• Pohádka

Odcházeti s podzimem (1965) (TV film)

Nuda. Nic přesněji tento krátký televizní film nevystihuje. Co na tom, že předlohou byla povídka uznávaného klasika Fráni Šrámka, že Blanka Bohdanová zde dostala příležitost naplno předvést své herecké schopnosti, že mladý Vít Olmer působí velmi charismaticky, že v malých roličkách se objeví vynikající čeští herci a že příběh je sice jednoduchý, ale zajímavý. Kámen úrazu je v netradiční formě vyprávění - působí sice srozumitelně, ale nezáživně, a neumožní divákovi se do filmu ponořit. Při sledování jsem se s přibývajícími minutami nudil čím dál víc a navzdory výše zmíněným kvalitám nebudu předstírat opak.

Lítost (1970) (TV film)

I při krátké délce jde o film velmi nudný. Ačkoliv se jedná o dílo Jiřího Hubače, dialogy (či spíše většinou monology) neuvěřitelně šustí papírem a přitom právě na nich film staví. Jsou velice schématické, stejně jako celý děj a díky tomu se mi nedařilo vcítit do hlavních postav.

Román pro ženy (2004)

Stejnojmenný román Michala Viewegha jsem nečetl, přesto to na mě působilo jako jeho filmová ilustrace. Často promlouvající hlas hlavní hrdinky či literárně znějící dialogy - takový filmový román. Ale nakonec proč ne, byl to zjevně záměr a proto vyčítat to tvůrcům by byla rána pod pás. Film je natočen docela moderně a působí "světově" :) Plus pěkné písničky Ivy Frühlingové. Přesto všechno mě film nudil, zejména díky dost řídkému ději a "vtipným" scénám, které mě moc nepobavily. Ani dobré herecké výkony Simony Stašové, Marka Vašuta a Stelly Zázvorkové to nezachránily. Vidět tento film jednou mi bohatě stačilo.

Hladová noc (2001)

Úvodní scéna naznačovala velmi slušné béčko. Dál se to rozjíždělo jako poměrně slušné béčko, ale postupně padalo až do céčkových vod. Čím víc filmu přibývají minuty, tím větší nesmysly nám tvůrci servírují. Film je typický příklad levného a odfláklého hororu. Potěšilo mě jen pár sebeparodických momentů (občas asi i úmyslných).

Klobouk plný deště (1973) (TV film)

Výborní herci v hlavních rolích a zajímavý příběh o feťákovi (dnes už sice provařený, ale to mu body neubírá) slibovali dobrou podívanou. Ve výsledku je ale tato inscenace hrozná nuda. Hlavní chybu vidím v neúnosné délce. Ačkoli herci podávají skvělé výkony (hlavně Jan Pivec a Jana Hlaváčová), ačkoli se tu křičí, brečí, dojímá, stejně mě z té nudy nic nevytrhlo, ani absťáky Luďka Munzara. Příběh by se dal podle mě se stejnou silou a vyzněním odvyprávět za půlku stopáže.

Zmoklí psi (2006) odpad!

Zmoklí psi byli na mé první návštěvě karlovarského filmového festivalu (ročník 2007) mým prvním zhlédnutým filmem. Jestliže jsem měl před tím o snímcích uváděných na festivalu nějaké předsudky, tak Zmoklí psi je splnili do puntíku. Nudný, nedynamický, nepochopitelný film "o ničem". Rádoby silné lidské drama ze života, které vůbec nezasáhne a nechá diváka netečným. Tvůrci se ho snad ani do děje vtáhnout nesnaží - vůbec na něj neberou ohled. Vrcholem je poslední scéna: záběr na strom a k tomu dlouhá tklivá píseň. Když se zpěv už zdánlivé chýlí ke konci, začíná další sloka... O čem vlastně snímek byl jsem si musel poté přečíst v programu..