúrne a zaslúži si veľkú pochvalu najmä za casting, ktorý je neskutočne dobrý. Niekedy som mal pocit, že jednotliví predstavitelia su autentickejší, ako sám Eminem v 8Mile.

Focus (2015)

Elegantná krimi komédia, ktorej jediná chyba je, že dokonalý koniec má v práve v polke filmu. V podstate je prvá polka dosť dobrá priam vynikajúca, no akonáhle sa film dostane na trať F1 je koniec. Atmosféra opadne a v podstate sa dejovo ocitnete úplne na začiatku. Čo sa týka zvratov a podfukov, myslím, že vo svojej podstate boli pouźité v primeranej miere a aj keď sú celkom predvídateľné tak nevadia. Skrátka ide o priemernú komédiu s dobrým hereckým obsadením preblafnutú slušnými habaďúrami.

Marťan (2015)

V prvom rade musím povedať, čakal som niečo iné, v podstate dejovú podobnosť ako pri Stroskotancovi prepletenú starou dobrou atmosférou Aliena. No dostal som ani nie tak one man show komédiu, pri ktorej sa zdal psychický stav Damona v lepšom stave ako po ťažkej víkendovej žúrke. Úprimne, kto by nezcvokatel po vyše roku na planéte kde vám robia spoločnosť len zemiaky a "zasrané" disco? Taktiež som nečakal práve u Scotta ten pravý Bayovský patriotizmus, kde všetko ide, potom sa to poseie, oprava v posledných sekundách a nakoniec vlajky, vlastenecká hudba a happyend. Tak preto je otázkou prečo tak vysoké hodnotenie u nás aj vo svete? Myslím, že je to najmä fakt dobrou atmosférou, ktorú si film vybuduje pri scénkach na marse, kde sám hlavná postava vie, že plakanie 40 miliónov od domova mu nepomôže a tak sa vschopí a začne sadiť bandúrky v kuchyni z vlastných výkalov. Respektíve kažý krok beriete ako radu do života a preto čakáte a sami uvažujte čo by ste urobili ako ďaľší krok. Preto ma občas nudili scénky zo Zeme, ktoré má každý u zadku, pretože keď už idem na Marťana, chcem vidieť v 95% mojho času ako žije na marse a nie páprdov v kancloh. Rozhodne som nedostal čo som čakal ale ani som neodchádzal z kina sklamaný, a to sa pri dnešnej tvorbe popcornoviek sakra cení.

Jurský svět (2015)

Myslím, že po dvojke a trojke spravil Spielberg dobre, že prenechal miesto režiséra mladšiemu Trevorrowi, ktorý bezpochyby ukočíroval tak veľkú značku ako je Jurský park. Jurský svet sa s prehľadom zaobíde bez predchádzajúcich dielov a len s malými náznakmi a peviazanosťou prvej časti si vytvoril vlastné tempo pri ktorom sa divák nenudí a samozrejme na chvíľku vypne mozog. A to je, myslím, hlavný dôvod prečo vznikajá blockbuster. V rámci tohtoročnej tvorby si zaslúži byť Jurský svet jednoznačne medzi podarenými a dobrými filmami.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

What a lovely day. Po troch Mad Maxoch si George Miller uvedomil, že 20 ročná pauza bude to najlepšie čo pre túto sériu urobí. Keďže trilógia z 80tých rokov je skôr uspokujúca ako dobrá, Fury road stavil na svoj nekompromisný vizuál skombinovaný s výborne natočenou akciou. V podstate si ani nevšimnete aký prostučký je dej, kedže minimálne trištvrte filmu je počuť len vojnové bubny so šialeným gitaristom na kapote monster trucku. K postavám sa dostaneme v podstate až v druhej tretine filmu, ktorá nám priblíži aspoň trochu čo kde prečo ako. No nečakajte nič prevratné a zlomujúce, pretože tento film nie je postavený na srdcervúcom príbehu ale na nadupaných pozliepaných kárach a śialenosti, ktorá drví každú postavu vo filme. Taktiež, aspoň pre mňa, oceňujem slabú naviazanosť na predchádzajúce diely a tým pádom si Fury road vytvoril vlastné prostredie pre trilógiu, ktorú rozhodne chcem vidieť. Myslím že toto leto má jasného víťaza v kategórií blockbuster rocku.

Chappie (2015)

Najviac na filme nenávidím, keď sa snaží robiť z diváka doslova debila. Viem že filmy tohto typu sú skôr letnou popkornovkou ako ultra hi-tech inteligentné scifi a preto chápem tie vysoké hodnotenia. No mne to proste nedá a s radosťou si kopnem do Blomkampa za to primitívne sťahovanie vedomia do počítača a za debilné obsadenie Jackmana a "Freaky kravy". Jediné čo si ako tak Blomkamp udržal je kamera a slušné efekty. Škoda, to čo bolo na Districte dobré, tu nefunguje.

Knick: Doktoři bez hranic (2014) (seriál)

Takže po všetkých tých ordináciach v ružových záhradách a iných trápnych a nezáživných "hospital" seriáloch zo zahraničia sa Cinemax zľutoval a prskol na nás tichú novinku v podaní the Knick. Už v prvých minutách asi dôjde každému divákovi, že aha tak toto asi nebude prechádzka ružovou záhradou a tak trochu to občas zájde priďaleko, či už detailami z operačnej sály (skôr auly) alebo problémami vo vzťahoch. Veľkým plusom je práve doba v ktorej sa dej odohráva, keďže v roku 1900 boli chirurgovia asi na rovnakej úrovni ako ja po pozretí 2 serií Housa. Čiže môžte rovno zabudnúť na nejaké rukavice alebo rúžka, v tých najvyťaženejších chvíľach po dlhej šichte stačí jedna ampulka tekutého zázraku a Owen si ide nonstop. taktiež aj vedlajšie dejové línie sú celkom zajímavé a rozhodne nespomaľujú alebo nepreťahujú zbytočne minutáž. Čo sa týka obsadenia personálu, nemám čo vytknúť. Owen je skvelý ako vždy a jedine kto prekvapil je sympatický farebný Dc. Edwards, ktorého doslova bila sama doba v ktorej žil. Takže na záver po 10tich dieloch musím zložiť klobúk z hlavy a len tíško čakať na premiéru druhej série. Mimochodom posledný záber prvej série je priamo geniálno smutný asi tak ako každá minúta v Knicku.