• Krátkometrážní

(1998)

Kamera Pí se poušti do hlubiny hrdinovy duse podobně, jako v Lynchove Mazací hlavě, snad jen s tím rozdílem, že Pí má pochopitelnější příběh. Kdyby film trval hodinu, možná, že by to tempu trochu prospělo. Ono se toho tam zas tolik neděje, a celé je to spíš kameramansko - zvukařská exibice. Nuda to ale není! A nápad srovnání židovské víry s mechanismy řídícími americkou burzu - každá doba, společnost má své bohy a přitom se jedná o jeden a tentýž vzorec (216 znaků) - udržuje kafkovsky hutnou atmosféru naprosto spolehrlivě.

Samuraj (2003)

Na tenhle film jsem se moc těšil a míra mého těšení byla naplněna téměř dokonale. Perfektní hudba, gejzíry krve, humor a samurajové ctící své závazné kodexy... a to vše bez patosu (a Toma Cruise). Takeshi Kitano Zatoichiho hraje s tiky ve tváři a nechápavým výrazem - o to působyvější překvapivější jsou pak jeho vražedné eskapády. Scény s "motykovým" rytmem, připomenou Tanec v temnotách, kde je hudba utvářena také z různých zvuků všedního světa - v Samurajském krváku mě podobný přístup rozhodně překvapil. Pro Evropana možná nezvyklý film. Míchá různé žanry, odvíjí se v pomalejším tempu, souboje připomínají spíš 7 samurajů (dlouze čekají, jednou seknou a je po všem) než Kill Billa. Rozhodně stojí za vidění.

Monty Python a Svatý Grál (1975)

Napoprvé geniální, při dalších shlédnutích člověk čeká na oblíbené scénky, a víc vynikne jak chatrně je to poslepované. Ale vlastně i přesto je to ale geniální...

Špióni jako my (1985)

Čtvrtá hvězdička je z nostalgie. Mě to vážně baví, ale nevidět to v dětství bezpočtukrát, dnes bych asi tak nadšený nebyl. Na druhou stranu - Chevy Chase nepotřebuje nic říkat ani předvádět, je legrační ze své podstaty:), je tu skvělá scénka s opisováním a geniální scénka s operací, bezpočet (celkem nevyužitých) cameí (Gilliam, Raimi, Coen, Harryhousen!!! atp.) a v neposlední řadě atmosféra nefalšované 80´s infantilní zábavy.

Velká ryba (2003)

Krásný film, který sice není tak dobrý jako třeba Střihoruký Edward, ale blíží se mu z dnešní Burtonovi tvorby asi nejvíc. Film má takovou poetickou atmosféru. Chílemi se blíži k hranici přeslazenosti, ale myslím, že nikdy nesklouzne do nějaké hoolywoodské trapnosti. A právě to je jeden z kladů , které dnešní filmy často postrádají - Big fish dokáže dojmout, aniž by vás napadalo, že je to blbost.

Špína Londýna (2002)

Napínavý film, jehož největším kladem je syrová realističnost, se kterou je nám představován "podlondýn" ve kterém se obchoduje s orgány přistěhovalců... Zajímavé téma, realistické zpracování, až dokumentárně pojaté,což v některých chvílich působí dost chladně na celovečerní film... Každopaádně za to stojí minimálně kvůli oboum hercům v hlavní roli..

Ztracen v La Mancha (2002)

Když dokument může být tak dechberoucí, jaký by byl teprve film :-(

Choking Hazard (2004)

Dobře napsané hlášky, pěkný Fukův main theme. Líbil se mi i výkon Kamila Švejdy a Dušek nezklamal. Hlavně v první půli jsem se opravdu smál. V druhé taky, ale poněkud jsem se nemohl smířit s pojetím zombivců, jako brutálních zabijáků, mezi nimiž ale hrdinové bezstarostně pobíhají a smějou se jim do obličeje. Taky nějaké ty nelogičnosti by se našly. I přes to však ChH naplnil to, co jsem od něj očekával. Je to pocta béčkovým filmům, a jako takový i působí. Koho zajímá, že v původním Texas Chain Saw Massacre nejsou kvalitní herecké výkony? Že tam není nic zajímavějšího než vřeštění blondýny a sem tam nějaká ta krev? Choking hazard možná zklamal ve snaze natočit sofistikovanou poctu béčkovým filmům. Zastavil se někde na půli cesty. Díky tomu se Dáše Patrasové nabudete smát s chápavým výrazem, ale uchechtávat s trochu nevěřícím kroucením hlavou. Je to správně bizarní a jednou se z něj asi stane vyhledávaná rarita mezi českými filmy.

Vězení (1949)

text obsahuje spoilery --- Příběh má tři úrovně. Mladá prostitutka otěhotní se zákazníkem. Ten však dítě nechce, tak ho s pomocí své sestry po porodu utopí. Dívka od nich uteče a uchýlí se k mladému spisovateli, který je právě po rozchodu. Z toho důvodu hodně pije a chce se zabít. Starost o dívku mu však pomůže na vlastní problémy zapomenout. Dívka se však znovu uvrhne do spárů svého bývalého a odmítne se ke spisovateli vrátit. Mladík svou snahu vzdá a vrátí se ke své bývalé. Mezitím dívka nedokáže ubránit návalům lítosti nad ztrátou dítěte. Zajímavá je scéna její smrti - sice uchopí do ruky nůž, ale kamera ji v tu chvíli přestane sledovat. Po chvíli dopadne neposkvrněný nůž na zem. Dívka po chvíli stejně zemřw. Jako by ji Bergman nechtěl nechat zemřít vlastní rukou. Celý film je orámovaný příběhem režiséra, natáčejícího romantický kýč. Režisér hledá téma pro svůj příští film, a přitahuje ho idea "pekla našeho světa". Na konci dochází k závěru, že podobný film natočit nedokáže. Celé je to paralelou samotného Bergmana a reflexí dívčina příběhu. Jedna z úvodních scén, jakoby evokovala budoucí Scény z maželského života - dívka vypraví spisovateli o tom, že je spokojená se svou současnou existencí, s povoláním prostitutky. Tedy podobně jako manželský pár z Bergmanova slavného seriálu žije v iluze, jejíž zaslepené protahování jen prohloubí následné utrpení.

Vrahův polibek (1955)

Killer´s kiss působí spíš jako cvičení než plnohodnotný film. Film si často vystačí jen s obrazem a dialogy přicházejí ke slovu až v druhém plánu. Kubrick experimentuje s odrazy v zrcadle,průhledy oknem (děj ve dvou bytech najednou), různé podhledy a nadhledy... jako by si budoucí mistr zkoušel, co všechno si může dovolit. Vyprávění je z počátku poněkud pomalejší (dynamické ale zdlouhavé). Je zajímavé srovnat například scénu boxerského zápasu se Zuřícím býkem a Rockym - nakolik se posunula míra filmové brutality). Za zmínku stojí také tančící baletka, která podbarvuje smutné vyprávění hrdinky, a nezapomenutelná scéna souboje pomocí kusů těl z panen, které známe z výloh. Krátká stopáž byla mladému Kubrickovi ještě vlastní, takže lze doporučit i lidem, kteří u jeho pozdních filmů usínají.