• Western

Junior Bonner (1972)

Slušně depresivní pohled na konzumní společnost, kde už jsou nějaké ideály a vztahy úplně vedlejší.

Kdysi dávno (1980)

Já jsem sice romantik, ale toto bylo strašně unylé... Zajímavá scéna procházky, motivy převzaté ze Seuratova obrazu Nedělní odpoledne na La Grande Jatte, který se nachází v Chicagu, kde žila postava Richarda.

Když do deště se dá (1965)

Chtělo to víc charakterních rolí, Steve. Příběh člověka s velkými sny a s minulostí těžkou jako železná koule, která ho stále táhne ke dnu. A příběh statečné ženy, která mu bohužel nedokáže pomoct, i když by moc chtěla.

Letka 633 (1964)

Původně jsem se k filmu dostala přes pěknou muziku, takže mě pak mrzelo, že je ta jedna melodie použitá tolikrát dokola. George Chakiris měl zůstat Portorikáncem a necpat se do Norska (vůbec veškeré dění na zemi v Norsku bylo slabší). Tím končí negativa. Líbí se mi výprava, charaktery postav, epizody z leteckého života, nácvik akce, akce samotná, originální záběry na letadla i ostatní techniku. Zadní projekce někdy ruší, ale ne podstatně. Nežvaní se mnoho a zbytečně, na moralizování není čas, prostě se válka bere tak nějak realisticky. I když se jako o inspiraci pro Star Wars mluví o The Dam Busters, víc paralel vidím s 633 Squadron.

Logan: Wolverine (2017)

Díky tomuto filmu jsem si připustila, že Wolverine je Jackmanova životní role.

Malé ženy (2019)

Z hereček byla nejlepší Meryl Streep jako protivná babizna, děvčata mi připadala moc stará – lepší obsazení má podle mě adaptace z roku 1994 (hluboký hlas Florence Pugh opravdu nesedí k Amy, které je na začátku 12 let). Timothée Chalamet vypadal proti dívkám téměř dětsky. Nakonec byly nejlepší ty scény s nakladatelem, pošťouchly tu látku do moderna.

Mandolína kapitána Corelliho (2001)

To mohlo bejt tak krásný drama! Když pominu spoustu postav, na které se prostě vykašlali, tak to zromantičtění nejhůř odnesl Mandras – vždycky si představuju, jak by Christian Bale krásně zahrál tu proměnu na absolutního padoucha! Corelli a Pelagia jsou unylí, kde je nějaký jižní temperament? Jediný, kdo jakž takž odpovídá předloze je starý doktor Janis (a ještě ho nenechaj umřít). A vůbec – on někdo zakázal filmy, co nekončí happy endem?

Medená veža (1970)

Poetika maličko opepřená srandou. Kamera švenkuje po horách, hraje Liškova hudba a mně běhá mráz po zádech. Když vidím vášnivého Kvietika a tu iluzi svobody, vždycky si vzpomenu na Tatranské pastorále, které jako by tomuto filmu dávalo facku.

Milovník války (1962)

McQueen si střihnul v jednom roce dva podobné týpky – válka je pro něj všechno, před ní nebyl nic, po ním by taky nebyl nic, ale teď je eso! Takže si co nejvíc užít a nebrat na nikoho ohled. Pěkně zachycené prostředí v létající pevnosti, použité autentické záběry z náletů.

Mladí lvi (1958)

Škoda že Martin nesahá herecky Brandovi a Cliftovi ani po paty, působí to dost rušivě. Blonďák Brando hrál bezvadně, ale Clift byl úžasný, že by nad ním člověk brečel. Dějově se mi to líbilo, ale vzhledem k počtu komentářů, které film srovnávají s knihou, si román taky přečtu.