REVENANT Zmrtvýchvstání (2015)

Takový ten film, kdy zdánlivě je všechno dobře - velké téma, velký režisér, velká hudba, velké obrazy, velcí herci a pak vám najednou dojde, že něco je špatně. To něco je, že vás ten film vlastně vůbec nezajímá. O nikoho se nebojíte, víte jak to dopadne, s nikým se nemůžete ztotožnit. Teda až na Tomíka. Je smutné, že jediná postava, která ve mně vyvolala nějaké emoce, byla zároveň ta postava nejméně příkladu hodná - hloupá a zlá. A tak nedočkavě čekáte na každý Hardyho výstup, zatímco Leo trpí, úpí, slintá, šklebí a plazí se, podstupuje vysoce efektivní rehabilitační program, který mu drsná kanadská krajina poskytuje plnou měrou a nakonec svého cíle dojde. A mezitím občas někdo umře a hlavní hrdina projde transformací v malé jarní hříbátko. Mezi námi, nemám rád podpásovky, ale kdyby za toto měl Caprio dostat onoho tak kýženého Oscara, jednalo by se o vítězství Pyrhovo. Vítězství vůle a sportu nad herectvím a filmem potažmo. Lepší slovo než potažmo už teď nevymyslím, takže howgh.

Sázka na nejistotu (2015)

Řekl bych, že se tady někdo pokoušel čůrat do příliš vysoké trávy. To americké bankovnictví, téda, skoro by se chtělo až zvolat "Das ist scandal..." Víceméně dobře udělaná nuda s "nečekaným" odhalením, atraktivním hereckým obsazením a skoro až neokomoušským podtextem - nakonec na to vždycky doplatí vobyčejní lidi, búúúúú ( to není kráva, to má být pláč ). Kdybych to neviděl, nestalo by se vůbec NIC.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Musím začít troškou matematiky, protože každá hvězda značí 20% a v tom je trošku problém. 4 by znamenaly 80% a méně, na 100% to nebylo, ale i těch 83% je dle této logiky už na 5, tak proto. Jinak velmi sugestivně natočeno, s velmi dobrou atmosférou a depkoidním hudebním doprovodem. Apropo - je zajímavé sledovat obrat trendu, kdy se televizní seriály učily od filmů. Nyní jsem se naopak nemohl ubránit vzpomínkám na řadu sekvencí např. z True detectiv.... Ale nemyslím to jako kritiku, bavilo mne to a jenom blbec se nenechá inspirovat kvalitou. No když už jsme u té fotbalové mluvy, když si uvědomím v jakých podmínkách vyrůstá mexický fotbalový potěr a jakých výsledků potym dosahuje jejich repre, nechápu proč ti naši kuci pořád tak bečí... A když si vzpomenu, v jakých podmínkách žije velká část mexické společnosti, tak už mi ani ten Zeman nepřijde takový špatný. Jo a ani na kole to tam nebude nic moc. A vůbec tam nejsou lesy...

Spectre (2015)

Díky Bohu Skyfall zastaven. Spectre - pro mne příjemný genderově vyvážený retro spektákl s místy až překvapivě svěžím hudebním podtextem. I ten kňoura s titulní písní se v kontextu celého filmu dal přežít. Scénář komentovat nebudu. Prostě jistá nelogičnost k tomuto žánru patří, bo by to tak zábavné nebylo, že, ehm. Z kina jsem šel spokojen :-) Tak pane Mendes, my to tedy ještě s Vámi zkusíme, ale pamatujte si, starého a nového Bonda kombinovat lze, ale pořád platí: " Protřepat, ale nemíchat !!!"

Spotlight (2015)

Ukecané novinářské drama bez jediného překvapení či dramatického momentu. Zlaté Tři dny kondora...

Suburra (2015)

Artová mozaika a variace na téma přísloví: Kdo mečem zachází, ten mečem schází, kdo jinému jámu kopá... a každý svého štěstí strůjcem. Obrazy s muzikou tvoří velmi zajímavé kombinace, obrazy nejenom s muzikou občas tvoří velmi, ale velmi zajímavé, leč bohužel velmi rychle pomíjívé kombinace... Nikdy nepodceňovat nejslabší články řetězu.

Švadlena (2015)

Vrstevnatá podívaná plná laskavého, cynického i tragického humoru. Vše podtrženo vynikající muzikou a tak dostanete na talíř neobyčejnou delikatesku, kterou dle nálady můžete strávit na vlně humorna či tragična, dle momentální chuti a nálady jak je libo.

Tajemství jejich očí (2015)

Ta stará Julia Roberts je fakt skoro stejně stará jako já? Sakra, to to letí... Jinak pro rodiče šokující až vyděračská zápletka, postupem času rozplizlá ve velké nic s finále gradujícím do "přemkopodalhovské" příručky, jak úspěšně na černo chovat domácí zvířata. A když Tě zvířátko omrzí, tak... do útulku nikdy, to je nehumánní :-D