• Thriller

Slunce v síti (1962)

Tento film je absolútne nadčasová slovenská klasika. Sila tohto filmu, ak ho pozeráte ako 16-ročný, by sa dala prirovnať k Salidgerovej knihe Kto chytá v žite. Citlivá práca s metaforamy, dokonalá atmosféra vtedajších sídliska, prírody, dediny, skvelé výkony nehercov nám ukazujú, čo obnáša byť citlivý a adolescent v modernej dobe.

Na Zlatém jezeře (1981)

Keď je film dobre napísaný, zahraný, skladá sa zo situácií, ktoré zažil asi každý z nás a odohráva sa v peknom prostredí, nemôže to byť nič iné ako Na zlatom jazere. Táto klasika je vás nádherne pohladí po duši, i keď v niektoých momentoch vám do nej pichne. Všetci herci svojími civilnými výkonmi nám dokazujú, že žiadny vzťah nie je tak zlý, aby sa nedal aspoň čiastočne zrekonštruovať, i keď najčastejšie sú vedúcimi architektmi deti.

Africká Královna (1951)

Mám pocit že tento film nám chce dokázať že by sme v extrémnych podmienkach dokázali milovať kohokoľvek. Skvelé herecké výkony Humpreyho a Kathrine a ich skvelo napísané postavy a charaktery s akými sa stretávame každý deň nám dokazujú, že sa to môže stať aj u tej rozvedenej štyridsiatničky a toho teen-outsidera z našich panelákov.

Casablanca (1942)

Krásna a bezbranná Indgrid Bergmanová a svetácky Humprey, jazz, skvelý scenár a hlášky, premena alkoholika Bogarta na patriota a hrdinu. Neviem si predstaviť film, ktorý by americké cítenie romantiky ukázal a nechal nám pocítiť lepšie ako Casablanca. Skvelý zážitok i pre tých, čo si myslia že romantika je pre nich cudzie slovo. Pri tomto filme som romantiku začal chápať ako niečo hlbšie a potrebnejšie v živote a viem že na to netreba len večeru pri sviečkach, ako sa to snažia dokázať veľká časť dnešných romatických komédií.

Mlčení jehňátek (1991)

Tento film je u mňa zaujímavý hlavne tým, že som ako divák fandil obom hlavným postavám. Lecterovi pre jeho vzdelanosť, vycibrené správanie a iróniu. Jodie Foster za jej snahu, odvahu a istý študenstký šarm. Tieto postavy vo filme predvádzajú strety dvoch svetov, ktorých poznávanie sa navzájom Jonathan Demme dokonale vystihol. O napätí nemusím ani písať, lebo každý kto sa aspoň trochu vyzná vo filme ho už krájal.

Křižník Potěmkin (1925)

Tento film sa nedá opísať slovami. Všetky zložky stoporecentne fungujú, a dostane z vás emócie i keď neslúhlasíte s jeho ideolologickým podtextom. Toto sa proste musí vidieť aby človek vedel o čom je film a čo je emócia vo filme. Hlavným hrdinom tusíce je dav, ale má takú plastickú podobu ako hociktorá iná postava v inom filme. Bojí sa, túži po zmene, je solidárny, a nadšenie sa v ňom rýchlo šíri