Dorian Gray (2009)

Mě se to líbilo, ale hlavně ten závěr se od Wildovi předlohy hodně liší. Tam totiž skončil tím, že chtěl svoje svědomí umlčet zničením obrazu, tady si ke konci uvědomoval svojí špatnost. Obraz by stejně shořel, ale on se naopak chtěl očistit. Třeba ve vztahu k tý jeho dceři se nezachoval jako hnusák a když šlo do tuhýho, tak jí zachránil, mimo jiný i před ním samým (viz jeho sny a to že si uvědomoval, jak je špatnej člověk). Ovšem co já tu vidím je, při troše chuti dál rejžovat možnost druhýho dílu :) Klidně by se mohl narodit malej Doriánek a ten obraz co se tak pěkně "vyčistil" na konci "koukal" docela živě, jako by se tam duše Doriana skovala :D Ano bylo by to definitivní znásilnění předlohy a ano bylo by to podle mě hodně zajímavý.

Zaklínač (2002) (seriál)

Podle mě hodně podceňovaný seriál, který si alespoň ty 4 hvězdy zaslouží. Hlavní kredit samozřejmě patří autorovi předlohy, ale zejména režisér a hlavní protagonista (i několik vedlejších postav, hlavně Yennefer) si určitě pochvalu zaslouží. Na to s jak nízkým rozpočtem je seriál natočený je jeho úroveň obstojná. Rozhodně vyčnívá nad průměr většiny rádoby fantasy seriálů a filmů. Četl jsem něco o srovnání s Hrou o trůny, tak to pozor, s tímto seriálem se to srovnávat nemůže, rozpočtem jsou zkrátka úplně jinde a Trůny jsou o level výš. Přesto je to chytlavé a je škoda že tvůrci nezpracovali do seriálu i zbytek knižní předlohy (od nalezení Ciri). Bylo by fajn vidět to do konce, takhle je to jaksi v polovině utnutý.

Hra o trůny (2011) (seriál)

Velmi poutavý seriál, ale třetí série mě dost naštvala, protože zabili jednu mojí oblíbenou linii příběhu s Robbem a ještě dost ohavným způsobem. Ale v seriálu zůstává pořád spousta zajímavých postav. Hlavně drakařka Daenerys a Tyrion. Jen to čekání 10 měsíců na další sérii zase :-/ Jasnejch 5 hvězd

Můj nejlepší nepřítel (2010)

Ale jo tak dobré to bylo. Vítězem filmu je Alf, který když si uvědomí jak daleko to zašlo je schopný zařadit zpátečku. Ten druhej kluk prostě měl sen že se to otočí a teď si zase užívá, že je vrchní šmejd on. Takže hlavní ten z toho filmu vychází jako hlavní poraženej. 4*

Zlo mezi námi (2003)

Film o šikaně trochu naruby ze začátku ukazuje, proč vlastně hlavní hrdina mlátí ostatní studenty a že to není vždy černobílý. Ten otčím (?) jsem od začátku se těšil až mu rozbije hubu. Pro tu školu bylo moc dobře, že se tam dostal někdo, kdo se nebál těm šmejdům postavit a naštěstí měl dost pod čepicí, aby se nenechal vylejt. 5*

Třída - Život poté (2010) (seriál)

SPOILER!!!! Seriál je potřeba hodnotit po dílech, protože každý vypráví příběh z pohledu někoho jiného a i kvalita je podle mě různá. První díl vypráví o sympatické Kerli, která jako jediná znechuceně opustila pláž (eště teda Thea) a byla schopná tu bandu zvrhlejch idiotů aspoň odsoudit. Což jí taky možná zachránilo od postřelení/zastřelení. Jediná ze všech je ochotná mluvit pravdu proti bandě idiotů, který pořád nechápou nebo nechtějí chápat, co se stalo a jsou buď svině nebo srabi.Taky byla dost uzavřená ve svým světě a v seriálu je to jako, když se z housenky vylíhl motýl. Nechápu proč si tak pěkná holka dělala takovej bordel na ksichtě :-) Její boj nakonec vyhraje a za to sem byl moc rád. Na odlehčení scénka se školním psychologem byla dost vtipná :-) 5* Druhý díl vypráví o Margusovi otci Josefa a jeho ženě a nepřímo i o tom, jak to rodiče zastřelených dětí mají v hlavě taky pěkně pomotaný. Hlavně otec tý holky fakt nechápe vůbec nic. 4- * Třetí díl vypráví o učitelce Laine, která si dává za vinu, co se stalo a že nechápala, co se vlastně ve třídě děje. Skoro se zabije, když zjistí, co vlastně masakru předcházelo. 4-5*. Čtvrtý díl vypráví o Kasparově holce Thei, která vlastně všechno odstartovala, tím že nejdřív se Josefa zastala před Kasparem, a když ten ho začal chránit, tak mu řekla ať to nedělá a nakonec ho zradí na pláži a uteče pryč, což se s ní táhne celý díl. Celý je o tom, že si uvědomuje svojí chybu a nepřímý podíl na tom, co se stalo. Kaspar jí nakonec alespoň napíše. 4*. Pátý díl je o rodičích Paula a matce Olava. Rodiče Paula se kromě smrti syna musí vyrovnat i s tím, že byl mozkem všech prasáren co se děly a vlastně by patřil do kriminálu a nebyl to tak hodnej kluk, jak si mysleli. Manželka otce Paula se s tím tak nějak nedokáže vyrovnat a on se teda zamiluje do matky Olava. Když má zrovna krizi tak solí studenty vejšky, kde přednáší. Asi nejslabší díl. 3*. Šestý díl vypráví příběh z pohledu Thomase, jednoho z vůdců šikany, který se po několika měsících probudí z kómatu a je na vozíku a za událost na pláži dostane 3 roky podmínku. Dost o tom všem musel přemejšlet a hodně věcí si uvědomí. Dostane se na jinou školu, kde nechce říct, že byl ze školy, kde se střílelo, ale nakonec se to provalí a on o všem promluví před lidmi na akci proti násilí na školách, aby alespoň tak se zasadil za to, aby se to neopakovalo. On a Kerli jsou asi lidi co se změnili nejvíc po střelbě. Jeden z nejlepších dílů 5*. Poslední, sedmý díl je věnovaný právničce Ingrid, ale také Kasparovi, kterého zastupuje. Postupně se zjišťuje, co vlastně k masakru vedlo a ona zjistí, že před sebou nemá recidivistu, které většinou zastupovala, ale normálního kluka, co zašel hodně daleko a teď toho lituje. S obhajobou to ale moc dobře nevypadá a navíc se do něj zamiluje, což věc dost komplikuje. Kaspar nakonec dostane trest 7 let vězení snížený na podmínku 3 roky, což je za jednu vraždu a dvě postřelení dost málo. Je to velice silný díl, ale ten konec se mi nezdá moc k uvěření. Ale aspoň jsem byl rád, že nezabil tu holku z 8. třídy, za kterou se ten mamrdek Anders tak srabsky schoval :-). 4* - Dohromady teda skoro plných 5*

Osudový dotek (2004)

Téměř dokonalý film. V příběhu je pár trhlin, ale i tak je to super nápad a myslím, že se to hodně povedlo. Je ironií, že na konec, po všech peripetiích, aby byla v pohodě máma, Kaylie, Tommy a Lenny to nakonec musel udělat tak, že jí k smrti vyděsil. Po tom, co mu dalo tolik práce, aby všichni byli v pohodě, se mi ale nechce věřit, že by Kaylie nechal jen tak jít. Film končí tak, že volá s mámou a říká o pacientovi. Kolem projde Kaylie, která s bráchou z něčeho promovala, asi z medicíny.. No tak jsou ve stejným městě a oba už v pohodě, teď by mu přece nic nebránilo po všem, co ví, s ní začít. Tak jinak mi přijde, že by to ani být nemohlo. :-) Jako já normálně romanťáky nemusím, ale tohle říznutí se sci-fi a obětí, ukázkou toho, co v životě dokáží maličkosti, to mě dostalo. Excelentní kousek 90%

Pan Nikdo (2009)

Tento film mě hluboce vnitřně zasáhl. I díky dokonalému soundtracku a hereckým výkonům herců. Film je zpočátku složitý a těžko se v něm orientuje, ale postupně v něm vyvstanou tři hlavní dějové linie. (!!!SPOILER!!!) Zpočátku jsem chápal film jako vzpomínky starce, který vzpomíná na svůj život a na jeho různé možné varianty. Postupně mi však průběhem filmu došla jeho genialita. Film ve skutečnosti (podle toho jak jsem to pochopil já) není vůbec vyprávěním starce o jeho životě. Celý příběh vypráví geniální 9 let starý chlapec (architekt příběhu), který stojí před prakticky nemožnou volbou, před kterou ho postavili jeho rodiče. Vidí i sám sebe v budoucnosti jako starce, který vzpomíná. Chlapci však zůstala na rozdíl od všech ostatních nenarozených dětí schopnost vidět budoucnost i po narození a vše, co se stane, protože ho andělé zapomněli "označit". Proto vidí co nastane, když zůstane s matkou nebo otcem. Pokud zůstane s otcem čeká jej nešťastná láska s Elise, která buď skončí jeho vážným zraněním na motorce, nebo vztahem s Jean, kde sice naplní všechno, co si předsevzal a je s krásnou ženou, která ho miluje a má krásný dům a bazén a 2 děti, ale život je nenaplněným a prázdným, Jean ho totiž miluje, ale on jí ne. Takže se chce zabít buď skokem do bazénu, nebo si jako tajný agent zvolí změnu identity a zastřelí ho. Nebo se mu podaří přesvědčit Elise, že je pro ni on ten pravý a vezme si jí. Zpočátku je to šťastná láska, ale vidí, že buď bude muset splnit slib Elise a vydat se s jejím popelem na Mars po strašlivé nehodě a nakonec zahyne pádem meteoritů nebo s ní sice bude mít 3 krásné děti a bude jí milovat, ona však nikdy nezapomene na Stefana a nakonec ho opustí, protože z nešťastné lásky trpí depresemi a sama se za to nesnáší. Nebo může zůstat se svojí mámou, což vyústí v nešťastnou lásku zase s Annou. Oba se sice milují už odmalička a nakonec se shledají na škole. Harry - Anny otec, který měl vztah s mámou Nema a který pravděpodobně přispěl k rozdělení rodičů Nema, je Anny otec. Jejich rodiče tedy k sobě našli cestu a oni se opět shledali. Pro jejich rodiče jsou "sourozenci" a tak má jejich láska tajný nádech. Pokud ovšem Nemo neřekne místo toho, že neumí plavat, že nechce plavat s idioty. Láska pak postupně nabírá spád, ale jejich rodiče se rozejdou a oni jsou pak odloučení. Slíbí si věrnost navždy. Nemo za to nemá rád svojí mámu a jí natruc se stane neupraveným údržbářem bazénu. Na svojí lásku ale nikdy nezapomene, stejně jako Anna na něj. Pak se setkají opět, ale jen pokud pomůže bezdomovkyni na nádraží. Jejich láska vzplane nanovo, Anna dá Nemovi číslo, na které má zavolat, ale při bouřce se mu číslo rozpije a on na ní pak stále čeká a nemá se s ní jak sejít. Když tohle všechno vidí, rozhodne se, že jediná rozumná možnost pro něj je nezůstat ani s otcem ani s matkou a utéct do lesa, kde vidí, že tato možnost, ač neslibuje velké bohatství a úspěch na svém konci vede k tomu, že se s Annou setká. Trochu se do toho míchá i to vracení času, ale přese všechno je závěrečná pointa dle mého v tom že tím, že Nemo uteče, se rodiče vrátí k sobě a scéna končí tím, jak s Annou sedí a hází oblázky na vodu. Tento "happyend" ale není prvoplánový a kýčovitý jako kdekoliv jinde, ale je spletitým a zároveň velmi dojemným zakončením tohoto filmu. Záblesky ze společného života s Annou byly i v jeho vizích, dá se tedy říct, že si vybral nejlépe, jak mohl, protože pouze tato volba znamenala celoživotní oboustrannou lásku. A měl by se tím vyhnout i té nehodě, kde spadne s autem do vody. (!!!!SPOILER END!!!) (10/10)