Život (2017)

Mám rád jednoduché a přímočaré žánrovky, ale tohle je asi trochu moc jednoduché a přímočaré. Konkrétněji tady.

Ave, Caesar! (2016)

Po dlouhé době jsem v čistě premiérovém kině viděl film, který mě opravdu rozhodil. Nemyslím tím zklamal, že byl horší než jsem čekal, nebo potěšil, že byl lepší než jsem čekal, prostě jen překvapil tím, že je vyprávěný jinak než hollywoodské filmy obvykle vyprávěné bývají. Jen tak btw, ten únos hvězdy je pouze jedna z asi pěti podzápletek, které spolu souvisejí velmi volně nebo vůbec, "žehlič problémů" pak mezi nimi volně prochází a provází nás skrze žánry klasického hollywoodu. Nevím moc, co s tím. Zajímavý zážitek to ale byl.

Dívka ve vlaku (2016)

Snaha být novou Zmizelou tedy tak nějak ... zmizela. Ta totiž mnohem lépe pracovala s dávkováním informací detektivní linie i linií soukromých a byla určitě mnohem intenzivnější co do působení na diváka. Dívka ve vlaku je přeci jen poněkud nemotorná. Přesto když přistoupíte na hru jakou snímek nabízí, čeká vás spletité zachmuřené vztahové drama se slušnými herci a řadou pěkných režijních nápadů. Sice ne o moc, ale přeci jen o něco více tady.

Doktor Strange (2016)

Jedna z těch horších marvelovek, přesto vynikající zážitek. Trochu těžkopádné, trochu se to vleče, občas trochu křečovitá snaha o vtip, ale je to film, který je natolik zajímavý designově, že ho dlouho z hlavy nedostanete. Marně vzpomínám na cokoliv, co by se tomu blížilo (z Počátku si to bere je pár prvků a podobné to zas tak není). Text v rozvinutější verzi tady.

Experiment Belko (2016)

Vlastně si ani nedokážu představit, že by takový výchozí nápad šel zpracovat zbaběleji, což je velmi překvapivé, vzhledem k tomu, že za tím stojí James Gunn. Nějaká krev se sice najde, na to však nenarážím. Narážím na to, že žádný z hrdinů není postaven před žádnou těžkou volbu. Zabíjejí pouze a jen v sebeobraně (v excesivní, ale přeci jen v sebeobraně) nebo jde o nehodu a v případě hlavního hrdiny se snaží ostatní za všech okolností chránit. Postavy, které zabíjejí, jsou buď od začátku odporné, nebo je to jen projev jejich od počátku budovaného chladného pragmatismu (takže také odporné), nebo jsou to jen nějací no-names. Vlastně většina postav jsou jen no-names, co nic nedělají, nebo mají jména ale, kromě jedné jednorázové funkce pro ně tvůrci nic nevymysleli (v klíčovém momentu zhasnout světla, v klíčovém momentu zemřít hrdinovi v náručí, …). Je to pořád docela zábava, protože je to správně svižné a dynamické, ve správných momentech napínavé a s velmi dobře vystavěným tajemným úvodem, ale je to zklamání. Nečekal bych, že James Gunn bude ten, co si bere takové servítky.

Hra peněz (2016)

Skromný pomalejší rozvážný thriller odehrávající se v reálném čase na několika málo místech. Jodie Foster nakonec ale nezvládla vystavět napětí ani stupňovat zvědavost. ___ Napětí jestli někoho Kyle zabije, nemůže dostatečně dlouho fungovat, protože ten se velice brzy vyprofiluje spíše jako sympatický, spravedlivě rozhořčený člověk z lidu, který stejně nikomu neublíží, než jako nebezpečný šílenec. Zvědavost co ve skutečnosti stálo za obřím finančním úpadkem firmy naskočí po relativně dlouhé době. Až zhruba v polovině je konečně definitivně zavrženo oficiální vysvětlení finančního propadu a může se plně rozjet pátrání po pravdě. To se ale sestává jen z několika jednoduchých (nebo spíše jednoduše působících) odhalení, místo systematického postupného odhalování stop. ___ Dalším důležitým motivem je charakterový vývoj Leeho Gatese. Jenže tady zase narážíme na problém, že postavy jsou spíše jednoduché typy a Gatesovo změna působí více skokově, než jako postupně gradovaná proměna. Herci naštěstí dokáží své postavy vyzdvihnout a dodat jim trochu života. ___ A všechny ty načrtnuté motivy ohledně kapitalismu a technologií a současné společnosti působí tezovitě a banálně. ___ Řekněme tak 2 a 1/2.

Kung Fu Panda 3 (2016)

Což o to, ono to je pořád hezké, ale je to trochu na jedno brdo. Objeví se nový protivník, na kterého nikdo nestačí. Po se dozví, že k jeho poražení musí odkrýt další tajemství kung-fu (přestože se předchozí díl tvářil, že to byl nejvyšší level a ten první jakbysmet) a stát se opět z losera ještě větším mistrem. Dvojka alespoň pracovala s odhalováním Poovy minulosti. Trojka nic takového nemá, akorát tak humorné skeče s pandami. Kromě toho některé akční scény připomínají spíše cirkusová čísla, než souboje, ve kterých jde o osud celé Číny. Pořád je to ale lepší dětské dobrodružství než libovolný sequel Doby ledové. Nebo mám alespoň takový pocit.

Lék na život (2016)

Zklamání, přesto jsem rád, že jsem to viděl. Je to pořád osvěžujícím způsobem jiné než, co se, alespoň v našich končinách, dostane do kin. Bez zbytečných potoků krve, křiku a „jump scarů“, za to se starosvětskou atmosférou, roztomile pulpovým příběhem se všemi možnými klišé a překvapivě nemalým rozpočtem, který opravdu je vidět. Bohužel to má neúměrnou délku a stopy až příliš jednoznačně vedou ke konkluzi, takže nelze nebýt napřed a zvlášť ke konci otráveně čekat. Více zase tady.

Pád Londýna (2016)

Cítím se trochu provinile z toho, že se mi líbí tak xenofobní film, ale co nadělám když mám slabost pro starosvětské akční žánrovky. _____ Velmi jednoduchý a přímočarý akční film (ještě jednodušší a přímočařejší než první díl) v duchu devadesátých let. Hraje s odkrytými kartami a hned od začátku je jasné kdo je kdo, co chce a proč a jak toho chce dosáhnout. Jediná tajemství k řešení je odhalit zrádce v tajné službě, ale film tomu věnuje jen minimální pozornost. Syžet založený na jednoduchých přesunech z místa A na místo B odtud na místo C a ve finále na místo D a překonávání překážek cestou. Žádné odbočky, žádné flashbacky ani nic podobného, vyprávění směřuje zásadně dopředu a je neustále v pohybu. Zvraty jsou v podstatě předvídatelné, a tak diváka nečeká žádná velká překvapení. Soustředit se může na žánrová potěšení. Akce obsahuje honičky, přestřelky i souboje na blízko a je vždy přehledná. Drsný hrdina se neštítí záporáky brutálně eliminovat, víc střílí než se ptá a rozdává vulgarity s podobnou kadencí jako rány. _____ Vlastně se mi to líbí víc než předchozí film. V něm se totiž útočníci uzavřeli v nedobytném bunkru a jejich plány dále nesahali. Kromě dílčího úkolu s prezidentovým synem, tak Mike neměl moc možnost jak teroristy porazit předtím než se pokusí opustit úkryt. Minimálně od půlky to pak vedlo scénáristy k vyplňování času dost dementními kroky na obou stranách barikády a také se trochu pokoušel pracovat se záhadou, kdo jsou záporáci a co doopravdy chtějí, což byl ale pouze macguffin a vůbec na tom nezáleželo a akorát to zpomalovalo vyprávění. _____ Jsem rád za Butlera s kvérem ve slušně odvedené a otevřené brakové, i když trochu vypravěčsky a stylisticky nenápadité podívané. A budu rád, když za pár let spadne něco dalšího.