Příběhy obyčejného šílenství (2005)

"Samotaři" boli určený pre sopliakov, "Knoflikáři" sú pre dôchodcov a "Příběhy Obyčejného Šílenství" sú pre ľudí v stredných rokoch, teda práve pre tých, ktorý si na tento film len veľmi ťažko nájdu čas, popri zamestnaní a rodine... Tak už len dodám, že tento film dokonale definuje refrén piesne Going In Blind, od P.O.D. "Znovu a znovu hľadám smer, ale niečo ma vždy privedie späť. Znovu a znovu tápem v tme. Neviem, ktorou cestou sa mám vybrať. To ma všetky cesty dovedú späť k tebe?"

Obsluhoval jsem anglického krále (2006)

Až na Zuzanu Fialovú dobré. Tej ta roľa vôbec nesadla a ani na chvíľu som jej neuveril, že je tým, čo hrá. Inak vynikajúce herecké obsadenie a výkony a nebyť zopár logických kopancov, dostal by film odo mňa päť hviezd. Takto je to za B (za 2), čiže za 4*.

Zpráva o Europě (2013)

Ďalší film, ktorý sa snažil o prekonanie, alebo aspoň vyrovnanie sa Kubrikovej 2001. Ako to dopadlo? Lepšie než starší predchodca LOVE, ale 2001 (a aj 2010) ostáva neprekonané. Dôvodom je to, že film v podstate neprináša nič nové. Otrepaná téma mimozemského života podaná "klišoidným" spôsobom v kabátiku "vyvražďovačky" a "vesmírnej reality show", ktorú však na rozdiel od podobných filmov, neprežije nikto z posádky (?). Ten otáznik je však na mieste, lebo nikto nevie čo sa vlastne stalo z nezvestnými. Či to na rozdiel od dvoch členov majú naozaj za sebou, alebo nie. A tak aspoň tento film prináša zopár otázok bez odpovedí, vďaka čomu som dal aspoň tie 4 hviezdy (napriek tomu, že grafika, ktorý vymyslel logá a grafiku by som najradšej niekam nakopal...) Proste film na jedno pozretie, ktorý moc nezaujme ani po filmárskej, ani po príbehovej stránke, rozhodne však po veľmi dlhej dobe zase jeden inteligentnejší film, ktorý určite nízka sledovanosť a absolútne nepochopenie amerických a pubertálnych divákov "spláchne" do zabudnutia...

Piráti! (2012)

Milé a zábavné. Má to všetko, čo od animáku očakávate. Zaujímavý príbeh, peknú animáciu, kopu vtipov a k tomu aj dobrý dabing. Asi najlepší animák za poslednú dobu...

Moje letní prázdniny (2012)

Fajna oddychovka. Nič viac, nič menej. Viac, ako na jedno pozretie to rozhodne nie je. 3.5*

Bobule (2008)

Americká romantická komédia z Moravského sklípku. Toš na zdrví! :-)

Tajemství mumie (2010)

Film natočený podľa, pre nás v podstate neznámej komiksovej frankofónnej kultovej predlohy z roku 1976. Ako fakt ma zráža, ako vysoko dokážu hodnotiť ľudia americké sfilmované komiksy... Ukážte mi jediného človeka, ktorý dokáže lietať, ako Superman. Toto akože nikoho neserie, nikto sa pri tom ani na chvíľu nepozastavil? Ale keď Luc Besson natočí niečo podobného razenia z domácej kuchyne, tak je "odpadov" pri hodnotení tohoto filmu nepočítane. Aký rozdiel je medzi americkou a francúzskou komiksovou alogičnosťou???

Marťanská kronika (1980) (seriál)

Asi najznámejšie Sci-Fi dielo od autora, ktorý nebol spisovateľom Sci-Fi. Ray Bradbury bol totiž neskutočným odporcom techniky a odmietal akýkoľvek vedecko-technický pokrok. Odôvodňoval to tým, že ľudstvo vo svojej totálnej blbosti nie je mentálne a eticky na dostatočnej úrovni, aby techniku nevyužilo na nejaké svoje zvrátené účely. O tom vlastne je aj Marťanská kronika. Je to príbeh o objavení Ameriky zasadený do budúcnosti a na Mars. Pravda je taká, že mal Bradbury úplnú pravdu. Každá nová technológia je v dnešnom svete najprv skúmaná, ako by sa dala využiť na vojenské účely a potom, po dlhej dobe sa k nej môžu dostať v nejakej oklieštenej, alebo neškodnej forme aj obyčajní smrteľníci. K samotnému filmu... Triky sú na rok 1980 zúfalé, na úrovni prvého Star Treku z roku 1966. Výprava je excelentná. Herecké výkony priemerné. Pripočítajte si k tomu ešte Bradburyho "technologickú paranoiu" a máte to tak za 4*. Inak som rád, že sa film dosť drží knižnej predlohy. To sa vo filmoch a hlavne v dnešných nestáva tak často.

Lid versus Larry Flynt (1996)

4 len a len kvôli samotnému Flyntovi. Je to hovädo, ktoré ale malo na cenzúru v USA úplne pravdivý názor. Cenzúra tam je a možno ešte väčšia, než u nás za totáča. Ten kto vlastní média, vlastní aj verejnú mienku, lebo len na ňom záleží, komu budu straniť, ktorá správa sa dostane do tlače a TV správ a ktorá nie. Len a len na mediálnych magnátoch (ako Rupert Murdoch) záleží, kto v krajine vyhrá voľby. "Nauč sa čo povedať a čo zatajiť". Inak je film štandardný, vysokokvalitný Forman.

Atlas mraků (2012)

Ak sa nenatočí k tomuto filmu dvojka (a trojka, ako v prípade Matrixu), tak sa tento film raz určite zaradí medzi klasiku. Nie je to zlé, napriek tomu, že je to trochu poslabšie scífko (rovnako, ako bol aj prvý Matrix).