28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

golfista

Tak především tady vůbec žádní "zombie" nejsou, takže to od tohohle filmu nečekejte ! Jsou tu "jenom" nakažení a hrstka jedinců v naprosto nepředvídatelné krizové situaci. Apokalyptická vize je znázorněna poměrně úspornými prostředky, ale dost uvěřitelně na to, abyste chvílemi jen stěží dýchali (ten Londýn byl úžasný). Vůbec filmařsky je to výborné a nebýt některých scénáristových "úletů", bylo by to ještě lepší._____ Pokud by kluci na vojně byli po měsíci TAKHLE nadržení, to by večerní Praha asi nebyla moc bezpečná :) ()

Dudek

Danny Boyle se rozhodl natočit apokalyptický horor, jenž by se vymykal všem které již vznikly, a zároveň se tak vydal napříč žánry. Film není založený na horové atmosféře (!), ale tváří se většinou jako katastrofický film, thriller a jednou dokonce i jako romantická road movie. Je to zvláštní, ale funguje to, možná je to díky hudebnímu doprovodu, který se také mění dle potřeby, ale hlavním důvodem je spíše Danny Boyle, který snímek zrežíroval opravdu mistrně. Některé záběry dokonce působí značně umělecky, jako by se nám snažil něco dokázat, ale přesto nevybočují z vypravování. 28 dní poté je rozhodně jeden z nejlepších tragických filmů. ()

KevSpa

Nějak se nemůžu zbavit pocitu, že si z nás Danny Boyle (a s ním i Alex Garland) dělají po celou dobu srandu. Nezávislý film, točený na digitál určitě nepostrádá autentičnost. Je to něco mezi solidním béčkovým hororem a klasickou apokalyptickou vizí. Místy zábavné, místy nudné, celkově až na pár momentů nepříliš zajímavé. Především ale strašlivě roztříštěné. ()

TeeAge

|| Scenár: Alex Garland | Hudba: John Murphy | Produkcia: Andrew Macdonald | Distribúcia: 20th Century Fox (UK), Fox Searchlight Pictures (US) | Štúdio: DNA Films, British Film Council | Rozpočet: 5 miliónov £ | Tržby: 82,719,885 $ || Nebyť výbornej kamery, celé to pôsobí ako pokusné domáce video s improvizovaným scenárom. Kto vie, ako ďaleko je to od pravdy. Cillian Murphy herecky prehráva kôli mizivej nutnosti niečo konať na plátne, a zuriví infikanti vedia presnejšie, než kedykoľvek predtým v akomkoľvek zombie filmu, že na koho je potreba zaútočiť, aby už neprekážal scenáru. Ako bonus to trvá skoro 2 hodiny, takže NEfanušíkom apokaliptických a zombie počinov zhliadnutie zakázané. Premňa však úžasné potrvdenie dojmu, že dobrá zombiárňa sa dá urobiť aj v skromnejších pomeroch - ale len za predpokladu, že príbeh aspoň sekunduje prevedeniu... --- Update: Po zhliadnutí dokumentu Side by Side, kde sa objavý aj Danny Boyle a ukážky z tohoto filmu, hovorí Boyle o výhodách lacných digitálnych kamier, na ktoré bol i tento počin (nie natočený, ale) nahraný. Predstavte si pod tým malé ručné Sony handycamy zpred 15 rokov, za 20 litrov. Otvorene priznáva, že obraz bol síce otrasný, ale takto mohli mať 20 kamier, a nie 2 :D Kôli nízkemu rozpočtu tak uzavreli kôli natáčaniu ulice centra Londýna len na pár minút, rozmiestnili oné handycamy po daných uliciach, a skoro všetky scény nahrali na prvú dobrú. --- I cez tieto fakty povrchnosti k pravde patrý, že Boyle bol prvým režisérom v histórií kinematografie, ktorý naHRAL oscarový film so skoro len digitálnou kamerou - Slumdog Millionaire. A to sa počíta. I keď u mňa bude ešte veľmi dlho obrazovou kvalitou dlno nenahraditeľný 35mm i 70mm film... ()

Kryšpín

Rozhdoně lépe zpracovaný film na stejné téma než Doomsday (2008) a proto se stydím, že jsem tenhle snímek Dannyho Boyla neviděl dřív. Tohoto režiséra si budu muset zapsat za uši, protože jeho "klaustrofobické" filmy dokáží opravdu vyvolat ten stísněný pocit (Mělký hrob o člověku v hrobě, Trainspotting - uvěznění v drogách, Pláž - uzavřeni na ostrově, Sunshine - ve vesmírné raketě). Po scénáristické stránce se příběh drží daných pravidel a proto taky dobře funguje. Expozice je jasná během prvních pár minut, poznáme hlavního hrdinu, který ke konci projde změnou a úplně se obrátí na ruby. Jen ten konec mě trošku zklamal, nevím zda bych znova věřil armádě. Ale snad to dopadlo/dopadne dobře. ()

• Snímek sponzorsky podpořila mj. Britská filmová rada zaštítěná Národní loterií. Ve filmu se proto na Národní loterii často odkazuje, například v novinách na začátku filmu a v supermarketu, když Jim (Cillian Murphy) a Frank (Brendan Gleeson) diskutují o whisky. (HellFire)
  • Kdybyste, jako hrdinové filmu, doopravdy jeli 43 km severovýchodně od Manchesteru, skončili byste v Huddersfieldu v západním Yorkshire. (HellFire)
  • Záběr, kde Jim (Cillian Murphy) vidí mrtvou matku držící tělíčko mrtvého dítěte, vychází z fotografie zobrazující těla Kurdů otrávených plynem. (HellFire)

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení