• Pohádka
  • Rodinný

České století - Všechnu moc lidu Stalinovi (1948) (2013) (epizoda)

První z vrcholů, dalo by se říct. Chladnokrevnost Klementa Gottwalda je až mrazivá. Suverénně nejlepší herecký výkon celé série zde odstartoval Jiří Vyorálek v roli prezidenta vraha. S jakým zápalem k tomu přistoupil, to je neuvěřitelné. Celý díl je pojat velice dobře. Zatímco demokrati vyčkávají a kalkulují, co udělá Beneš, komunisti se slezou u Gottwalda, žerou párky a jednají. Velmi věrohodné. Avšak tato událost našich dějin byla snad tím nejhorším, co nás mohlo potkat. Začátkem vlády bolševiků. Začátkem krádeží, vražd, strachu, pronásledování. Že tohle dopustil, to Benešovi nikdy neprominu. Jasně, Západ zradil před válkou, tak šel na Východ. Ale věřit komunistům? Sakra pes, jak jen mohl? V tomto díle se mi už líbí zahraný Beneš, protože Finger se mi na tuhle roli od začátku moc nehodil, Jan Novotný je věrohodnější. Unavený stařec, pomalá, rozvážná mluva a na konci zjistí, že vlastně to celé prohrál. Líbí se mi i Jaromír Dulava v roli Zápotockého. Komunisté jsou zde vykreslení jako chladnokrevní ožralí burani, což je ne nepodobné skutečnosti. Pokud mi zde něco chybí, pak otázka Jana Masaryka, ale chápu, že se to nedalo vměstnat všechno do jednoho dílu s danou stopáží, podobně jako v případě prvního dílu.

České století - Kulka pro Heydricha (1941) (2013) (epizoda)

Ivan Trojan je herecký génius. Zde se naplno ukázal. Jeho role Františka Moravce je hodně, hodně silným zážitkem. Z tohoto dílu však jediným. Každá série má svoje silnější a slabší části, tenhleten díl řadím ke dvěma nejhorším v tomto cyklu. Ano, plánování atentátu na Heydricha bylo ve válce důležité, abychom ukázali, že se nebojíme, ale mě osobně vůbec v celé sérii schází pohled na dr. Háchu coby protektorátního prezidenta. Pro spoustu lidí je toto jméno pořád tabu, pro mě to je hrdina, díky kterému byly dopady války na náš národ o hodně menší. Hácha dal všanc svou čest a pověst a já jsem čekal, že aspoň zde se nějak objeví. Možná si Sedláček netroufl do hodnocení této osobnosti jít, tak ho raději ignoroval úplně. Z tohoto pohledu je pro mě třetí díl obrovským zklamáním. Čekal jsem prostě víc. Závěr je věnovaný otázce odsunu Němců, což je další kontroverzní téma našich dějin a sám nevím, jak se k ní postavit. Celá série je podaná spíš psychologicky než akčně, proto jsem nečekal nějaké drama ohledně střelby na Heydricha, ale i tak mi zpracování a hlavně naprostá ignorace prezidenta Háchy přijde celkem fatální.

České století - Den po Mnichovu (1938) (2013) (epizoda)

Galakoncert Daniela Landy, a teď nemyslím pěvecký. Jen tu ruku na konci zvedá tak nějak neupřímně a jeho "Hajtla" nemá s nacistickým pozdravem, respektive jeho výslovností, nic společného. Ale udělat to pořádně, tak mu zas celý národ připomíná jeho minulost v Orlíku. Ocenil bych taky Karla Dobrého jako Lva Prchalu, naopak Martin Finger jako Beneš se mi moc nelíbil. Taky mě zaráží, jestli se opravdu celé to vojenské vedení chovalo k Benešovi s takovým despektem. Jestli ho za zády pomlouvali a nejvyšší generálové mu dávali celou kapitulaci upřímně sežrat. O Lvu Prchalovi jsem si něco dohledal a on opravdu byl snad ze všech nejzklamanější tím vývojem a Beneše upřímně asi nesnášel, Moravec určitě, ale že by si na něj dovolit křičet a chtěl ho zabít... nevím, těžko říct. Taky se nabízí otázka správnosti Benešova kroku. Já například jsem schopný mu Mnichov odpustit a pochopit ho, když se na něj spojenci vykašlali. Daleko víc ho viním za to, co se dělo po válce, kdy nás dobrovolně začlenil k východnímu bloku, to byla daleko větší zrada než celý Mnichov a pro náš národ možná fatálnější než válka. Jinak ale skvělý díl, hvězdu strhávám za minutový záběr na nahého Beneše, účel opravdu nechápu...

České století - Veliké bourání (1918) (2013) (epizoda)

Pan prezident Osvoboditel TGM toho za ty čtyři roky, co probíhala válka a tím pádem i snaha ČSR o samostatný stát. dokázal tolik, že by tento díl musel trvat tak čtyři hodiny, aby došlo na všechno důležité. Ano, Slováci tu budou nadávat, že chybí Štefánik, mně zase například schází jednání s prezidentem Wilsonem v USA. Celkově se mi tento díl líbí, protože ukazuje, kolik toho musel TGM podstoupit, aby vůbec vybojoval samostatný stát. Jak se později ukázalo, měl spíše ve svých argumentech (až na ten Vogastisburg) pravdu DL George, zde naprosto brilantně zahraný Miroslavem Donutilem, a paskvilu typu "československá národnost" pro změnu využil Hitler. Slováci by měli být Masarykovi vděční, udělal toho pro ně moc, vždyť předtím existovali jen ve formě Nitranského knížectví a tisíc let neměli svobodný stát a ani historii, až pak obrozenci se o něco pokoušeli. Těžko říct, zda se to dalo zpracovat lépe, nemyslím si, ono téma boje za samostatnou ČSR je, jak jsem naznačil, hodně obsáhlé. Hodnotím tak především skvělé obsazení a výborné namaskování, Martin Huba, ač Slovák, tak působil v roli TGM naprosto věrohodně a velmi uvěřitelně.

Tele Tele (2000) (pořad)

Zábava ala TV Nova. Hvězda ze soucitu. V pubertě to člověk ještě tak nějak žere, ale zpětně po letech je to celkem žumpa. Česká soda byla jen jedna.... Navíc nechutnej Genzer je opravdu něco, co moje oči oželí.

Slavné dny (2010) (pořad)

Ano, Zunův komentář je mnohdy skoro stejný klišé jako texty Richarda Krajča, ale to ponechávám stranou. Takový výcuc dokumentů k danému tématu, čímž přiblíží v několika minutách to nejdůležitější z hodinových dokumentů, to je taková nenásilná forma, jak lidi něčemu přiučit, mají-li zájem. Tenhle národ je v historii strašně tupý, jinak by se tu ty rudý šmejdi nemohli těšit takové popularitě, proto je dobré, že něco takového někdo dělá. Ne každý díl mě zaujme, ale tak 97% shlédnu a kolikrát se i něco přiučím.

Nijaký život (2002)

Nádherná Marta Etura a velice zajímavej zámět. Je to už dávno, co jsem to viděl, a taky jsem úplně od začátku nepochopil, o co jde, ale jako námět je to skvělé. Zpracování sice kulhá trošku, ale na ty tři hvězdy to stačí.

Království květin (1993) (TV film)

Mně to přijde hrozně depresivní. Tohle plus ta odpornost s tou ovčí hlavou, teď nevím, jak se ta pohádka přesně jmenuje, cosi s Aničkou, jsou dvě snad nejhnusnější pohádky, který jsem jako dítě viděl.

Pravý rytíř (2016) (TV film)

Já nevím, pohádku jsem neviděl, tak nedávám hodnocení, ale z komentářů místních mi občas přijde, že ty pravé pohádky jsou pro vás snad jen ty socialistické, kde soudruzi nenásilnou formou cpali dětem do hlavy tu svoji nechutnou propagandu už od raného věku. Přitom můj názor je, že je lepší sice tenhle typ pohádky, než klasika znásilněná bolševickou propagandou (jako třeba Krkonošské pohádky nebo Dařbuján a Pandrhola, kterou sice z pro mě neznámýho důvodu mám rád, ale ta propaganda tam smrdí na sto honů), případně Zdeňkem Troškou.

Zemský ráj to napohled (2009)

Každý film ukazující na zrůdnost toho zločinného a vražedného režimu rudé lůzy by měl být příkladem a varováním pro všechny, kteří tu hnusnou dobu obhajují! Na světě není nic hnusnějšího než komunistická totalita. A nikdy snad ani nebude. Tenhle film je sice pojat trošku nešťastně, proto nedávám plný počet. Prostě mě neláká se na něj podívat znova, ale taky ho nechci odsuzovat. Protože všechno, co poukazuje na podlost komančských vrahů a zlodějů a na krutsot jejich hrůzovlády prostě odpad není. A není to ani pod tři hvězdy. Osobně jsem velmi rozhořčen, že třeba tenhle film zde má průměrné hodnocení srovnatelné s majorem Zemanem, propagandistickým pomníkem StB....