1917 (2019)

Mé počáteční obavy, že budu sledovat další kameramanskou onanii na téma nekonečný záběr se vůbec nepotvrdily a po pár minutách jsem si vůbec neuvědomil, že zde teoreticky chybí jakýkoliv střih. Druhou světovou válku má divák víceméně nasledovanou, ale o té První se toho zase až tolik neví. Naštěstí je tady někdo jako Sam Mendes, který nám ukazuje, kterak těžký může být jeden den strávený v první linii. Zcela po právu jeden z nejlepších filmů minulého roku. 80%

Richard Jewell (2019)

Poněkolikáté nestárnoucí Clint názorně předvádí jak se dá hospodařit s hodně zajímavou událostí. Richard je obézní, jenže stále je to o hodně větší pracant než slovutná FBI, která místo aby se snažila najít pachatele, je pro ni vlastně daleko jednodušší hodit to všechno na jednoho idealistického mouly, který má knížkama zákonů a nařízení vystlané polštáře a peřiny. Neumím si moc představit trefnější herecké osazenstvo než zde účinkuje. Sam Rockwell byl, je a bude vždy ďábelský. Paul Walter Hauser sice nemá pražádný tržební potenciál, ale zaujmout rozhodně umí. FBI se zase jednou historicky znemožnila, bohužel ne všichni v minulosti její podezřelí měli tak vynikajícího obhájce, jako Richard Jewell. 80%

Smrt Dicka Longa (2019)

Lahůdka, která jak koukám nesedne každému. Mě se tohle Coenovské motání kolem jednoho zločinu, který se dva ne zrovna geniální vidláci snaží přikrýt, hrozně líbilo. V době kdy je Hollywood, co se týče nápadů, téměř po smrti, je třeba si vážit podobně promyšlených snímků. 75%

Králíček Jojo (2019)

Waititiho humor mě neskutečně sedí. Umím si představit že by ten člověk natočil ryzí komedii. Jenže on má ambice, kromě bavení lidí, take něco sdělovat. Takže si vzal na paškál 2. světovou válku a vysmívá se fašismu stylem, až se člověk musí štípnout do tváře, zda-li je to v dnešní hyperkorektní době ještě vůbec možné, si z něčeho vážného utahovat. Plátno zaplnil skvělými herci, nad kterými ještě o fous ční parádní Sam Rockwell. Nejlepší hlášku utrousí na táboře Hitlerjungen, kdy se náš mladý hrdina zraní výbuchem granátu. "Don't do that." 80%

Anděl na horách (1955)

„Když na to přijde, taky skáču. Skáču dobře, skáču rád.”„Co když se mi udělá v tom kotníku rosol?” -„Rosol? Vždyť běháš jako srnec!” -„Ale já jim to nedaruju! Hned jak přijedu do Prahy, tak jdu s tím k reviznímu, ta noha je prakticky pryč.” V druhém díle se starý bručoun vydává pro změnu do Tater. „Mluvíš jak Čedok. Tak tam jeď sám!” 70%

Dovolená s Andělem (1952)

„Radit já umím, ale hrát ne.” „Helejte, už sem jde zase ten bubák!” „No jo, Anděl... a vypadá jak vejr!” Škoda že film je v mnoha místech zbytečně budovatelský. No i když určitě to bylo krásné, když se prostě lidi jen tak sebrali a šli třeba opravit školu. 70%

Zombieland: Rána jistoty (2019)

Schválně mi někdo řekněte, kolik pokračování se v roce 2019 povedlo alespoň takhle. O druhém Zombielandu se mluvilo prakticky ihned po skončení Jedničky a je možná dobře že na něj hned tak nedošlo a tvůrci i hlavní hrdinové si dali pauzu. Velmi se mě líbil milostný trojúhelník Columbus, Wítchita, Madison. V druhém díle došlo i několik nových postav, které příběh příjemně občerstvily. 70%

Pěst legendy (1994)

Jet Li uměl mlátit lidi ještě kdysi v Číně. Tady si zasedl na Japonce. I když by se dal příběh povyprávět zhruba v 5 větách, tak zase až tak jasně nalajnované to nebylo. Navíc ta choreografie soubojů je vskutku povedená. 80%

Hráči se smrtí (1990)

Verhoeven má Robocopa, Schumacher má zase Hráče se smrtí. Pětice kamarádů se rozhodne probádat taje posmrtného života a není třeba se obávat, že se u toho divák bude nudit. U podobných filmů nebývá ani tak problematické figurky poházet po šachovnici jako spíše hru se ctí dohrát. Tady je bohužel to dohrávání poněkud slabší. Umím si představit, že by postavy z toho experimentování tak snadno nevyvázly. 75%

Hidden (2015)

Tvůrci Stranger Things ve svém debutovém celovečerním filmu dokazují že napínavou atmosféru mají v malíku a s nápady na tom nejsou vůbec špatně. Nebudu prozrazovat, že film poměrně dosti klame tělem a to já mám přesně rád. Zkrátka se mnou scénáristé pěkně vyběhli :) 70%