Jozka7

Jozka 7

Česko

3 body

• 26.12.2009  13:35

Jedna z nejlepších československých pohádek, v níž září Vladimír Menšík jako věčně hladový sluha a Jan Kraus jako udatný princ Jiří...

• 26.12.2009  13:09

"Máchale, vzdej se!" Nejlepší dosud natočená "čertovská" pohádka s legendárními hláškami a vynikajícími hereckými výkony (zejména rádce Viktora Preisse a kaprál Petra Nárožného). Ideální záležitost pro neformální společenské akce...

• 26.12.2009  12:36

Neodmyslitelná součást Vánoc i dalších velkých svátků, legenda z 50. let, jedna z vůbec nejlepších a nejkrásnějších československých pohádek. Jedna z posledních rolí Vlasty Buriana a premiéra Mileny Dvorské, obojí pod moudrým patronátem Jana Wericha... Na oči princezny Marušky nelze zapomenout.

• 27.12.2008  15:57
    Únos (2006)

Těžkej chlebíček ufouni maj...:o) Krásný krátký film od Pixaru opravdu pobaví, jak zápletkou, tak detaily. Třeba že mezi pokročilé technologie UFO patří i propiska.:o)

• 27.12.2008  15:22

Kdo jinému jámu kopá... Ten by se měl začít bát.:o) Milé a veselé rozšíření dobrodružství z Kardanové Lhoty.

• 27.12.2008  15:14

Souboj na ostří struny v půvabném, roztomilém podání Pixaru. A vítěz je rozhodně nečekaný.:o) Plnokrevný příběh za 240 sekund a samozřejmě s pixarovou technickou úrovní, klobouk dolů... Zajímavý je i stredověký ráz prostředí.

• 27.12.2008  15:03

Nejmladší člen rodiny Úžasňákových objevuje své vlohy za "pomoci" nebohé pečovatelky...

• 27.12.2008  14:46

Zkrátka a prostě: tohle dílko je pro mě nejzábavnější krátký film Pixaru za prvních 20 let jejich existence.

• 27.12.2008  14:24
    Pro ptáčky (2000)

Geniální! A přitom s délkou o nějakých 180 sec. V hlavní roli ptactvo a i když pointu tušíte, stejně se budete smát. Ty malé drbny nemají chybu.:o)

• 27.12.2008  14:14
    Geriho hra (1997)

Po dlouhé pauze (poslední kraťas - Knick Knack - z roku 1989) strávené realizací celovečerního "Toy Story" přišel Pixar s tímto kratičkým klenotem. Spíše úsměvným nežli veselým, ovšem jednoznačně geniálním. Jan Pinkava měl už tehdy slabost pro francouzské prostředí.:o)

• 27.12.2008  14:00
    Suvenýry (1989)

Pixarovský kousek se vším všudy, po "Luxo, Jr." druhý stoprocentní kraťas týmu Johna Lassetera. Mimořádně zábavné a osvěžující. "Nome sweet Nome, Alaska"...

• 27.12.2008  13:13
    Luxo junior (1986)

Geniálně jednoduchá a jednoduše geniální, dodnes roztomilá pixarovská jednohubka. Vdechnout život obyčejným věcem, a ještě tak vtipně a věrohodně... Bravo!

• 17.4.2007  14:22

Slabší z Eastwoodovy dvojice "iwo-jimských" filmů, přesto stále s přehledem 90%. Škoda, že děj nezůstal na ostrově, takto mi přijde geniální nápad o dvou stranách jedné mince (pardon, bitvy) ne zcela využitý.

• 17.4.2007  14:15
    Královna (2006)

Nesmírně zajímavý a přitom decentní "the most honorable film". Oscar za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli je v nejlepších rukou, Helen Mirrenová je prostě... Královna.

• 17.4.2007  14:09

Je skvělé, že se duo otce a syna Svěrákových po dlooooouhé době opět vrátilo v plné parádě. Opravdu NÁDHERNÝ film.

• 17.4.2007  13:55

Aaaach, to byla jízda. Sice musíte do určité míry zapomenout na to, co jste se učili ve škole, plusem však je vizuálně strhující nabušená akce, která připomene, že před vynálezy např. pánů Colta a Gatlinga bylo válčení opravdu hodně kontaktní záležitostí. Je to něco jiného, slyšet ve škole suchou větičku, že "Řekové se několik dní bránili deseti až stonásobné přesile Peršanů" a pak vidět názornou dvouhodinovou ilustraci, která, ač silně stylizována, má přesto velkou výpovědní hodnotu.

• 14.2.2007  17:44
    Mlha války (2003)

Vynikající sugestivní dokument o jedné z nejvýznamnějších postav amerických dějin 20. století. Robert S. McNamara původně působil na Harvardu, za 2. světové války sloužil jako statistik u generála Curtise LeMaye a mj. přispěl k zefektivnění kobercových náletů bombardérů B-29 na Japonsko, po válce nastoupil do automobilky Ford, kde se vypracoval až na prezidenta firmy, ale největší proslulost si získal jako 8. americký ministr obrany za vlády prezidentů Kennedyho a Johnsona, kdy v letech 1961 až 1968 prošel mj. kubánskou krizí a první polovinou vietnamské války. Jeho kariéra je lemována mnoha nespornými úspěchy i nezdary. O tom všem pojednává film Errola Morrise. Oscar za nejlepší celovečerní dokument roku 2003 je v dobrých rukou.

• 17.1.2007  19:02

Další ze skvostů skvělého ročníku 2003. Nádherná animovaná komedie z dílny již dnes legendárního studia Pixar posouvá hranice možného v počítačové animaci zase o pěkný kus dál a díky strhujícímu příběhu plného inteligentního humoru se nepochybně zařadí do klenotnice (nejen) dětských filmů. "Herecké výkony" rybích postaviček by mohl závidět nejeden z jejich živých kolegů. Kvality díla, patřícího k absolutní filmové špičce nejen roku 2003, pak podtrhuje záplava nejrůznějších cen (včetně Oscara) i celosvětové tržby vysoce převyšující tři čtvrtě miliardy dolarů.

• 7.1.2007  22:45
    Apokalypsa (1979)

Jeden z nejlepších filmů, co byl o Vietnamu natočen. V amerických ozbrojených silách je velice populární, viz Mariňák (2005). Viděl jsem prodlouženou režisérskou verzi. Jak je poznat z menu DVD, kde jsou vyznačeny přidané scény, původně měl film asi o dost ostřejší "tah na branku". Režisérská verze mi přijde místy dost rozvláčná a je otázka, zda by sklidila takový úspěch jako původní kinoverze. Co se týče vlastního filmu, nejlepší scénou podle mne je znázornění úderu "kavaleristů" z elitní 1. aeromobilní divize na rebelantskou vesnici za zvuku Wagnerovy Jízdy valkýr. To je naprostá bojová extáze, která přiková do sedadla i orangutana. Jedna z nejsilnějších a nejlepších scén, co jsem kdy viděl. Herecké výkony jsou zcela věrohodné, kromě Martina Sheena (Capt. Willard) exceluje zvláště Robert Duvall (Lt.Col. Kilgore), jenž plně využil svých zkušeností s armádou.

• 26.12.2006  15:19

Nádhera, potěcha oka i srdce. Jednu věc ale nechápu. Když se KONEČNĚ objeví kvalitní pohádkový materiál, tak se sotva probije do kin. Člověku jen zůstává rozum stát, jak mohlo vedení ČT "prokoučovat" takovou příležitost. Ach jo. Jak je ta Čtvrtníčkova reklama? "Mohli jsme pro vás nechat natočit plnohodnotnou filmovou pohádku. A krásnou! Veliký rozpočet, bohatá výprava, dechberoucí dekorace... Ale my jsme řekli: NE!"

• 13.12.2006  22:49

Film jsem viděl 4x. Spíš než fantasy film je to pohádka s prvky fantasy. Pohádka je dětský žánr a děti jsou z této pohádky nadšené. Dostal jsem to, co jsem čekal. Stoprocentně.

• 13.12.2006  21:32
    Bratrstvo neohrožených (TV seriál) (2001)

Až nyní, co jsem tento seriál viděl potřetí, cítím se oprávněn vynést svůj soud: NAPROSTO DOKONALÉ. V podstatě dokument. Takto by měla vypadat filmařská díla, která si nárokují titul "historický". Pokud hodláte věnovat na seznámení s průběhem pozemního tažení na západní frontě 2. světové války pouhých 10 hodin vašeho života, je tento seriál skvělá příležitost. Věrnost realitě je až neuvěřitelná, chyby ve výzbroji a výstroji naprosto minimální (pokud nějaké), všechny události jsou snímány narativně, tedy z pohledu pamětníků. Stran obvinění z americké propagandy - bullshit. Filmaři si prostě vybrali jednu z nejúspěšnějších amerických jednotek ve 2. světové válce, to je celá propaganda. Jinak vše sedí. Kdybych měl vybrat nejlepší scény, strávil bych tu noc. Vyzdvihuji souhrnně NAPROSTO REALISTICKÉ BOJOVÉ SCÉNY. Jinak jen pár dojmů z nepřeberné palety postřehů. Důstojníci měli rozhled, většinou byli vysokoškoláci, dost mě dostávaly ty jejich občasné hlášky o Římanech (Buck Compton v lese u Bastogne nebo Speirs v tom klášteře) atd. Zatracovaný a vysmívaný Sobel byl bezesporu špatný polní velitel, ale v rámci výcviku dal "Easy Company" základ k pozdějším výkonům, byl to on, kdo "Easy" udělal a svou roli splnil. A pochopitelně Winters... I nejlepší jednotka může být snadno zničena, když nemá dobrého velitele, ale to se "Easy" díky Wintersovi naštěstí nestalo. Co se týče dalších technických věcí: překvapilo mě, že navzdory množství režisérů to dohromady funguje tak dobře. Kamera je mimořádná, hudba geniální - někteří lidé si třeba ani nevšimli, že tam krom titulků a Beethovena v díle "Why We Fight" nějaká hudba je, natolik je příběh pohltil. Mohly se vychytat občasné gramatické chyby v titulcích DVD. Závěr: strhující historický (v pravém slova smyslu) seriál z druhé světové války o osudech elitní americké výsadkové jednotky na západní frontě. V současné době v daném žánru a médiu nejlepší možná volba. P.S.: Bez Vojína Ryana by nebylo Bratrstva neohrožených.

• 20.10.2006  15:45

Jeden ze skvostů skvělého ročníku 2003. Historizující hollywoodský velkofilm v nejlepším smyslu toho slova. Mimořádně silný realizační tým (veteráni Legendy o vášni, Statečného srdce, Gladiátora, Pána prstenů... viz nadupané DVD) v čele s vynikající hereckou sestavou (Watanabe měl dostat Oscara) dokázal stvořit dílo mistrovských kvalit a překvapivé duchovní hloubky. Podmanivý příběh znovunalezeného smyslu života graduje ve strhujícím závěru. Kromě dechberoucích bojových scén mne též úplně odzbrojila neuvěřitelně vkusně a decentně znázorněná (a přitom naprosto věrohodná) love-story. Kvality díla pak potvrdil jeho obrovský úspěch v samotném Japonsku. Je-li Návrat krále nezpochybnitelným vládcem roku 2003, je potom Poslední samuraj jedním z jeho předních knížat.

• 11.3.2019  21:08

Úřední postupy pana majora jsou tragické jako ve většině našich kriminálek, ale zápletka byla dobrá.

• 9.2.2019  18:48
    Zahrádka pod hvězdami (TV seriál) (2017)

Jeden z těch nových večerníčkovských seriálů, které se dají.

• 9.2.2019  08:57
    Ronja, dcera loupežníka (TV seriál) (2014)

Japonská verze klasického evropského fantasy příběhu pro děti nedopadla vůbec špatně. Dětem se to líbí hodně.

• 3.2.2017  21:32

Dost dobrý díl o případu vesnického lynče. Ten seriál je čím dál, tím lepší. A výborně zahráno. Líbí se mi například četné odkazy na válečná léta, například zjevné trauma četnického velitele, které mu oživují okolnosti případu. Úplně jsem prožíval jeho vzteklou bezmoc, ale nakonec byla "fronta prolomena".

• 1.2.2015  10:06

Velmi příjemné překvapení. Teaser, který jsem měl možnost vidět při jiných kinoprojekcích, mě totiž spíše odradil. Povzbudivé bylo naopak zdejší vysoké hodnocení, a tak jsme nakonec do kina šli (holt si v dnešní době musí člověk pořádně rozmyslet, zač vydá "pětikilo" z rodinného rozpočtu). Ukázalo se, že z toho, co se (pro mě) původně rýsovalo jako největší opruz (Baymax), se při projekci vyklubal nejlepší a nejvýraznější prvek filmu (který ocení zejména zdravotníci). Při některých scénách kino řvalo smíchy, bez ohledu na věk, což se dnes už nestává tak často. Film je řemeslně perfektně zvládnutý, animace bezchybná, z hudby mě Fall Out Boys dokonce "donutili" najít si jejich Immortals. Pár věcí by bylo třeba dovysvětlit, například podivná fúze (euro)americké a japonské kultury dává logiku pouze jako snaha finančně skórovat na obou stranách Pacifiku. Některé z četných vedlejších postav jsou také spíše do počtu (což ale stejně udělá pěknou díru v peněženkách rodičů). Disneyovsky vyměkčená a všestranně vyvážená adaptace tak dobře poslouží jako brána do světa (nejen) marvelovských komiksů pro nastupující generaci, u níž se pobaví i rodiče (pokud zapomenou, že téměř vše už vlastně viděli jinde).

• 3.1.2015  23:44

Bláznivá animovaná jízda slavného komanda tučňáků ve stylu starých dobrých Looney Tunes a Merrie Melodies. Akce stíhá akci, vtipy jsou vršeny jeden na druhý se zběsilou kadencí a po většinu filmu se chválabohu nic extra neřeší. Žel to nevyšlo až do úplného konce, takže se tato lahodná jednohubka (či spíše sýrová křupka) ve finále poněkud zasekne v krku. Což však nic nemění na faktu, že taková honička v Benátkách, cesta do Šanghaje či pád z letadla (včetně dopadu) budou jistě patřit do zlatého fondu animovaných grotesek.

• 17.8.2014  22:38
    Tři bratři (2014)

Tři bratři, nové filmové dílo otce a syna Svěrákových, jsou jejich vůbec první společnou pohádkou (mohu-li věřit statistikám zde na ČSFD). A lze říci, že je to nástup ve velkém stylu. Zvláště menší děti (přibližně 1. stupeň ZŠ) budou ohromeny. Film je to vskutku nešizený, má velkolepou výpravu, hvězdné obsazení a z dětského pohledu i zajímavou romantickou zápletku. Rovněž z technického hlediska je nutno konstatovat, že tak kvalitně natočená pohádka tu již dlouho nebyla. Byť jsou zde i momenty, jež ocení spíše dospělí a které mohou u dětí vyvolat noční můry. A nemyslím tím námluvy mladičkého Matěje s ještě mladší Červenou Karkulkou, jež leží v žaludku tolika spolurecenzentům. Jednak jejich věkový rozdíl, který činí šest let, není tak děsivý, jak zde někteří prezentují, ale také, a především, se v pohádce nic špatného nestane. Jak lze snadno zjistit, inkriminovaná pasáž dokonce nepředstavuje ani šroubovanou snahu scénáristy "oženit" i nejmladšího z bratří, neboť naprostá většina dialogů (včetně tohoto) je převzata ze starší dětské opery tandemu Svěrák-Uhlíř. Osobně v této zápletce spatřuji sympatické povzbuzení malých divaček v jejich snění, že by je nějaký patnáctiletý pubertální krasavec mohl brát vážně, zachránit je z útrob šelmy a pak se jim ještě zaslíbit věčnou láskou. Střízlivě řečeno, přijde mi to o galaxii půvabnější než cokoliv podobně nereálného z produkce Rosamunde Pilcherové a spol., která většinu těchto nebohých divaček žel čeká v pozdějším věku. Proč tedy nedávám plný počet hvězd? Není to kvůli některým detailům, kupříkladu, kde vzal selský synek meč, který navíc povaluje a zapomíná všude možně. Co mi vadí, je roztříštěná atmosféra díky vypravěčským vsuvkám. Žijeme v době, kdy se pohádkový svět pro filmové a televizní diváky vytváří čím dál tím hůře, s větším násilím a tvůrčí křečí. O to více zamrzí, že když se konečně objeví výpravná filmová pohádka, jež "na to má", vybaví ji její tvůrci prvky, které by se svou povahou hodily spíše do televizní produkce. Navzdory této výhradě považuji Tři bratry za monumentální dílo, jež dává pohádkové tvorbě v českých zemích tolik potřebnou naději.