Highlander (1986)

Na film kde sa všetko točí okolo šermovania mi príde tá choreografia súbojov dosť úbohá. Nie som členom Združenia historického šermu a ani jeho fanúšikom, ale tí smiešni páni, čo sa v obtiahnutých "legínách" v lete bili na Bratislavskom hrade boli o niekoľko tried presvedčivejší ako Lambert, Connery a spol. Takto mi neostávalo nič iné, len sa na ich súboje pozerať s úsmevom. Možno keby som mal desať rokov tak od úžasu ani nedýcham. Veď toľko ohňostroja ako pri záverečnom súboji som nevidel ani na Silvestra. Na záver sa chcem ešte ospravedlniť členom Združenia historického šermu ak sa ich moje poznámky dotkli.

Hitman (2007)

Som fanúšikom hernej série o pánovi 47 (hral som Hitman 2 a Hitman Contracts) a napriek tomu nie som sklamaný. Možno je vtom na Hitmana až príliš citov, možno mal 47 aspoň raz použiť škrtiacu strunu, ale čo už. Mohlo to byť aj horšie. Čo keby to natočil napríklad Uwe? Hitman je hodina a pol zábavy, na ktorú si po hodine a pol ani nespomeniete. Miesto v mojej filmotéke má však isté, aj keď skôr ako návštevám si ho pustím v piatok o štvrť na tri v noci a po ôsmich pivách.

Za hranicí strachu (2007)

Borderlandu nemám čo vyčítať ani po formálnej (herecké výkony, gore efekty, kamera, strih) ani po obsahovej stránke. Napriek zopár hluchým miestam ma udržal v napätí až do konca a to je asi všetko čo ja od filmu takéhoto razenia očakávam. Samozrejme plus trocha krvi, useknutých končatín a podobných "chuťoviek" :)

Stůj, ten mobil není tvůj (2005)

Najväčším mínusom pre mňa bol výkon Andrew Lee Pottsa. Keby dostali Carlyle, Oldman, Roden a Zane dôstojného spolu/protihráča, myslím, že tento film by "vypálil" oveľa lepšie. A nakoľko Pottsova postava je pre film pomerne dôležitá jeho chabý výkon škodí celému filmu. Škoda.

Firewall (2006)

Stále o tom istom... Krok prvý - americká produkcia si vyberie zo zoznamu profesií pokiaľ možno tú najnevhodnejšiu na stvárnenie akčného hrdinu. Krok druhý - do hlavnej úlohy obsadí Harrisona Forda, aby prišiel do kina aspoň niekto. Ford si prečíta sumu na šeku a súhlasí. Krok tretí - scenáristi zoberú zopár rokov starý námet, najlepšie už aj zopár krát sfilmovaný, pomenia názvy postáv, miesto kde sa dej odohráva, plus pár ďalších drobností a napíšu scenár. Pokiaľ možno s nejakou akčnou scénou pre Harrisona, aby bolo jasné, že aj po šesťdesiatke je to stále ten istý Harrison (ale nie až príliš akčnou, aby im Harrison predčasne nezomrel na infarkt, pretože zoznam profesií nevhodných na akčných hrdinov je ešte dlhý). Krok štvrtý - najmú menej známeho (rozumej lacnejšieho) režiséra, najlepšie zo zahraničia a úplne najlepšie z Veľkej Británie, lebo ten vie po anglicky a ušetria za tlmočníka. Nakoniec urobiť promo, najlepšie je zamerať sa na to, že Ford ešte nezomrel a opäť je nebezpečný, tentoraz ako odborník na IT. Každopádne napriek nízkemu hodnoteniu odporúčam tento film si pozrieť. Niežeby za to stál, ale nech v tom nie sme my, čo sme mali tú smolu ho vidieť, sami.

Hotel Rwanda (2004)

Na film, ktorého ústrednou témou je genocída v Rwande, pri ktorej prišlo o život takmer milión ľudí, mi ten film prišiel príliš korektný, alebo aby som bol presnejší málo krvavý. Spomínam si len na dva "krvavé" zábery. Prvý keď bol od krvi Rusesabaginov syn a druhý, keď sa sám Paul Rusesabagina vyváľal na mŕtvolách na ceste a jediná viditeľná krvavá stopa bol fľak na rukáve. Pripomínam, že väčšina obetí masakrov bola rozsekaná mačetami. Pri milióne obetí a cca. piatich litroch krvi na osobu, je to približne 5 miliónov litrov krvi. Môžete ma pokojne označiť za cynika, ale pri mojom rannom holení je preliatej viac krvi ako vo filme Hotel Rwanda. Takže budem parafrázovať postavu Joaquina Phoenixa - Tento film natočili pre americkú strednú triedu, ktorá pri jeho pozeraní zdvihne oči od taniera povie "Strašné!" a bude jesť ďalej.

Blade Runner (1982)

Po "kultovom" sci-fi seriály Červený trpaslík, je toto druhý sci-fi kult, ktorý mi absolútne nič kultové nepriniesol. Po zhliadnutí Blade Runnera budem maximálne ostražitý, ak opäť začujem "kultové sci-fi". Možno keby bol Blade Runner moje prvé scifičko, budem zhovievavejší. Takto budem ukrutne nepríjemný. Blade Runner je akčný asi ako preteky vetroňov (pre neznalcov - bezmotorových lietadiel) a dramatický ako futbalový zápas medzi Brazíliou a Východným Timorom. Áno, Blade Runner je science-fiction, lebo tam autá lietali a Rutger Hauer vyzeral, že má pred sebou sľubnú kariéru. Nuž a čo sa týka Vangelisovej hudby, neurazí a miestami dokáže naozaj navodiť akú-takú atmosféru. A to tohto gréckeho One Hit Wonder skladateľa nemám príliš v láske. Suma summarum, ak už niekto miluje "kultovaciu" škatuľku, nech do nej radšej zabalí iné Scottovo sci-fi.

Já, legenda (2007)

Keď som bol malý chlapec, pár krát som mal predstavy, čo by som robil sám v opustenom meste. Francisovi Lawrencovi sa môj sen splnil a dostal prázdne magapolis, akým je New York a 150 miliónový rozpočet k tomu. A? No niežeby bol I Am Legend blbý film, len sa mi po jeho dopozeraní v hlave ozývala stále dookola otázka: "A to bolo akože všetko?" To sa naozaj z Willa Smitha, prázdneho New Yorku, zaujímavého námetu a pár desiatok miliónov dolárov nedá vyťažiť niečo lepšie? Ja si skromne myslím, že dá. Á propos, neviem ako ostatní užívatelia, ktorí mali možnosť zhliadnuť aj film 28 Days Later, ale ja som mal pri sledovaní I Am Legend neodbytný pocit déjà vu.

Takí sme boli (2007) (pořad)

Napriek tomu, že pri takomto type programu záleží hlavne na zvolenom hosťovi, treba oceniť najmä nápad. A nesmiem opomenúť aj solídny výkon "hlavného konferenciéra", Milana Kňažka. Je potešujúce, že dramaturgovi relácie nenapadlo zveriť túto úlohu Adele Banášovej. Pre českých užívateľov, ktorí nesledujú slovenské mediálne prostredie - Adela Banášová je taký slovenský Leoš Mareš bez penisu.

Tao Tao (1983) (seriál)

Za tri. Aj vďaka hudbe Karla Svobodu.