Divoké historky (2014)

Zaujímavý argentínsko - španielsky poviedkový film disponujúci peknou dávkou čierneho humoru. Ako to už ale býva pri tomto žánri aj tento film trpí kvalitatívnou nevyváženosťou jednotlivých poviedok. U mňa jasne vedie poviedka, v ktorej si to rozdáva podnikateľ s dedinčanom a potom ešte za zmienku stojí aj netradičná "Svadba". Ostatné poviedky sú priemer až podpriemer. Celkovo dávam 3* (6/10).

Lilja (2002)

Do určitej miery úmyselne vykonštruovaný smutný príbeh, ktorý poukazuje na úpadok spoločnosti a zneužívanie bezradnosti mladých ľudí v zlých sociálnych podmienkach. Najväčším pozitívom filmu je minimalistické a uveriteľné vykreslenie príbehu, kedy je divák počas sledovania neskutočne ponorený do atmosféry filmu. Lukas Moodysson odviedol skvelú prácu. Plus je tu ešte výborná krásna Oksana Akinšina predstaviteľka Lilye. Páčila sa mi symbolika s anjelmi a samozrejme hudba (Rammstein, TaTu, Double N...). Celkovo kvalitný európsky film, ktorý chytí za srdce. 4* (8/10).

Vikingové (2013) (seriál)

Tento seriál postupne zreje ako víno, čo sa okrem kvality prejavuje aj v zvýšenom rozpočte. Bojové scény sú perfektné a hlavne reálne, postavy sú dostatočné charizmatické a aj dej je zaujímavý. Prvá séria 4* (7/10), druhá séria 5* (9/10) a treťou sériou ( bol odvysielaný prvý diel) majú Vikingovia nakročené k titulu najlepšieho historického seriálu posledných rokov. Bravo History Channel!!! Update po tretej sérii: Tak moja predpoveď po slubnom začiatku tretej série sa nenaplnila. Možno jednoducho skonštatovať, že 3. séria je nie len pre mňa pomerne veľkým sklamaním. Táto séria jasne ukázala ako môže scenár zprzniť kvalitný atmosferický seriál. 3. séria za 3* (6/10) a celkovo slabšie 4* (7/10). Historické seriály mám rád takže si nenechám újsť ani 4. sériu. Čakám, ale výrazne scenáristické zlepšenie.

Temné údolí (2014)

Nemôžem si pomôcť, ale mňa tento európsky western odohrávajúci sa v zasnežených Alpách nenormálne posadil na zadok a pri jeho pozeraní som skoro ani nedýchal. Skvelá atmosféra, skvelý Sam Riley, skvelá prestrelka v lesoch, skvelý soudtrack a v superlatívoch by sa dalo pokračovať. Presne takýto film ja môžem a tento mi sadol fakt neskutočne. Čo sa týka westernov Európa sa určite nemá za čo hanbiť, lebo po The Salvation je tu ďalší, ešte lepší kúsok. Jasných 5* (9/10) a vrelo odporúčam nie len westernovým fanúšikom.

Úsvit planety opic (2014)

Tento film podľa mňa do bodky napĺňa pojem "priemerná dvojka". Kvalitatívne, režisérsky, emocionálne je to horšie minimálne o jeden stupeň ako skvelá jednotka. Všetko to teda do istej miery zachraňujú vizuálne efekty a človek stále neveriacky krúti hlavou či Caesar a spol. nie sú naozaj živé opice z pralesov či ZOO. 3* (6/10).

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Hejt okolo tohto Spidermana vcelku chápem. Garfield to veľmi neťahá, no zároveň ani výrazne neprekáža. Najväčším negatívom je hlúpučká obsahová stránka a strašná nekonzistentnosť celej dejovej linky. Zdravý rozum mi velí priamo úmerne s touto skutočnosťou znížiť aj hodnotenie. Ja však pôjdem tak trošku proti prúdu. Jednak tie 3* si tento film jednoznačne zaslúži za skvelé technické a komiksové prevedenie s perfektne natočenými súbojmi. A jednak tá 1* navyše je preto lebo film ma proste bavil a tie 2 hodinky mi zbehli skoro ako voda. Za mňa teda 4* (7/10). PS: Som si vedomý, že po opakovanom pozretí by som musel ísť s hodnotením dole, keďže by tam už neuradoval ten WOW moment. Takže prečo si to kaziť ;).

Strážci Galaxie (2014)

Konečne ma niečo od Marvelu bavilo. Super parta, ktorej nemožno nefandiť. Ďaleko zaujímavejšia ako tá z Avengers. Chris Pratt je veľký borec a teším sa na jeho ďalšie filmy. Za mňa 4* (8/10).

Pořád jsem to já (2014)

Čistokrvná štvorhviezdičková záležitosť a Oscar pre Julianne Moore. Konečne nejaká "nerakovinová" dráma, ktorá je vrámci možností originálna a dokáže zaujať. Škoda len tej kratšej stopáže. 4* (7/10).

Zmizelá (2014)

Pre mňa sklamanie. Fincher má za sebou niekoľko o zopár tried lepších filmov. Tu to zachraňuje len precízna réžia. Za mňa 3* (5/10).