MIKI (2024)

Tak som si našiel čas pozrieť sa na nový Krónerov film, respektíve Krónerov-Šifrov seriál ktorý sa z nejakých ťažko vysvetliteľných príčin presunul z tv a netflixu do kín. Po jeho nepodarku Lóve som si hovoril že si pôjdem ten film pozrieť do Lumiera, že ušetrím, 3€ A spravil som fantastické rozhodnutie. Film má svoje momenty, niekoľko pár dobrých scén, Ondrík to celé ťahá, herci sa snažia ale Miro Šifra nevie písať filmové scenáre ktoré by vedeli diváka vtiahnuť, vytvoriť napätie, vybudovať funkčnú príbehovú štruktúru, je to len klasický slovenský film scéna za scénou, bez príčiny a následku s tromi výnimkami kde sa nepozývajú diváci aby vedeli predvídať čo sa udeje v ďalšie scéne...a nemám dojem že to je o rodine, Krstný otec bol o rodine. Jediný kto fungoval v rámci malých postáv bol v tomto smere Vojtek, príbeh bez antagonistu, protivníka,a ak to nechceme takto žánrovo stavať, tak potom prečo nie Scorseseho Kasíno? Zbytočne veľa obrazov, zbytočne veľa scén, zbytočne veľa postáv, a tie neuveriteľné cameo postavy ako Gogáľ, Porubjaková a spol..šuští to papierom jak karpatské lesy a ich padajúce lístie v októbri... Dobrá správa pre Slovensko, máme Ondríka, a k tomu ďalších dobrých hereckých sekundantov, ale nápad napchať tam všetky známe seriálové ksichty je nevkus, Króner je protekčné filmárske decko ktoré by za iných okolností nemohlo točiť také veci s akými začal a s akými na nás vyblafol teraz. Tento film patrí do kategórie filmov, Únos, Sviňa, Amnestie, Vojna Policajtov a je v tejto kategórii najlepší. Ale, stačí to? Mne určite nie. 60% Króner by už nemal dostať štátne keše. Hlavným problémom toho filmu je uveriteľnosť. A nezachránia to ani CGI tiger. Šifra s Kronerom si mali rozmyslieť či idú robiť dokument alebo hraný film. Ak hraný je úplne jedno čo sa naozaj stalo a čo nie.

Vlny (2024)

Budem výnimočne pozitívny hoci český film je roky v peknej brinde.. Začnem tým najlepším čo tento film ponúka a tým je vizuálna forma a dobové zobrazenie ktoré je vysoko uveriteľné. A to vďaka nášmu najlepšiemu slovenskému kameramanovi Martin Žiaran ktorý by po správnosti mal vyhrať všetky vizuálne ceny v našich končinách. Úprimne s týmto môže ísť pokojne do americkej produkcie a zabudnúť na Európu, hoci i tu som si všimol drobné nekonzistentnosti v atmosfére buď iný formát, iné kamery, alebo surovina, ťažko sa to dalo v niektorých scénach dešifrovať... obrazová kvalita tam niekedy skákala, strih tiež fajn, kasting tiež výborný, možno otázne či tam dať tie známe slovenské ksichty, neznáme tváre = väčšia uveriteľnosť, najväčšiu slabinu tohto filmu vidím v scenári a jeho tvorcovi. Neviem či s niekým od scenárov konzultoval jeho tvorbu..v podstate sa dá povedať že tento film má dve časti, prvá kde sledujeme Wiener a jeho konanie a druhá keď nám postupne zmizne zo scény a centra diania a nemá to za neho príbehovo kto ťahať, postavy a ich charaktery nie sú jasne definované, iba Wiener a u nášho spojára sledujeme kvázi zmenu názoru a to je málo, tie ostatné postavy sú len také křoví. Keď idete robiť príbeh o tíme ľudí ktorí vedú rozhlas máte na výber ako to celé uchopiť, buď chcete ukázať všetko a robíte Slovanskú Epopej ako začínajúci scenárista (kopec zbytočných scén aj vedľajších postáv ktoré nijako neposúvajú príbeh a dej, každá jedna scéna má slúžiť príbehu, má obsahovať buď novú informáciu alebo udalosť dôležitú pre príbeh alebo novú postavu), alebo sa držíte jedného menšieho obrazu ktorý neukazuje všetko. Tento film mohol mať neskutočné napätie, neskutočnú drámu, ťah na bránu, hru s divákom, rozohrať hru kde by sme nevedeli kto je s kým a proti komu, ak by sa systematicky držal techniky drámy mal tam prácu s divákom kde divák vie predvídať čo sa stane v ďalšej scéne...a za každou akciou by bola reakcia, jednoducho komorná atmosféra bez veľkých mastershotov v uliciach Prahy s tankami by tomu prospelo omnoho viac, a tým myslím Clooneyho novinársky film Good night and good luck kedy sa prevažne sústreďujeme na ten istý tím ľudí a to ako im postupne režim ničí život kvôli tomu že v niečo veria a idú za tým. Ja by som volil komornú psychologickú drámu postavenú na silných postavách a nie vizuálnu Slovansku Epopej ktorá chce ukázať všetko aj s príchodom okupantov. Celkový dojem je však pozitívny, ale viac napätia, humoru, psychológie postáv by tomu prospelo. Na Argo to nemá hoci plagát sa na to trochu hrá. Mohlo to byť československé Good night and good luck, next time. 70-75% *** a pol hviezdičky. Vlnky. Ako američan alebo človek z Burkina Faso by som zrejme bol v mnohých scénach vypojený, a to je chyba. Každá jedna scéna má byť zrozumiteľná rovnako tak pre Čecha, Slováka aj laponského eskimáka. Treba vidieť v kine. Doba nasadenia v kontexte diania na Ukrajine je tiež dôležitá, aktuálna aj pre nás aby sme nezabudli na to že Moska hovorila o Československu v období Dubčeka a o čechoslovákoch ako o fašistoch, teda podobne ako dnes Putin o Ukrajine.

Hrabě Monte Christo (2024)

Vždy som mal slabosť pre francúzsku literatúru z obdobia osvietenstva a pre velikánov ako Victor Hugo alebo práve Alexander Dumas na ktorých nedám nikdy dopustiť. Ich diela, na rozdiel od tých súčasných overil čas a sú teda objektívnou zárukou tej najvyššej literárnej kvality. Dumas rozumel príbehovej štruktúre, vedel ako rozprávať príbeh, vedel ako vytvoriť zápletku ako vytvoriť vyvrcholenie, konflikt, rozuzlenie, tragédiu, ako písať charaktery a ich motivácie. Dnes by mal desiatky Oscarov. Bol to majster a som veľmi rád že sa tomuto nesmrteľnému dielu dali nové príťažlivé šaty ktoré pripomínajú viac americkú naráciu, čo sa formy a vizuálneho spracovania týka. Obzvlášť úvodná 40min je strhujúca. Filmu by viac sedela kratšia stopáž možno o 20 minút pretože v 3/4 filmu trochu strácame tempo a nie je veľmi cítiť že sa chystá vyvrcholenie, záverečná konfrontácia to však vynahrádza. Krásna výprava, výborný herci hlavne Edmund a Mercédes, fantastický scenár a réžia dvoch režisérov ktorý sa už postarali o jedno Dumasove spracovanie v minulosti. Za mňa nominácie za herecké výkony, výpravu, scenár a réžiu. Hudba bola na môj vkus až príliš výrazná a upozorňovala na seba. Kamere by sa viac hodili statické zábery bez pohybu. Celkovo sa však jedná o výborný kino filmový zážitok po dlhšom čase. Príbehová štruktúra je tzv "muž v jame" podľa Vonneguta. Mám svoju identitu, stratím svoju identitu a znovu ju získam. Nadčasový príbeh o láske a pomste o snahe získať čo bolo neprávom odobraté. 85% **** Utekajte si to pozrieť do multiplexu hoci je tam dabing stojí to za to, aspoň sa viac sústredíte na príbeh. Odporúčam všetkými 10. Jeden z tých príbehov ktoré treba pred smrťou absolvovať.

Navalny (2022)

Tak sa to Putinovi a jeho garnitúre podarilo. Včera zabili Navalného. Zaujímalo by ma či ľudia čo videli dokument zmenia svoje názory. Čakal som silnejší obsah ale už teraz je to hrdina. 75%

Válka policajtů (2024)

Vojna policajtov. Ak by na Slovensku fungoval filmový priemysel ako v USA Biermann ani Szoltés by nikdy nemali pozície v rámci tohto filmu také aké mali pri Vojne Policajtov. Pri skutočnej konkurencii by zdochli hladmi ako aj väčšina slovenských filmárov. V profesionálnej konkurencii by boli radi ak by vôbec nejaký producent či štúdio malo záujem o scenár. Vojna Policajtov je všetko možné len nie buddy movie (Smrtonosná zbraň, Bad Boys, V Bruggách, Posledný Skaut, Skutočná romanca či Kiss, Kiss Bang, Bang,), len nie dobrý film. Nemá funkčnú expozíciu, nemá konflikt, nemá, inciting incident, zvrat, jednoducho klasickú dramatickú štruktúru od Aristotela či Freytaga. Žiadne známky žánru lebo Slováci také nepoznajú poznajú len Šulíka a zlatú 60. Lebo 45 rokov zaspali dobu. Je absolútne neackeptovateľné aby nesebakritický producent a nesebakritický scenárista sa rozhodol bez fundamentálnych znalostí toho ako písať filmový scenár, písať scenár k 150min hranému projektu. Scenár nie je novela, nie je to kniha. Pán Szoltés je novodobý disident ktorému sa na jednej strane hnusí Fico a politika jeho ľudí ale nehnusí sa mu kývnuť na tento projekt bez toho aby na to mal, podobne tak aj režisér. Inými slovami nehnusí sa mu svet slovenskej audiovizuálne tvorby ktorý funguje práve ako cez kopirák Fico a jeho ľudia...a ten kto to odserie je zas iba obyčajný človek, divák. Ak by mal pán Szoltés a Biermann aspoň trochu sebareflexie a pokory lúskali by od rána do večera všetky buddy movies a filmy od Scorseseho aby prišli na to ako sa to asi robí. Ale nie. Slovensko. Džamahrija. 45% za Cinkiho, Mitasa (Mlčanie Jahniat) a za dve fajn scény v jednej bol aj Bárta.. Uveriteľnosť 0,0,000000 dop.. Karikatúry. Vďaka za Beethovena a Mozarta inak by to bola len jedna hviezda. Vyhodňári by mohli mať svoju rezerváciu. Nuda. Ten film mal mať 100min.

Napoleon (2023)

Film Napoleon sú chronologické útržky z Napoleonovho života ako z wikipedie bez toho aby sme ako diváci vnímali dejový oblúk ako v Barry Lindonovi, teda vzostup a pád Napoleona. Vizuál ako Gladiátor len na skurv!@ný digitál. Za Waterloo zvyšujem hodnotenie na kráľovských 60% Internetová Apple TV v kine. Film je mŕtvy! Názory divákov ktorý nemajú prehľad v dejinách filmu a nemajú napozerané a ich vnímanie je prezentované iba pojmami - páči sa mi, nepáči sa mi nie sú smerodajné. Napoleon od Scotta pôsobí ako časť seriálu z Neflixu..Niet divu že je to produkcia Apple TV. A tento človek nám dal filmy ako Duelist! Je to ako dívať sa v galérii na veľké maľby bitiek z obdobia osvietenstva. Kam sa to hrabe na dobové veci ako Master and Commander, Amadeus, Barry Lindon či Statočné srdce.

Anatomie pádu (2023)

Prečo vám chcú frantíci vždy vykecať dieru do hlavy tak veľkú že má z toho jedn chuť spáchať samovraždu? Od čias Jules a Jima kecajú a kecajú a kecajú a kecajú diery do hlavy veľké jak francúzska riviéra. 150minut kecania! Ten film mal mať 100 min. Milosrdné 3* Tri krát som zaspal a už je polnoc...sedatívne umenie. Zlaté Palmy sú dobrý liek na spanie! Nespavosť vyriešená. Merci za to že si! No nič, musím lúskať viac Prousta a balíček Aspirínu. Logická hádanka od Horkýže slíže! Uprostred Sahary leží holý chlap, holý chlap Vôkol žiadne stopy iba plno šiat, plno šiat Plno šiat a jedna krátka zápalka, zápalka Logická hádanka Je ten chlapík mŕtvy - Áno Zabili ho? - Nie Spáchal samovraždu? - Áno Zastrelil sa? - Nie Smrť nastala pádom? - Áno Z vrtulníka? - Nie Z rogala? - Nie Z balóna? - Áno Jasný debil - Nieee

Oppenheimer (2023)

Recenzia: V prvom rade pozdravujem všetky uslintané nadržané fanúšičky Nolanovych masterpísov. ČSFD by sa malo premenovať na nolanovafilmovadatabaza. A ten kvázi pepík zakladateľ Pomo by mal byť defenestrovaný. Oppenheimer 65% Oppenheimer je naozaj priemerný film ktorý ani len náznakom nedosahuje úroveň Dunkirku v ktorom sa v podstate čaká len na jedno. Je pre mňa nepochopiteľným filmárskym zlyhaním na úrovni réžie a scenára že Nolan neuchopil tento film tak isto ako Dunkirk ako čakanie na jednu jedinú vec, vyhotovenie bomby s ustavičným "už ju máte" po vzore tikania bomby pod stolom od Hitchcocka. Pretože čas beží a ide o to kto dobehne do cieľa prvý. Neviem si predstaviť aký masterpís by z tohto urobil Kubrick ale Doktor Divnoláska dáva tušiť. Nolan je režisér bez názoru. Je to megafail síce nie tak ako Tenent ale priemer na Nolana. Zbytočné dejové línie, zbytočné vysvetľovanie a kvázi humanizmus. Už len tým že neukázal zhodenie bômb na Hirošimu a Nagasaki je premierný. Trailer sľuboval viac než realita. Ako som už raz písal. 65% Nolan odpálil do vzduchu vlastný film. Čiernobiela línia je úplne zbytočná a nijak neslúži deju. Jeden výbuch. Vizuálne sklamanie. Strašne ukecané, zbytočné informácie, zbytočné postavy, zbytočné preskakovanie medzi líniami, ako prerušovaná súlož. Tu treba pochváliť Nolana že po prvý krát vidíme v jeho filme nahotu a súlož. Wau. Mali sme sa primárne sústrediť len na prítomnosť a až po jej zavŕšení sa venovať ďalšej dejovej línii. Poprípade ak hráme na retrospektívnu rekonštrukciu ako v Amadeusovi, Forrestovi Gumpovi držať sa striktne tejto schémy, rozumieť budú tí čo rozumejú storytellingovým princípom. Po mega sračke Tenet prichádza ďalšie sklamanie. Herci výborní, ale chyba je v scenári a režisérovi. Na rozdiel od všetkých ľudí ktorí na Slovensku kedy vyliezli z tej žumpy VŠMU WTF hneď vidím nefungujúcu kostru. Takže určite nemožno brať názory týchto našich kvázi filamárov a kritikov vážne ak chvália tento film, lebo nerozumejú remeslu rozprávania príbehu, resp. ani nebudú vedieť prečo je čo zle. Fakt nie. Nolan bol dobrý vtedy keď dokazoval ostatným že je svetová špička. Potom mu tí blázni vo WB dali voľné ruky a uverili jeho neomylnosti a genialite. Ale tá zostala niekde v Dunkirku a preto tu máme toto utrpenie. Prečo tento film nebol poňatý ako Dunkirk, ako jedna kompaktná vec? Toť otázka Einsteina. Filmy sa čoraz viac stávajú seriálmi. Ak by toto dali točiť Cameronovi je to jeden z najlepších filmov. A Nolanovi neodpustím že nedal jednoznačný priestor Richardovi Faynmanovi (môj najobľúbenejší vedec) ktorý bol osobne na prvej detonácii atómovej bomby a z ktorého poznatkov o chovaní častíc Oppenheimer benefitoval.***

Vše o Evě (1950)

75% výborné herecké výkony.

Air: Zrození legendy (2023)

Just Do it! Risk je zisk. Nevidel som zlý film od Bena Afflecka! Film nie je žiadne umenie. Umenie je ho predať! Za mňa film roka! Nenápadný film. Môj najobľúbenejší a najlepší športovec aký kedy bol si obul tú najlepšiu značku. Ako decko som nosil bundu Bulls kvôli nemu. True story. Takto sa majú robiť filmy. Vysoká škola filmu. Film si vás získa postupne, nenápadne. Komorný príbeh postavený na postavách a ich konaní. Výborný scenár, kamera, krásne zahrané.  Toto musíte vidieť v kine! Air Jordan. Happy end. Film docenia všetci tí ktorí sa snažili niekedy niečo predať alebo dohodnúť. Ale najviac tomu budú rozumieť športovci a ich rodiny. 9/10

Časové pásmo bylo změněno