Kapitán Phillips (2013)

Upřímně hned na začátku musím napsat, že od filmu jsem raději nic nečekala. Netušila jsem o co vlastně půjde, ale na základě kladného ohodnocení a tuším tří nominací na Oskara, jsem došla k závěru, že to je snímek, který bych měla vidět. Po shlédnutí můžu prohlásit, že mě film překvapil a naprosto nadchl. Herecký výkon T. Hankse byl vynikající, doteď nechápu, jak je možné, že není mezi nominovanými herci. Do poslední chvíle jsem netušila, jak závěr dopadne. Konec i průběh filmu díkybohu postrádal veškerá americká klišé v podobě dojemné hudby, shledání se s ubrečenou, ale šťastnou rodinou, americká vlajka v každém záběru a tleskání (důkaz toho, že se dá točit i bez těchto, pro mě nepodstatných, "maličkostí"). Kapitána Phillipse bych doporučovala každému diváku bez rozdílu, ať si každý udělá svůj názor :-), ten můj je ale jasný a to za pět hvězd.

American Horror Story - Murder House (2011) (série)

Seriál na mě během prvních dílů působil dost psycho-zmateně. Ale po určité době do sebe začaly dílky zapadat a já měla jasno. V dnešní době je tento typ seriálu velice ojedinělý a já musím nic než jiného konstatovat, že šlo o vyvedené dílo. Zaujalo, v některých chvílích znechutilo, ale o to víc připoutalo k tomu, abych všechny díly zkoukla co nejdříve. Některé herecké výkony výborné, jak je dále vidět i v druhé sérii. Kdyby bylo takovýchto kvalitních seriálů více, vůbec bych si nestěžovala.

Atlas mraků (2012)

Film mě nadchl. Knížka, podle které byl film natočen se mi upřímně líbila mnohem víc. Už díky tomu, že některé příběhy skončily jinak. Ale film byl velmi povedený. Děj měl spád a délka film utekla až neobvykle rychle. Herecké obsazení se povedlo, výkony herců výborné a maskéři by měli dostat medaily. Někteří herci byli k nepoznání. Od filmu jsem radši nic neočekávala, aby mě pak nezklamal, ale opravdu stojí za to to vidět na vlastní oči. Všem doporučuji :-).

Láska a jiné závislosti (2010)

Film uvedený jako romantický, drama a komedie mě zprvu velmi příjemně naladil na pohodově strávený večer. Má představa o tom, že díky docela kvalitnímu obsazení by film mohl stát za to, byla velice klamavá. Bohužel, již po deseti minutách od začátku filmu jsem se začínala trochu nudit. Ano humoru zde bylo pramálo, a když už, tak vyzněl jako trapné klišé. Celý průběh filmu v duchu „sex sex sex, nic jiného není“ a naprosto bezduchý děj mě přestal naprosto bavit ještě před polovinou z celkového času. V jednu chvíli jsem si myslela, že čas musí jít pozpátku, jak pomalu děj ubíhal. Do konce jsem přežila snad jen proto, že v ten den, nebylo v televizi nic, co by stálo za to. Upřímně bych tento film prohlásila za bezduchý výtvor a místo zbytečných 108 minut bych to stáhla na stručnou půl hodinu, protože zbytek minut jsou stejně jen postelové scény, kterých se mi zdálo až přehnaně moc. Nakonec můžu jen dodat, že si tento film určitě již našel své diváky, které oslavují jeho dokonalost, ale u mě to prohrál na celé čáře, ať už bylo obsazení, jaké bylo.

Lítám v tom (2009)

Každému z nás by se hodilo spálit batoh, do kterého jsme dali všechny věci, které denně používáme a začít znovu. Přesně tento nápad mě z celého filmu zaujal natolik, že jsem začala uvažovat o tom, zda by to nestálo za to zkusit. Kvalitní herecké obsazení doplňovalo již tak zajímavý děj. Po dlouhé době film, u kterého se člověk může zamyslet nad tím, jak vede svůj život a zda není někdy lepší sundat to břímě ze zad a udělat něco sám pro sebe.

Sinister (2012)

Film s názvem Sinister, který u nás v listopadu loňského roku vstoupil do kin, mne jako nadšence hororových filmů velmi potěšil. Podle reakcí ostatních recenzentů jsem se těšil na horor, který by konečně uspokojil můj doteď neohrožený strach z hororů. Do té doby jsem horor, ze kterého by mi vlasy na hlavě stoupaly hrůzou a ruce zakrývaly oči, neshlédla. Mé nadšení podpořilo i jméno scénáristy a režiséra Scotta Derricksona, který se proslavil díky jeho hororovému filmu „V moci ďábla“ a mému oblíbenému, ale už hůře hodnocenému sci-fi snímku „Dnu, kdy se zastavila Země“. Prvotní nadšení upevnilo také herecké obsazení, kde hlavní roli spisovatele ztvárnil Ethan Hawke, který zaujal svým uměním ve výborných filmech jako je „Training day“, „Zloděj životů“ a další zajímavé filmy, které stojí za to shlédnout. Je bohužel pravdou, že tato role nebyla jednou z nejlepších, které do té doby měl, ale díky jeho výrazu a ztvárnění, film o třídu povýšil. Ostatní role jsou nejspíš z důvodu nízkého rozpočtu obsazeny neznámými herci, mezi kterými jsou výjimky jako je Fred Dalton Thompson a James Ransone, kteří se často objevují v rolích z Hollywoodské produkce. Film se odehrává v současné době, kde mne nestárnoucí autor detektivních románů Ellison, objevující krásy svého povolání, zprvu moc nezaujal. Rodinná idylka, kdy se rodina stěhuje na venkov, ve všech vyvolala falešnou iluzi o poklidném průběhu celého filmu. Prvních patnáct minut, ve kterých se událo pro diváka pár „nedůležitých věcí“, bych prohlásila téměř za zbytečných. Už jsem se chtěla rozloučit s mým přehnaným očekáváním prožití hrůzy. Naštěstí se děj zlomil a začaly se dít „věci“. Z Ellisonova klidného povolání se stalo povolání hrůzy a začalo ohrožovat nejen jeho samotného, ale i celou jeho rodinu. Ellison si ale naštěstí stále zanechal odstup a zachoval tak klidnou hlavu. Nevysvětlitelné věci typu „jak se ta neznámá krabice dostala na půdu“, které se mu během pobytu v novém domě stanou, ho nevysvětlitelným způsobem nechají chladným. V mém případě bych si sbalila kufr a odjela na druhou stranu zeměkoule, ale na tento příběh by sotva někdo chtěl koukat, natož šel do kina. Scény plné napětí a strachu mě nechaly klidnou už z důvodu předvídatelnosti. A když po půl hodině stopáže tušíte s určitou dávkou jistoty pointu celého příběhu a závěr vás v tom jen utvrdí, přichází jisté zklamání. Stále jsem doufala v nějaký zvrat, který mě posadí na zadek a rozmetá moje scestné představy, ale ten se bohužel nedostavil. Avšak je namístě zmínit výbornou hudbu, kterou byl film velmi efektivně proložen a de facto tak vytvořil celkovou atmosféru strachu. Možná ani tak nešlo o hudbu jako směs vrzání, skřeků a dalších působivých efektů. I přesto zvuková složka bohužel vždy s železnou pravidelností předem napověděla, kdy má dojít k vrcholu, a tak napínavá scéna neměla ten správný „lekací“ účinek. Sinister není typ filmu, který by byl nějakým svým způsobem originální, ale v této době se o originalitě nedá mluvit skoro o žádném z hororů. Bohužel mé očekávání splněno nebylo i díky některým nevysvětlitelným scénám. Na základě hororů které jsem mohla dosud shlédnout, můžu tento zařadit mezi průměr. Film ničím nepřekvapil a ani neurazil. Vystřídala se zde hodně hororových klišé od návštěvy šerifa, který Ellisona kvůli jeho knihám neměl v lásce až po jeho vlastní dceru, která viděla neživé, což mi připomnělo mnohem úspěšnější horor, který bych si pustila určitě radši než znovu tento. K mé smůle téměř všechny předvídatelné „lekací scény“, kterými byla naplněna většina filmu, zkazily konečný dojem. Musím ale uznat, že ve srovnání s „Masakrem motorovou pilou“ nebo „Nezvratným osudem 2-4“ se liší v tom, že jsem se po shlédnutí nestyděla za to, že jsem něco takového viděla, ba právě naopak. Sinister nenutí diváka k nějakému zamyšlení ani nešokuje, ale i přesto musím uznat, že to byl pro mě nejlepší horor za uplynulý loňský rok. Jestli to bylo dáno jen nedostatkem konkurence, to už nechám na vás. A jak celý dojem tedy vlastně shrnout? Jeden slušný herecký výkon, ostatní postavy jsem zapomněla do hodiny po shlédnutí. Dobrý hudební a zvukový doprovod, kamera rozhodně neurazí, avšak přílišná předvídatelnost sráží tento film do mého filmového průměru. Kvalitní řemeslná práce, nikoliv mistrovské dílo.

Tajný deník call girl (2007) (seriál)

Tento seriál mne ze začátku dosti iritoval, ale postupem času jsem si začala zvykat na jeho svérázný způsob servírování povolání „luxusní šlapky“ jako nejlepšího povolání roku. Kdo by si nedokázal představit luxusní až bezstarostný život Belle nebo Hannah? Do této doby jsem na seriál s podobným tématem nenarazila, a proto mne zaujal natolik, že jsem jedním dechem shlédla všechny série. Billie Piper je druh „herečky“, kterou si buďto zamilujete nebo odsoudíte. Já patřím mezi ty, které si získala a nebránila bych se další sérii. Ale díky vyčerpání nejspíš všech témat, které se týkají eskortu, už asi na pokračování nedojde. Seriál bych samozřejmě tímto doporučila, ale jak píšu výše, ne všem musí tato tématika sednout.