Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Krátkometrážní
  • Dobrodružný

Recenze (6)

plakát

Hranice ovládání (2009) 

Upozornění pro ty, kteří nechtějí číst moji interpretaci tajuplné symboliky The Limits of Control: následující věta obsahuje obrovský spoiler. Jarmusch fandí umění, vědění a individualitě a nelíbí se mu konzum a korporáty. Toť vše. Ach Jime, kde se v tobě bere tak nehorázná okázalost? Uznávám, že si Jarmusch s takovou tématikou pohrává skoro v každém svém filmu, ale tentokrát se do svojí kulturní agitky opravdu opřel. Ale kdo jsem, abych si stěžovala na film, který má kromě hlubokého poselství i fantasticky dunivý soundtrack, bezemočního Isaacha de Bankolé v šarmantních oblecích a záplavy kafe? Nejsem si jistá, jak bych definovala Jarmuschovu cílovku, ale určitě do ní patřím.

plakát

Lost Soul: The Doomed Journey of Richard Stanley's Island of Dr. Moreau (2014) 

Lost Soul jsem si pustila se záměrem podívat se na dokument, ale netušila jsem, že ve skutečnosti jde o dokonalou symbolickou tragédii nebo možná cestu Richarda Stanleyho k osvícení. Ke shlédnutí doporučuji obzvlášť aspirujícím filmařům ze stejného důvodu, z jakého se medici účastní v rámci svých studií pitev. Jestli vás od vašich tvůrčích snů neodradí tahle ujetost, máte z větší části vyhráno. Ale upřímně, protože největší zvířata nejsou mutanti Dr. Moreaua, ale svině ve filmových studiích, stejně bude pro vás nejvýhodnější životní cesta všechno zabalit a odstěhovat se na svůj vlastní ostrov v tropech.

plakát

Povolání: Reportér (1975) 

Nestává se mi často, že by mě lokace nadchly víc než dialogy, ale u The Passenger kolem mě příběh jen tak prošuměl a místa ve mně zůstala. Nevím nevím, co obzvlášť italské a francouzské režiséry tak táhne na specifickém typu romance, který se tady taky objevuje (a s ohledem na spoilery nebudu blíž popisovat). ale už s ním začínám v poslední době trochu ztrácet trpělivost.

plakát

Velká sázka (1991) 

Existují filmy, u kterých se mi skoro nechce věřit, že opravdu vznikly. The Linguini Incident je jedním z nich, a proto mu fandím a mám hluboký respekt ke každému bizarnímu detailu. Pořád si nejsem jistá, jestli Bowie vůbec hraje nebo se tady jen tak vyskytuje, každopádně v jeho podání vyzní sebepodivnější replika tak nějak akorát a nadchlo mě, že se vydával za Čechoslováka. A půlka z každé hvězdičky patří naprosto přehnaným postavám majitelů baru, okamžitě bych se u nich nechala zaměstnat a ještě radši bych s nimi uzavřela sázku.

plakát

Don Juan DeMarco (1994) 

Dost možná trpím chronickým nadhodnocováním a nějaký čupr psychiatr by mi na to třeba i předepsal prášky. Ale když mi film udělá radost, dávám automaticky pět hvězdiček, c'est la vie. Roztomilá pohádka pro dospělé na pomezí reality a představ (co je vlastně pravda?), zároveň hrozně přehnaná a vyloženě ležérní - přesně jako moje oblíbená deadpan replika "Oh well. Now I must die." Celou hodinu a půl jsem se culila jako idiot. Ještě jsem neviděla nikoho, kdo by měl konzistentně tak krásné vlasy jako Johnny Depp. A starý Brando je pořád borec, i když bych mu jako režisérka rozhodně zakázala dělat cizí přízvuk.

plakát

Tajuplný vlak (1989) 

Zdánlivě náhodné povídky se postupně čím dál tím víc propojují a dohromady působí mnohem kompaktněji než třeba Coffee and Cigarettes. Přesto bych film doporučovala spíš těm, kteří už pár Jarmuschových filmů viděli, a tím pádem se nenechají odradit dlouhými scénami ve vlaku, ještě delšími scénami v autě, rozhovory, které příběh pravděpodobně nikam neposunou a neustálými odkazy na Elvise Presleyho (a bonusovým zjevením jeho ducha). Nedokážu se rozhodnout, jestli mě kamera Robbyho Müllera dostává víc černobílá nebo barevná. Screamin' Jay v červeném obleku je okouzlující. Tom Waits by měl dýdžejovat i ve skutečnosti. Júki Kudó a Nicoletta Braschi by nemohly být rozkošnější. A ach, Steve Buscemi. Co víc dodat, Jarmusch mi může naservírovat úplně cokoli, kdykoli, děkuji.