Autosalon (2005) (pořad)

Začátky celkem dobrý. Ale časem se z toho stalo jedno velké reklamní pole. Navíc já, jako člověk z oboru (prodejce jedné nejm.značky) se dozví spoustu věcí, jak to vlastně chodí. Moderátoři dostanou vozy k testování a využívají je tedy i k osobním účelům, takže vlastně jimi jezdí celý rok a různě to střídají. Dále jsou určité automobilky a dnes i přímo sponzoři pořadu, kteří si ještě něco připlatí, aby bylo hodnocení ještě "objektivnější". No a automobilka, která nezapůjčí vůz zdarma a nedej Bože nechá jej k testu jen na pár dnů, čili nelze s ním vzít pepovu rodinku na dovolenou, má prostě pech a konečné resumé má svoji podobu víceméně jasnou již před testem. Moderátoři jsou z velké části trapní, rádoby profesionální a v žádném případě nejsou zábavní, ať se snaží sebevíc (až na pár výjimek, Pepa to občas trefí, abych uznal aspoň něco). Pořad neustále lamentuje mezi zábavní formou, na což nemá ty správné koule a tou profesionální, na což nemá odborníky a často ani správné informace. Mnohdy jsem zaznamenal naprosté bludy či staré údaje apod. Je to prostě takové auto.cz v televizní formě. Moc vám v zásadě neporadí, tváří se jako český průvodce a rádce a hraje si na objektivní a profi testování. Většinou se ale jedná pouze o (pod)placenou reklamu.

Avatar (2009)

Nejdřív přišlo naprosté uchvácení: fantaskní svět, spojení tamního lidu s přírodou a hlavně se zvířaty. Celková vizuální stránka je bezkonkurenční, nádherná až dojímavá, jako příběh samotný. Nikdy tu nic takového nebylo, nádherná dobrodružná podívaná a avatar samotný..kdo by jím taky nechtěl být, nebo se aspoň občas "přepojit". Po letech a několika shlédnutí od uvedení tohoto vizuálně podmanivého snímku se ovšem začínám ptát, zda je v tom vůbec i něco víc. Děj je prakticky dost jednoduchý a vlastně i vesměs předvídatelný. Je zde hodně cítit ten americký patos, ať už tím armádním velitelem a celkovým přístupem lidí k lidem Navi, všeobecně i obsazením a je to až přehnané, ty "kvartální výkazy" a hlavně útok na jejich strom, vše moc cílené na city. Obrat proti hrdinovi, aby se mohl vrátit ve vší parádě jako toruk makto..to se dalo odhadnout už při první zmínce. A i samotný Jake Sully mi byl vlastně dost protivný. Sečteno a podtrženo dnešní dojem už je čistě cameronovský, tedy příliš americký, militantní s neoriginální myšlenkou, která dosti degraduje pozitivní vývoj lidstva. Další pokračování očekávám podobné klišé v krásném balení s pár novými nápady, ale nebude to už trochu kýč..měl zůstat jen u jednoho. Bylo za tím ovšem určitě tolik práce, že nižší hodnocení by bylo zřejmě dost nefér.

Avatar: The Way of Water (2022)

Za jednoduchý a znovu se opakující scénář a překvapivě dosti umělý dojem z animace postav v úvodu bych dal tak 2*. Ale jakmile se děj přeorientoval do vodní říše, šel můj zájem hodně nahoru. Opět jsem byl uchvácen vizuální stránkou, na Disney+ ve 4K UHD na OLED TV hotové porno! Za tu neskutečnou práci s detaily musím přidat. Forma opět vítězí nad obsahem, i když je to to samé, bledě modré v bledě modrým, dokázalo to zase chytnout a ty 3,2h utekly jak nic.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Dost výrazný pokles oproti prvnímu dílu. Byl to scenáristický guláš s nedotáhnutými prvky, pokud nebude rozšířená verze, což asi ne, tak výsledný dojem byl opravdu málo ucelený. Typicky epický závěr už začíná být dost ohraný v rámci Marvelu, jen po každé v jiném balení. Jednička měla více humoru, zde jen pár záchvěvů, jako když řeší jakou daj podlahu zrovna uprostřed boje, ale i to už bylo takové moc tlačení na starou pilu. Vše se bralo tak nějak už automaticky, vztahy a schopnosti, ano známe je už dlouho, ale stejně se měl pořád pocit jakéhosi ochuzení a zjednodušení, prostě jen efekt. Dal bych i 4, ale nějak to ve mě nic moc nezanechalo, nejlepší byla první scéna s Ultronem a jak zkoušeli zvednout Thorovo kladivo. A to jsem na tom byl na 4DX, což byl super zážitek, pak ještě jedna projekce doma ale i tak no..po takovém očekávání jsem spíše zklamán, ale Avengery budu mít vždycky rád.

Avengers: Infinity War (2018)

Marvel je pro mě ikona, a to už 10 let..takže doják a husina skoro pořád. Kdo tím žije, nemůže hodnotit jinak. Ovace skalních fanoušků, jako poblázněných..jo to je přesně ono co jsem cítil. Zábava a akce na maximum. Tentokrát dost na vážno! Dlouhodobé soužití s postavami a když dáte všechny ty jednotlivé filmy do finále tak grandiózního a s koncem tak šokujícím, že sem ani nemohl vstát z křesla. Navíc viděno v IMAX= top na třetí!! Zároveň ale už víme svoje... Strange moc dobře věděl co dělá, vždyť to i sám řekl. Každopádně musím to rozdýchávat ještě..tak měsíc :D :O

Až na krev (2007)

Dokonalé drama. Skvělá analýza ústřední postavy, postupně se rozplétající ruku v ruce s dějem a hudebně famózním doprovodem. Jeden z nejlepších a mých nejoblíbenějších herců současnosti v roli pro kterou se herci rodí. Danielův výkon a celková změna jeho výrazu, chůze a hlasu je absolutně dokonalá a strhující, tohle je první herecká liga, kam patří jen velmi málo herců, a stačily by mi prsty na rukou, abych je spočítal. Hloubková psychologie muže, u nějž se rodí čistá megalománie, kdy se chodí přes mrtvoly, ovšem s maskou na veřejnosti velmi promyšlenou, inteligentní a důvěryhodnou. Tak skvěle napsanou a zahranou postavu uvidíte málokde, možná nikde. Plus spolu se silnými momenty v duelu s P. Danem (taky klobouk dolů) se dostavuje divákovi ta nejkvalitnější herecká nirvána. Prvopočátky honby za černým zlatem, rabování energie slunce a zároveň největší "pasti" naší společnosti to je téma, které snímek zobrazuje s geniální lehkostí, ne tedy vše jak popisuji, ale myšlenky vás k tomu dovedou, pokud se trochu zajímáte o svět kolem vás, který se schovává za komerční i jiná média. Ale zpět k filmu a jedné z nejsilnějších scén pro mě, kdy ropa "vystřelí" zrovna, když je na věži jeho "syn" (dále nebudu rozepisovat kvůli spoilerům), spolu s hudbou doprovázející tuto scénu mi naběhl takový adrenalin, že jsem nedýchal a jen poslouchal jak mi mlátí srdce..ve finále této scény je geniální momentka Daniela v tom černém krvavém pekle, vypadal prostě jako ďábel a ona to nebyla náhoda, ďábel černého zlata ho totiž v tu chvíli dostal až na krev, protože on to tak chtěl, nic jiného..Skvělá režie, scénář, výkony a hudba hážou tohle dílo do mých TOP 5!!

Babylon (2022)

Kdybych mohl, dám tomu klidně i 20* Film o lásce k filmu, zpracovaný s velkou láskou k filmu. S neskutečnou Margot, hudbou a momenty, u kterých jsem se válel smíchy, zavíral oči a nebo mi padala brada na zem. Excelentní práce, když vezmeme potaz věk režiséra. Dalo by se o tom mluvit celé dny, bomba. Jdu na to ještě jednou!

Barbar Conan (1982)

Film mého školního věku, jedna z nej Arnieho rolí, skvělá výprava a nápady. To vše jsem vnímal od prvních shlédnutí. Po času jsem se k tomuto filmu několikrát vrátil, prakticky nedávno a musím dát max. Mytologie hlavní postavy a to i té záporné! jsou fascinující, ale co je ještě víc zdrcující je hudba. Já jsem blázen do soundtracků a tento si našel v mém autě či noční pěškovracečkou z hospody ve sluchátcích, své důstojné místo. Jednoduše úžasná hudba, která vás dokáže pořádně dojmout i nakopnout, dodat sílu, geniální dílo pasující přesně na scény tohoto kultovního filmu. Patří tak mezi mé top 3 soundtracky ještě s Lotrem a Parfémem. Samozřejmě švancek nikdy nebyl ani nebude kdoví jakej herec, ale tady je to fuk a navíc jeho postava ani moc nemluví, což mu sedí nejvíc. Také se dá hovořit o skvělém dabingu, hlavně vypravěče. Triky jsou dnes již za dobou, ale možná o to víc jsou blíže skutečnosti, než ty digitální potvory. Film, který si pustím rád v sobotu odpoledne, či ke spaní v týdnu, prostě kdykoli, i jen jako kulisu. A vždycky se hrozně nasměju jak dostane ten velbloud tu uspávačku :D

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (2016)

Postupem času zraje jak víno, zvlášť v porovnání s dnešní komiksovou tvorbou. Je dostatečně temný, škoda že ne úplně, jelikož jediné hluché místa jsou při snaze o vtip. Děj se výborně stupňuje a přidává na vážnosti a obav, hlavně při probuzení nestvůry. Herecky jde spíše o průměr, Affleckovi to sedlo a Jesse řekl bych nepřehrává, jak se může zdát. Až vyloženě trapný je zvrat "Marta"..?! Za to nástup WW do boje a její typická hudební vložka způsobí tu správnou supehrdinskou husí kůži. Film prakticky mohl být i delší, protože chtěl toho říct víc, ale vše se tam nevešlo, což je škoda. Přes různá negativa je to i tak můj oblíbený, nekomfortní DC snímek, který má dost badass momentů a je hezky nasnímaný a dobře doplňuje mytologii Muže v oceli.

Beowulf (2007)

Vlastně největší mínus je samotné animované zpracování. Jinak epický příběh, plný zajímavých postav a momentů, chtěl bych to vidět buď s dnešními možnostmi CGI, nebo hrané.