Magická hlubina (1988)

Neuveriteľný mix poetickosti, romantiky, komédie a najmä filmového citu. Človek sa až trošku zamyslí kam až dospela súčasná tvorba Luca Bessona oproti tej z konca 80-tych až polovice 90-tych rokov minulého storočia. Magická hlbočina je krásny film a aj vďaka skvelému soundtracku, radím tento snímok medzi Bassonove top 3, tesne za Leona a pred Nikitu. Som rád, že som ho konečne uvidel a vrelo odporúčam. 5*(9/10)

Pohádka pohádek (2015)

Plusom je originalita jednotlivých príbehov, podarený vizuál a samozrejme tie hrady. Kazí to pomalší rozbeh a tak nejak nedotiahnutý záver. Celkový dojem bol preto priemerný, tak za 3* (6/10).

Wolf Hall (2015) (seriál)

Mám rád anglickú históriu. Mám rád historické seriály. A viem, že ak sa do toho pustí BBC bude sa na čo pozerať. Ich najnovší historický prírastkok (nič novšie ma nenapadá) to len potvrdzuje. Wolf Hall vás predovšetkým zláka svojou historickou a dobovou precíznosťou. Atmosféra Anglicka v 16. storočí bude na vás dýchať zovšadiaľ. Či už kostýmami, exteriérmi alebo interíermi. Známy príbeh je podaný nie len hostoricky presne, ale je prezentovaný priamočiarým a pútavým spôsobom za čo sa treba poďakovať Straughanovmu scenáru (knižnú predlohu som nečítal). Herci na čele s Claire Foy, Rylancom a Lewisom sú výborní a zaujal ma aj ústredný hudobný motív, ktorý ma hneď v úvode prvej epizódy dokázal vtiahnuť do deja. Ak teda máte radi historické kúsky s pomalším tempom (tu to fakt nie je na škodu, ba práve naopak) a poznáte zbežne historické reálie vlády Henricha VIII určite spravíte dobre ak si túto minisériu pozriete. Vytkol by som akurát totálnu absenciu aspoň minimálnej historickej akcie (nejaký ten rytiersky súboj, ukážka lovu a pod.) Celkovo je to podľa mňa vydarený historický seriál a teším sa na druhú sériu (aj keď si nie som istý, či už je oficiálne potvrdená), ktorá vzhľadom na historické okolnosti sľubuje ešte výraznejšiu dramatickosť. 5* (9/10)

Cesta naděje (2014)

Historický film, ktorý sa nesnaží hrať veľkú filmovú ligu a možno aj vďaka tomu pôsobí v divákových očiach tak prijemné až dojemne. Podarený debut Rusella Crowa, výborná kamera Andrewa Lesnieho zaujímavý soundtrack, nevšedné lokácie a kúsok histórie týkajúcej sa bitky o Gallipoli (operácie Dardanely) to všetko sú dôvody prečo si tento film pozrieť. Samozrejme film nie je bez chýb (nejaké logické prehrešky, nevýrazné ploché postavy), no ocení ho určite širšie spektrum divákov. 4* (7,5/10)

Musarañas (2014)

Podarený španiesky horor s výbornou Macarenou Gomez. Zápletka zaujimavá a pointa aj keď nie veľmi originálna, no v konečnom dôsledku úderná. 4* (7-7,5/10)

Malé životní etudy (1970)

Vcelku nudná dráma s klasickým Nicholsonom a zopár zaujímavými scénami. 3* (5/10)

Ray Donovan (2013) (seriál)

Bad ass hlavný hrdina, u ktrorého je rodina na prvom mieste. Toto je presne seriál podľa môjho gusta. Nebudem ďaleko od pravdy ak poviem, že Ray Donovan je pre Lieva Shreibera životná rola. V tomto (odpočívaj v pokoji J. Gandolfini) ako aj v ďalších elementoch (najmä čo sa týka vykreslenia vzťahov v rodine Donovenových) mi seriál pripomenul mojich obľúbených Sopranovcov. Po dvoch kompletných sériach, až na zopár častí uprostred 2.série, kedy scénáristom došiel dych a Ray nám trošku "zmäkol", je to špičková dramatická podívaná, ktorej nechýba ani zopár litrov krvy. Pilot 3. série pokračuje v nastolenom trende a som zvedavý do akých sračiek sa Ray dostane tentoraz. 5* (9/10)

Bitva o Sevastopol (2015)

Priemerná vojnová dráma, v ktorej možno oceniť akurát historickú presnosť a výkon hlavnej predstaviteľky sovietskej snajperky Ljudmily Pavličenkovej . Škoda, že snímku chýbala tak potrebná gradácia emócii, vyhrotených situácii a hlbšieho ponorenia sa do psychologie postáv. Snajperskú tématiku mám rád, ale toto bolo o triedu horšie ako Nepriateľ pred bránami. 3* (6/10)

Ex Machina (2014)

Citlivo podaná scifi dráma s dobre vystavanými inteligentnými dialógmi a kvalitným hereckým obsadením na čele s Oscarom Isaacom a švédskou kráskou Aliciou Vikander. Teórie okolo vytvorenia umelej inteligencie s vedomím prezentované vo filme boli pre mňa ako "neinformatika" v dobe Googlu prinajmešom zaujímavé a nápadité. Škoda len toho nedotiahnutého vyústenia a zbytočných scén v závere. 4* (7,5/10).

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Na poli historického filmu jednoznačne najslabší Ridley Scott. Oveľa viac ma zaujal aj Robin Hood. Do oči bijúcu absenciu hlbšieho poňatia a nie najšťastnejší casting ústrednej dvojky (a to mám Balea rád) nemôže zachrániť ani krásny vizuál starovekého Egypta. 3* (6/10).