Hannibal (2013) (seriál)

Tento serial je, podobne ako obete jedneho z hlavnych postav, majstrovskym dielom. A to po mnohych strankach, nad ramec na prvy pohlad zrejmej elegancie, estetiky a kulinarstva. Nazor na to kto je v tomto pripade hrdina a antihrdina, avsak ponechavam na divaka.

Elysium (2013)

Velke ocakavania, zial mierne nedostatocne prevedenie. Prvotriedny napad na film, skvele vizualne efekty, kvalitne herecke obsadenie. Neocakavajte hlboku myslienku, jedna sa skor o priamociary film a akciu. Skoda niektorych chyb a klise; privital by som temnejsi koniec. Hodnotim ale dost pozitivne - 7.5/10 resp. 4/5. Mimochodom, svet Elysia okrem ineho predstavuje vyborne spracovany postapokalypticky svet ktory si vyslovene ziada dalsie spracovanie (aj v inom, napr. hernom alebo kniznom mediu).

Černá labuť (2010)

Uzasne spracovane. Divak si do konca nemoze byt isty co je skutocne a co je preblud. Oskarovy vykon Natalie Portman, podtrhnuty prvotriednym hudobnym doprovodom a reziou. Co viac si divak moze priat.

Útok na Bílý dům (2013)

Film, od ktoreho netreba ocakavat vela, ktory ale obsahuje rozumnu davku akcie a spravnu davku toho spravneho humoru (na rozdiel napr. od Die Hard 5). Divaci sa sice musia obrnit voci vacsej davke amerikanizmov, tie su ale nastastie castokrat umyselne pouzite na pobavenie publika. Vcelku hodnotim pozitivne - 7/10 resp. 3/5.

Wolverine (2013)

Druhy pokus o spracovanie mozno najoblubenejsieho clena X-Men timu sa nastastie celkom vydaril. Logan dostal mnoho priestoru na rozvoj osobnosti, ale o akciu tiez nie je nudza. Velmi pozitivne hodnotim integraciu japonskeho prostredia a kultury. Zamrzeli sceny s operaciou srdca a "padajucim dikobrazom" (v cca 3/4 filmu), a do istej miery aj koniec. Pouzit flashbacky s Famke Janssen ako Jean Grey boli vo film o Loganovi sa mohlo javit ako dobry napad, ale pouzit ju ako mytologicku sirenu bola naozaj skoda. Celkovo ale film hodnotim velmi pozitivne (7.5/10). Urcite prekonava X-Men Origins: Wolverine, a verim ze fanusikovia X-Men franchisu nebudu navstevu kina lutovat. Plus, ak mate napozerane ostatne filmy z franchisu, urcite si nenechajte ujst scenu po titulkoch.

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Nenechajte sa pomylit mojim nizsim hodnotenim - musim zial vziat do uvahy niektore slabsie sceny a vseobecne slabsie herecke vykony, tie ale nie su pri takomto filme prvorade. Scenar je pomerne rozumny (na akcny film), ale co film naozaj vyzdvihuje su vizualne efekty. Vidiet niekolko-tonove monstra v pohybe a pocas boja je pri urovni efektov pouzitych v Pacific Rime prvotriedny zazitok. Celkovo povazujem tento film za vydarenu akcnu jazdu na leto a zaroven za "kino povinnost" pre fanusikov anime mecha zanru (Neon Genesis Evangelion a pod.).

Světová válka Z (2013)

Je osviezujucejsie po dlhej dobe vidiet film vramci zombie zanru, ktory ma (dejovo) celosvetovy zaber. Taktiez je prijemnym prekvapenim rychlost zombies, ktora je na rozdiel od inych filmov z zanru naozaj cisto zvieracia - zabudnite na Walking Dead, tu sa jedna o tsunami a filmu to na napati a bezradnosti beznej populacie iba pomaha. Brad Pitt odviedol v hlavnej ulohe skvelu pracu, a zachranuje film aj pocas niektorych slabsich momentov. Tempo filmu je vyborne spracovane - akcnejsie sceny sa dejovo-uveritelne striedaju s pomalsimi a vypatejsimi, a vela dejovych veci ktore ostavaju inde nevysvetlene je postupne vramci filmu publiku vysvetlena. Jeden znamy to velmi dobre vystihol ked povedal, ze sa mu pacilo, ze toto nie je film o vojne so Zombies - je to film o uceni sa prezivsej populacie ako sa prisposobit a ako s nimi bojovat.