Působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost... Režisér Miloš Forman byl jednou z vůdčích osobností české nové vlny a jeho tři české dlouhometrážní filmy Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) patří dnes do zlatého fondu české i světové kinematografie. Víc v Československu natočit nestačil. Politická realita po sovětské okupaci v roce 1968 ho donutila k emigraci. Jako mnoho filmařů před ním (i po něm) se rozhodl uplatnit tam, kde je to nejtěžší – v Hollywoodu. Na rozdíl od mnoha cizinců se mu to skutečně podařilo. Získal dvakrát Oscara za nejlepší režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Vytvořil si pověst svébytného umělce, který nedělá kompromisy a který přitom dokáže svou uměleckou vizi skloubit s komerčními požadavky amerického filmového byznysu. V roce 1996 natočil snad svůj nejkontroverznější snímek, životopis známého pornomagnáta, nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem Americké ústavy. Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea. Epizodní postavu soudce si ve filmu zahrál sám Larry Flynt. (Česká televize)

Slasher

Bezchybně zpracovaný bio, Harrelson show a jeden z klíčových příběhů na téma 1st amendment - ať žije svoboda, v USA i tady u nás v Evropě. Forman mě tímto utvrzuje, že jestli přijde čas tak hodlám bojovat. Nasr*t nějaký cenzury a pohoršený sněhový vločky. "If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear." (Orwell) ()

Jordan

asi najslabší Formanov film na tému slobody slova, tlače a prejavu založený jednak na kontroverznom živote kontroverznej osoby a hereckom stvárnení onej historickj postavy Woodym Harrelsonom ma neoslovil, po dopozeraní sa mi uchovalo len pár nahotiniek a rôzne rebélie pána flynta pred mnohými súdmi sa mi zliali bez väčsieho zmyslu dokopy - o, a esšte úplne zbytočná a nedotiahnutá postavička Jana Třísky . . . ako životopisný film na nedeľný večer v televízii Markíza postačujúce, ako celovečerný film pána Formana nevyhovujúce. ()

Davies182

Woody Harrelson na nás každou chvíli po boku kolegy McConaugheyho vybafne v drsném seriálu True Detective, zatím se ale do beden pravidelně v reprízách vrací jako excentrický magnát Larry Flynt. Co všechno si lze představit pod pojmem sexuální průmysl? V režii Miloše Formana se divák snadno přesvědčí, že začínat v Americe s vydáváním prvního erotického (to je slabé slovo) magazínu tehdá nebyl žádný med. Respektovaný herec zde filmovému Larrymu propůjčil doslova omračující dávku charismatu, který pod jeho pokličkou tiše vře až do úplně posledního napínavého soudního sporu... Stejně to je borec. Oba dva. ()

nascendi

Miloš Forman figuruje na druhom mieste rebríčku mojich najobľúbenejších filmových režisérov. To samozrejme neznamená, že všetky jeho filmy majú vyrovnanú a mimoriadnu úroveň. Bohužiaľ aj tento jeho film radím iba medzi jeho priemerné diela. Oceňujem odvahu, s ktorou sa Forman pustil do kontroverznej témy, ktorá poskytuje materiál na nekonečné hodnotenia, spory, úvahy a pritom neexistuje šanca dopracovať sa pravdy, maximálne tak rozsudku súdu. Tento životopisný film považujem za film o slobode. O slobode existuje prefláknutá pravda, že sloboda jedného končí tam, kde začína sloboda druhého. To sa dá zariadiť u dvojice, ale nie u spoločnosti, pretože by to skončilo anarchiou. A tak po skončení tohto filmu zistíme, že nám pribudli skôr ďalšie otázky na premýšľanie, než odpovede na predtým položené otázky. ()

H34D

Boj za svobodu, boj za porno, nebo boj za svobodu porna? Od všeho trochu... Miloš Forman servíruje svěží biografii jedné kontroverzní osobnosti, s potřebným respektem dodržuje fakta, ale neopomíjí ani špetku nadsázky a absurdního humoru, která k tématu neodlučitelně patří. Film plynule graduje, pečlivě vykresluje hlavní charakter, nevynechá emocionální momenty a jako celkem působí komplexně a po všech stránkách uspokojivě. 8/10 ()

• Právník Alan Isaacman (Edward Norton) nebyl jediným Flyntovým advokátem. Například ve scéně, kdy jsou Issacman a Flynt postřeleni, byl ve skutečnosti zasažen kulkou advokát Gene Reeves Jr., který se stal v dubnu 2012 soudcem v Gwinnett County v Georgii, a to ve stejné budově soudu, ze které Flynt a Issacman vycházeli před atentátem. (Dr Lizal)
  • Po uvedení do kin čelil snímek v USA štvavé kampani vedené Glorií Steinem, která zveřejnila v The New York Times článek, v němž Formana a Olivera Stonea obvinila z toho, že ponižují ženy. Následně vyjela na turné po USA, na kterém proti snímku veřejně vystupovala. Tato negativní kampaň snímek výrazně poškodila. (Kubrickon)

Miloš Forman 1932 - 2018

10.05.2017

Další King na plátně

Další King na plátně

10.03.2006

Jen nedávno se svěřil Eli Roth se snahou zfilmovat novelu Stephena Kinga a už tu máme další pokus přenést knižní hororovou atmosferu a chladné emoce z tvůrčí dílny spisovatele na stříbrné plátno.… (více)